Sinüzite Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sinüzite Ne İyi Gelir?

Sinüzite ne iyi gelir, Sinüzit alın bölgesinde bulunan sinüs boşluklarının bazı sebepleri ile iltihaplanmasıdır. Bu iltihaplanmanın sebebi virüs, bakteri, mantar olabilir. Fakat bazı durumlarda kişi sinüzit olmaya hasaslaşır. Örneğin burunda kendiliğinden veya sonradan oluşmuş anatomik bozukluklar, burun kemik ve kıkırdağın da oluşmuş eğrilikler, burun etinin olduğundan fazla şişkin olması ve orta burun etinin keseleşmesidir. Bozukluklar nedeniyle sinüs kanalları daralmış olabilir bu da sinüzite yol açar. Ayrıca burun salgılarının yoğunlaştığı dönemde sinüzite olan eğilimi artar. Aksesuarlar, mukoza örtüsünü şişiren ve yapısını bozan alerjik nezleler, burun spreyini olan bağımlılık, sigara kullanımı ve genetik hastalıklar sinüzite olan eğilimi arttırır.


Sinüzite ne iyi gelir?

 • Kronik sinüzit tedavisinde ise kortizonlu spreyler ve sık sık burun yıkama önerilir. Polip ile sinüzit tedavisinde ise kortizonlu ilaçların kullanımı ile polipler geriler. Bu tedavileri düzgün uyguladığınızda düzelme göreceksiniz.
 • Sinüzit cerrahi yöntemle tedavi edilebilir fakat dokulara zarar verildiği için bu yöntem pek tavsiye edilmez. Bu yüzden geliştirilen balon sinoplasti yöntemiyle burun içindeki dokulara zarar gelmeden, tampon kullanılmadan ve kan akıtılmadan 20 dakika içerisinde sinüsler temizlenmektedir. Hatta hasta aynı gün taburcu edilmekte ve günlük normal yaşantısına dönebilmektedir.
 • Bol sıvı alımı ile sinüzite karşı önlem alabilirsiniz. Bunu bol su ve bitkisel çay içerek yapabilirsiniz. Çünkü vücuda giren bol miktarda sıvı mukusun yoğunluğunu azaltarak ince bir sıvı halinde sinüslerden hızla boşalmasına yardım eder. Fakat sinüzitten kurtulmak istiyorsanız alkol, kafeinli içecekler ve sigaradan uzak durmanız gerekmektedir. Çünkü zaten iltihap ile dolmuş sinüslerin daha fazla mukus ile tıkanmasına yol açar.
 • Buhar banyosu sinüslerdeki rahatsızlıkları için çok tercih edilen bir yöntemdir. Evde kendiniz kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Buhar solumak için bir kaba kaynatılmış sıcak su koyunuz ve içerisine nefesinizi açması için birkaç damla nane yağı veya okaliptüs ilave edebilirsiniz. Daha sonra başınızı suyun yüzeyine doğru eğerek havlu ile kafanızı kapatın ve çıkan buharı burnunuza doğru çekin. Bu yöntem hastaların çoğunun memnun kaldığı yöntemdir. Hatta buhar banyosu yöntemi sinüzite ne iyi gelir sorusuna verilen en iyi cevaptır.
 • Vücudumuzun yeteri kadar mukoza üretebilmesi için belirli bir miktar A vitaminine ihtiyaç vardır. Mukoza üretimi artıkça sinüzit hastalığınızın semptomları hafifleyecektir. Bu yüzden sinüziti olan kişiler A vitamini yönünden zengin besinleri tüketmelidir. Bu besinler yumurta sarısı, ıspanak, havuç, kabak, maydanoz, yeşil fasulye, domatestir.
 • Basınç uygulama tekniği ile tıkalı olan sinüs kanallarını rahatlatabilirsiniz. Basınç oluşturmak için yüzünüze hızlı yapılan bir masaj uygulayabilirsiniz. Bu masajı en az iki dakika yapılması önerilir. Masaj sonrasında nefes almanız daha rahat olacaktır.
 • Elma sirkesiyle de sinüs basıncının azaltabilirsiniz. Bunu yapabilmek için filtresiz elma sirkesini 2-3 yemek kaşığı olacak şekilde sıcak suyun içerisine ekleyiniz. İsterseniz karışımın içerisine bal veya şeker gibi tatlandırıcılarda ekleyebilirsiniz. Bu karışım içildiğinde mukusları gevşetir ve tıkanıklıklar gider. Böylece basınç azalmış olur.
 • Zerdeçal kökü sinüzite iyi gelir. Baharat aynı zamanda antioksidan ve antienflamatuvar özellikteki bileşikleri içerir. Sinüzit hastalığında da burun sinüsleri iltihap ile dolduğu için zerdeçal kullanımı uygundur. Zerdeçal kökünü demledikten sonra içerisine bir miktar bal veya şeker gibi tatlandırıcı ekleyerek tükettiğiniz takdirde sinüslerde meydana gelen basınç hafifler, mukus gevşer ve daha sonra burun çevresindeki şişlikler ortadan kalkar.
 • Greyfurt çekirdeği toz haline getirilip kurutulduktan sonra doğal bir antibiyotik özelliği kazanır. Bunu burun spreyi formunda uyguladığınız zaman mukusun temizlenmesine yardımcı olur ve iltihaplı sinüzit etkeni olan mikrobik bakterilerin yok olmasında görev alır.
 • Burun tıkanıklığında ve sinüslerden dolayı meydana gelen enfeksiyonlarda kullanılan neti pot adlı cihaz son derece etkilidir. Bu cihazın kullanışı kolay ve küçüktür. Cihaz kirlenen burun boşluklarını ve mukus ile dolmuş sinüslerin boşaltılmasını sağlar. Neti pot adlı cihazın içerisine su konulmakta ve kullanım sırasında suyun içerisine yarım çay kaşığı kadar tuz atılmaktadır. Burun deliklerinin her birine bu cihazla tuzlu su uygulaması yapılır.
 • Sinüzite eczaneden ulaşabileceğiniz deniz suyu da iyi gelmektedir. Lokal şekilde uygulanmaktadır. İki burun deliğinin de içerisine bir miktar sürülür ve böylece sinüslerdeki mukus akıntı ile atılacaktır.
 • Ayrıca nane yağı gibi mentol etkili ve sinüsleri açabilecek bitkilerle de sinüslerinizi açabilirsiniz. Ayrıca aşırıya kaçmamak şartı ile acı biber, baharat tüketimi burun akıntısını artıracağı için sinüslere dolan mukusun atılmasında etkilidir.
 • Özellikle papatya çayı sinüzite ne iyi gelir, diyenlere tavsiyemizdir. Bir çaydanlık içerisine yarım litre kadar su koyduktan sonra tüpte kaynatmaya başlayınız. Su kaynadıktan sonra içerisini üç yemek kaşığı kadar kurutulmuş papatya atınız. Çaydanlığın altını kapadıktan sonra tıpkı buhar soluma işlemindeki gibi kafanızı bu suyun üzerine doğru eğin ve kafanızı büyükçe bir havlu ile örtün. Sinüzite etki ettiğinin göreceksiniz.

