Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

Baş ağrısına ne iyi gelir, pek çok bireyin şikayet etmiş olduğu sağlık problemlerinin başında gelen baş ağrısı, her toplumlarda farklılık gösteren bir rahatsızlıktır. İnsan hayatı boyunca pek çok sebepten ötürü baş ağrısına maruz kalabilmektedir. Bu sorun genellikle erkeklerde %90 kadınlarda ise %95 gibi bir oranlara ulaşarak bizleri o denli etkilemektedir. Baş ağrısının iki türü bulunmakta olup, ilk türü genellikle beynin içerisinde bulunan hassas yapıların çok kullanılması sonucunda oluşan ağrılardır. Bu ağrılar çoğunlukla birincil baş ağrısı olarak bilinmekte ve duruş bozuklukları, yetersiz beslenme, alkol kullanımı, boyun ağrıları ve stresten ötürü oluşmaktadır. Diğer tür baş ağrısı ise ikincil baş ağrıları olarak bilinir ve insan vücudunun başka noktalarındaki yaşanan problemlerden ötürüdür. Bu sebeple baş ağrısına ne iyi gelir diye düşündüğümüz zaman akla pek çok şey gelmektedir. Ancak insanların ilk yaptığı yöntem ilaç kullanımıdır. İlaçların ve ağrı kesicilerin de bir yan etkisi bulunduğundan ve uzun süre kullanımı sonucu zararlı olduğundan ötürü pek önerilmemekle birlikte doğal yollar denenmelidir. Bu sebeple sizler için baş ağrısına ne iyi gelir diye hazırlamış olduğumuz tüm tedavi yöntemlerini birkaç türden hazırlayarak, günlük hayatta yaşantınızı olumlu yönde etkileyecek problemleri kolaylıkla çözebilme imkanı sağlıyoruz.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir
 • Badem: Bağ ağrılarını hafifletmede yardımcı olan badem, özellikle de gerilim tipi baş ağrılarında oldukça etkili bir yöntemdir. Bademin yapısındaki salicin denilen madde ağrı kesici özelliği göstermektedir. Bu sebeple ağrılarınız olduğu zaman bir avuç badem tüketimi baş ağrılarının giderilmesinde etkilidir. Ancak badem her baş ağrılarında kullanılamamaktadır. Migren tipi baş ağrılarında kullanıldığı zaman daha bile ağrıları attırabilmektedir.
 • Masaj: Ağrılar bazen enseden başlayarak gözlere doğru gelebilmektedir. Bu gibi hallerde şakak bölgesine, kaşlarınızın arasından alına doğru ve burun deliklerinin üzerinden göz kenarlarına doğru cildi gererek masaj yapınız. Bunun yanı sıra baş parmak ile işaret parmağının arasında kalan bölgeye diğer eliniz ile hafif dokunuşlar yaparak, beyne sinyal gitmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede baş ağrılarınız geçecektir.
 • Beslenmenize Dikkat Ediniz: Gün içerisinde sağlıklı gıdaların tüketilmesi, öğünlerin atlatılmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra eski peynir, bazı paketli ürünler ve alkol ve çikolata gibi baş ağrılarına sebebiyet veren ürünlerden uzak durulmalıdır.
 • Bilgisayar Esnasında Filtreli Gözlük Kullanınız: Çok parlak ya da sert ışıklı bilgisayarları kullanmak baş ağrılarını tetiklemektedir. Bu sebeple bilgisayar kullanacağınız zaman filtreli gözlük kullanmaya çalışınız. Bunun yanı sıra güneşe çıkardan de güneş gözlüğü takılması önerilmektedir.
 • Fesleğen Çayı: Gergin kasların gevşemesi ve kas gevşetici açısından kullanılması açısından uzmanlar tarafından önerilmekte olup, gergin kasların sebebiyet verdiği baş ağrılarının da giderilmesinde bir o kadar etkilidir. Kaynar suyun içerisine dört yaprak fesleğen koyarak bir kaç dakika kadar kaynatınız. Tatlandırıcı olarak bal da ilave edebilirsiniz.
 • Sesiz ve Karanlık Ortam: Migrenden kaynaklı olarak baş ağrıları yaşıyorsanız karanlık ve sesiz bir ortamda yatarak, ağrınızın geçmesini bekleyiniz.