Sinüzite Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Reflüye Ne İyi Gelir?

Reflüye Ne İyi Gelir?

Popüler İçerikler

Gribe Ne İyi Gelir?

Gribe Ne İyi Gelir?

İlginizi Çekebilir

Egzamaya Ne İyi Gelir?

Egzamaya Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir?

Su Çiçeğine Ne İyi Gelir?

Su Çiçeğine Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?

İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Tırnak İltihabına Ne İyi Gelir?

Tırnak İltihabına Ne İyi Gelir?

Güncel

Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir?

Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir?

Güncel

Sinüzit Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sinüzit Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mayasıla Ne İyi Gelir?

Mayasıla Ne İyi Gelir?

Guatra Ne İyi Gelir?

Guatra Ne İyi Gelir?

Diş Eti İltihabına Ne İyi Gelir?

Diş Eti İltihabına Ne İyi Gelir?

Damak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Damak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrısı ve Halsizliğe Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrısı ve Halsizliğe Ne İyi Gelir?

Ses Tellerine Ne İyi Gelir?

Ses Tellerine Ne İyi Gelir?

Kalp Ritim Bozukluğuna Ne İyi Gelir?

Kalp Ritim Bozukluğuna Ne İyi Gelir?

Elma Sirkesi Neye İyi Gelir?

Elma Sirkesi Neye İyi Gelir?

Bel Soğukluğuna Ne İyi Gelir?

Bel Soğukluğuna Ne İyi Gelir?

Sistite Ne İyi Gelir?

Sistite Ne İyi Gelir?

Sistite Ne İyi Gelir, Sistit idrar kesesinin iltihaplanmasıdır. İdrar kesesinde bakteriyel bir enfeksiyon söz konusu olduğu için idrar yolu enfeksiyonu olarak da bilinir. S�[...]

Şiddetli Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Şiddetli Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Şiddetli karın ağrısına ne iyi gelir, sorusu yıllardır cevabı aranan önemli bir soru ve sorundur. Şiddetli karın ağrısı birçok hastalığın belirtisidir. Hastalık [...]

Yüz Kızarıklığına Ne İyi Gelir?

Yüz Kızarıklığına Ne İyi Gelir?

Yüz Kızarıklığına Ne İyi Gelir, Cildinizin belirli yerlerinde kızarıklıklar bulunabilir. Tabi bu kızarıklıkların birçok nedeni vardır. Bunlar alerjik reaksiyonlar v[...]

Nezleye Ne İyi Gelir?

Nezleye Ne İyi Gelir?

Nezleye ne iyi gelir, bu rahatsızlık burnun içinde bulunan ince yapılı zar ile solunum sisteminin virütük iltihap kapmasına verilen addır. Nezle olduğunuzda mümkün oldu[...]

Çocuklarda Ateşe Ne İyi Gelir?

Çocuklarda Ateşe Ne İyi Gelir?

Çocuklarda ateşe ne iyi gelir; Bilindiği üzere ateş vücut ısısının yükselmesi olarak tabir edilir. Vücut ısısı yaş, sağlık durumu gibi değişik nedenlere bağlı[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6