 • Sıcak Duş Almak: Vücutta gevşeme hissi yaratan sıcak duş, ağrıların giderilmesinde etkilidir. Eğer duşa girmezseniz bile ayağınızı sıcak suyun içerisinde bekletip, ardından suyu ılıklaştırınız. Yapmış olduğunuz ayak banyosundan sonra ayağınıza çorap giyerek dinlenmek üzere uzanınız. Bu sayede beyindeki yüksek kan akışı ayaklara aktarılarak baş ağrısı giderilebilir.
 • Nane Yağı: Çoğunlukla baş ve boyun bölgelerindeki kasların kullanımı sonucu sertleşmesine bağlı olarak ortaya çıkan tansiyon ağrılarında kullanılmaktadır. Nane yağı kan dolaşımını hızlandırarak, kan akışını kolaylaştırmaktadır. Nane yağı ile şakak, alın ve boyun bölgenize sürerek, yumuşak hareketler ile masaj yaparcasına uygulayınız.
 • Elma Sirkesi: Cilde yarar sağlamasının yanı sıra baş ağrılarının da giderilmesi açısından oldukça faydalı bir üründür. Baş ağrılarına karşı elma sirkesini buhar olarak uygulayabilirsiniz. Çeyrek fincan elma sirkesini büyük bir kaba dökerek, içerisine üç bardak kaynar su ekleyiniz. Buharın çıkış yönüne doğru eğiliniz. Bu esnada ense bölgenizden kafanıza doğru havlu yerleştiriniz. Beş dakika da bir sirkeli sudan teneffüs edeniz. Daha sonra ensenizdeki havlu ile yüzünüzü kurulayarak ardından bir barsak soğuk su içiniz.
 • Sıvı Tüketimi: Günlük tüketmiş olduğunuz su oranının az olması da baş ağrısı yapabilir. Bu sebeple günde en az 8 en fazla 10 bardak olacak şekilde su içilmelidir. Alkol, şekerli içecekler ve kahveyi mümkün olduğunca az tüketmeye çalışınız. Aksi halde baş ağrınız daha da artabilir. Bu gibi içecekler yerine bitkisel çaylar ya da su tüketiniz.
 • Biberiye Yağı: Biberiye bitkisinin yapısında bulunan rosmarinik asidi baş ağrılarını yatıştırmaktadır. Biberiye yağı ile badem yağını karıştırarak alın, boyun ve şakak bölgelerinize uygulayınız.
 • Papatya Çayı: Papatya bitkisi çayı sinirleri yatıştırıcı ve rahatlatıcı özelliği sayesinde baş ağrıları için kullanılmaktadır. Papatya çayı yapısındaki bileşenlerinden ötürü uyku getirdiğinden, gece yatmadan önce tüketilmesi önerilmektedir.
 • Lavanta Yağı: Hafif ve orta dereceli baş ağrılarında kullanılan lavanta yağı, doğal yağlar arasında yer almaktadır. Lavanta yağını kesinlikle ağız yolu ile uygulayamayınız. Buhar banyosu esnasında sıcak suyunuzun içerisine birkaç damla dökerek, buharı soluyabilirsiniz. Ya da şakak ve alın bölgesine masaj yaparak uygulayabilirsiniz.
 • Balık Yağı: Sindirimi geliştiren balık yağı, aynı zamanda kalp ve migren ağrılarında da kullanılmaktadır. Omega 3 yağ asidi içerdiğinden ağrıların azalmasında yardımcıdır. Tek yapmanız gereken bir çorba kaşığı balık yağı içerisine bir bardak portakal suyu ekleyiniz. İyice karıştırdıktan sonra içiniz.
Son Güncelleme : 22.02.2021 23:25:13
Baş Ağrısına Ne İyi Gelir ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir Yorumları

şifre Kırmızı sayı

1 Yorum Yapılmış "Baş Ağrısına Ne İyi Gelir"
İyi günler. Ben yaklaşık 2 haftadır özellikle akşama doğru başımın ağrısı çoğalıyor. Ağrı kesici içiyorum ancak bir türlü ağrı bitmiyor. Doktor eeg ve kan tahlilinde herhangi bir sorunum olmadığını söyledi. Sadece b12 vitaminin azalmış dedi. Ama ben pek emin olamadım. Sizce başka bir neden olabilir mi?
Gülabi . 29.08.2018
CEVAP YAZ
Grip Boğaz Ağrısı Ne İyi Gelir
Grip Boğaz Ağrısı Ne İyi Gelir
Grip boğaz ağrısı ne iyi gelir sorunsalı özellikle kış ve ilkbaharda en çok cevabı merak edilenlerden biridir. Grip ve boğaz ağrısı şikayetleri çoğu zaman beraber meydana gelir. Ortaya çıkma sebebi ise genellikle soğuk algınlığıdır. Grip boğaz ağrısı...
Aşırı Öksürüğe Ne İyi Gelir
Aşırı Öksürüğe Ne İyi Gelir
Aşırı Öksürüğe Ne İyi Gelir, Öksürük boğazın ve nefes yolunun açılması, nefes yolunun temiz olması için vücudun kendiliğinden oluşturduğu bir durumdur. Öksürükle birlikte vücuda girmeye çalışan aşırı duman, toz, mikroplar ve diğer cisimler önlenmiş o...
Mide Ağrısına Ne İyi Gelir
Mide Ağrısına Ne İyi Gelir
Mide ağrısına ne iyi gelir, Sindirim sistemi organımız olan mide, tükettiğimiz yiyeceklerin eritilmesini sağlayan bir organımızdır. Bu vücudumuz için oldukça önemli olan organımız birçok nedenden dolayı tepki olarak ağrı durumu yaratabilir. Birçok ki...
Bebeklerde Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir
Bebeklerde Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir
Bebeklerde Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir; Bebeğin aşırı ağlaması ses kısıklığının en yaygın nedenlerindendir. Bebekler genellikle ağlarlar fakat gaz problemi veya sütün yeterli olmaması nedeni ile bazı bebekler daha fazla ağlar. Uzun süre ağlayarak se...
Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir
Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir
Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir; hamilelikte mide bulantısı hamileleri çok zorlayan bir durumdur. Fiziksel ve duygusal bir çok değişim yaşayan hamileler yükselen hormon değerleri nedeniyle aşırı mide bulantısı yaşayabilirler. Genellikle sab...
Hamilelikte Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir
Hamilelikte Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir
Hamilelikte burun tıkanıklığına ne iyi gelir; sorusunun cevabı özellikle bu tarz şikayetlerin yoğunluk kazandığı kış mevsiminde daha çok önem kazanır. Burun yüzün orta kısmında yer alan bazen sadece estetik sağlayan bir organ olarak görülen beş duyu ...
Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir Evde
Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir Evde
Boğaz ağrısına ne iyi gelir evde: Hemen herkesin sık sık karşılaşmış olduğu bir hastalık belirtisidir boğaz ağrısı. Gerek soğuk mevsimlerden dolayı kaynaklanan grip, soğuk algınlığı ya da nezle gibi hastalıkların neden olmuş olduğu belirtiler gerek d...
Grip Öksürüğe Ne İyi Gelir
Grip Öksürüğe Ne İyi Gelir
Grip Öksürüğe Ne İyi Gelir: Şüphesiz ki en çok karşılaşılan hastalık olan grip özellikle de mevsim geçişlerinde oldukça yaygın görülür. Bulaşıcı olması nedeniyle de birçok kişiyi etkisi altına alır. Adı basit bir hastalık gibi gelse de aslında kişide...
Mide Geğirmesine Ne İyi Gelir
Mide Geğirmesine Ne İyi Gelir
Mide Geğirmesine Ne İyi Gelir: Midede biriken gazın ağızdan çıkması olan mide geğirmesi, son derece rahatsız edici bir durumdur. Bazı durumlarda normal olan mide geğirmesi alışkanlık haline geldiğinde ise normal olarak kabul edilmez. Çünkü bu durumun...
Bebeklerde Mide Bulantısına Ne İyi Gelir
Bebeklerde Mide Bulantısına Ne İyi Gelir
Bebeklerde Mide Bulantısına Ne İyi Gelir; Bebeklerde mide bulantısı olmasının belli sebepleri vardır. Yetişkinlerde mide bulantısı nadir görülse de bebeklerde sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bazen hastalıklar sebep olsa da mide bulantısına bebeklerd...
İshal Ve Karın Ağrısına Ne İyi Gelir
İshal Ve Karın Ağrısına Ne İyi Gelir
İshal ve karın ağrısına ne iyi gelir: İshal ve karın ağrısı her yaşta görülebilen ve sık karşılaşılan sindirim sistemi sorunlarından biridir. Karın ağrısı ve ishal genellikle birlikte görülür. Ancak ayrı ayrı gerçekleştiği zamanlar da olmaktadır. Ka...
Boğaz Ağrısı Ve Halsizliğe Ne İyi Gelir
Boğaz Ağrısı Ve Halsizliğe Ne İyi Gelir
Boğaz ağrısı ve Halsizliğe Ne İyi Gelir, kış mevsimlerinde daha fazla yaşanan boğaz ağrısının en sık görülen sebebi mikroplar ve virüslerdir. Üst solunum yolu enfeksiyonları genellikle boğaz ağrısı ve halsizlikle kendini gösterir. Ayrıca boğazda kaşı...

 

Güneş Lekelerine Ne İyi Gelir
Göz Alerjisine Ne İyi Gelir
Karın Şişkinliğine Ne İyi Gelir
Bite Ne İyi Gelir
Akciğere Ne İyi Gelir
Ayak Tırnak Batmasına Ne İyi Gelir
Kekik Neye İyi Gelir
Böcek Sokmasına Ne İyi Gelir
Kulak Uğultusuna Ne İyi Gelir
Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir
Sedef Hastalığına Ne İyi Gelir
Mide Rahatsızlığına Ne İyi Gelir
Sulu İshale Ne İyi Gelir
Mide Ülserine Ne İyi Gelir
Bebeklerde Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir
Mide Bozulmasına Ne İyi Gelir
Bağırsaklara Ne İyi Gelir
Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir
Grip Boğaz Ağrısı Ne İyi Gelir
Aşırı Öksürüğe Ne İyi Gelir
Mide Ağrısına Ne İyi Gelir
Bebeklerde Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir
Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir
Hamilelikte Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir
Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir Evde
Grip Öksürüğe Ne İyi Gelir
Mide Geğirmesine Ne İyi Gelir
Bebeklerde Mide Bulantısına Ne İyi Gelir
İshal Ve Karın Ağrısına Ne İyi Gelir
Boğaz Ağrısı Ve Halsizliğe Ne İyi Gelir
Popüler İçerik
Mide Rahatsızlığına Ne İyi Gelir
Mide Rahatsızlığına Ne İyi Gelir
Mide Rahatsızlığına Ne İyi Gelir, ide rahatsızlıkları herkesin şikayetçi olduğu ve başa çıkmaya çalıştıkları bir durumdur. Bazen o kadar şiddetli ağrı...
Sulu İshale Ne İyi Gelir
Sulu İshale Ne İyi Gelir
Sulu ishale ne iyi gelir; denildiğinde herkesin aklına gelecek doğal bazı yöntemler olabilir. Yetişkin bir birey günde bir defa bebekler ise daha sık ...
Mide Ülserine Ne İyi Gelir
Mide Ülserine Ne İyi Gelir
Mide Ülserine Ne İyi Gelir; Mide ülser hastalığı midenin kendisinden salgılanan asit salgısının mide iç çeperine tahriş etmesi sonucu ortaya çıkan ha...
Bebeklerde Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir
Bebeklerde Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir
Bebeklerde Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir; Bebeklerde kuru öksürük sancılı olmakla beraber 2 hafta gibi bir sürede tedavi olabilir. Kuru öksürük aşırı der...
Mide Bozulmasına Ne İyi Gelir
Mide Bozulmasına Ne İyi Gelir
Mide Bozulmasına Ne İyi Gelir; Mide bozulması halk arasında mide üşütmesi olarak da bilinir. Mide bozulmasının nedenleri ve semptomları bilinmeli ve b...
Bağırsaklara Ne İyi Gelir
Bağırsaklara Ne İyi Gelir
Bağırsaklara ne iyi gelir; bağırsak şikayetine göre değişiklik gösterir. Bilindiği üzere bağırsak boşaltım sisteminin önemli bir parçasıdır. Bu görev ...
Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir
Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir
Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir; Karaciğer vücudumuzdaki en büyük organımızdır. Karın boşluğumuzun sağ üst kısmında yer alan önemli fonksiyonlara ...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Grip Öksürüğe Ne İyi Gelir
Mide Geğirmesine Ne İyi Gelir
Bebeklerde Mide Bulantısına Ne İyi Gelir
İshal Ve Karın Ağrısına Ne İyi Gelir
Boğaz Ağrısı Ve Halsizliğe Ne İyi Gelir
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ağustos - 2022