Göz Kuruluğuna Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Göz Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Göz kuruluğuna ne iyi gelir, kuru gözler, gözyaşlarınız gözlerinizi yeterince nemlendirme yapamadığı zaman ortaya çıkmaktadır. Yeterli derecede gözleriniz gözyaşı üretmediği zaman veya kalitesiz olarak gözyaşları ürettiğiniz zaman kuru gözler oluşmaktadır. Kuru gözler çoğu zaman kişiyi oldukça rahatsız etmektedir. Kuru gözler zamanla hassaslaşabilir, yanabilir ve kızarıklık oluşabilir. Göz kuruluğu en fazla şu durumlarda ortaya çıkmaktadır. Bu durumlar nelerdir; birkaç saat bilgisayar ekranına bakıldığı zaman, klimalı bir odada ve bir uçakta göz kurulukları meydana gelebilmektedir. Aynı zamanda ısı veya diğer çevresel koşullardan kaynaklı kuru havadan da kaynaklı olabilir.


Göz kuruluğuna ne iyi gelir ve neler yapılmalıdır?


Göz kuruluğunun herhangi bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak bazı yöntemler uygulanarak rahatsızlığın etkileri en hafife indirgenir. Tedavi şekli; gözyaşı üretimini arttırmak, gözyaşı kaybını önleyici önlemler almak birinci tedavi şekilleridir.
 • Daha sık olarak gözleri açıp kapatmak ve sabit olarak uzun süreli bir noktaya bakmamak için çaba göstermek.
 • Göz kuruluğunu önlemek için düzenli olarak göz damlaları, merhemler kullanmak.
 • Bulunduğunuz ortamın nemini arttırmak için iş yerinde ve odada bir su kabı bulundurmak. Böylece ortamın nemi arttırılarak kuru havadan kaynaklı göz yaşı kuruluğunun önüne geçilmiş olur.
 • Kullanılan bazı ilaçlar da göz kuruluğuna sebep olabilmektedir. Bu yüzden kullandığınız ilaçlar hakkında doktorunuzdan bilgi almalısınız.
 • Gözlerde aşırı gözyaşı kaybının önüne geçmek için gözenek kanallarına özel fişler takılarak gözyaşı kaybı engellenmiş olur.
 • Çok ciddi gözyaşı kuruluğu yaşandığı zaman nadirde olsa cerrahi müdahale gerekebilir.
Göz kuruluğuna aynı zamanda bitkisel tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır. Göz kuruluğuna ne iyi gelir sorusuna birkaç bitkisel tedavi yöntemleri aşağıdaki gibidir.


Göz kuruluğuna ne iyi gelir ve bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir?


Papatya Çayı: Yorgun gözleri önemli ölçüde dinlendirmeye yaramaktadır. Ayrıca gün içerisinde yok olan gözdeki nemi tekrar geri yüklemek için birebir bir çaydır. Hazırlanışı; bir çay kaşığı kurutulmuş papatya 200 ml kaynamış su içerisine atılarak yaklaşık 10 dakika demlenmeye bırakılır. Daha sonra süzerek papatya çayını soğutun. Soğutulmuş papatya çayını bir pamuk yardımı ile gözlerin üzerine yerleştirin. 15 dakika bu şekilde tutun. Pamuğun nemi kaybolduktan sonra ikinci kez tekrarlayabilirsiniz. Gözlerinizdeki göz kuruluğu iyileşene kadar bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Gül Suyu: Yorgun gözler ve kuru gözler için doğal rahatlatıcıdır. Gül suyunun, yatıştırıcı bir etkisi bulunmaktadır. Hem göz kuruluğunu giderici özelliği bulunmasının yanında aynı zamanda göz çevresinde bulunan cildi gençleştirmektedir. Gül suyunu nasıl uygulayabiliriz? Göz çevresini ılık su ile güzelce yıkayın ve temiz bir havlu yardımı ile hafifçe kurulayın. Daha sonra bir pamuk topuna gül suyuna batırarak gözünüze yerleştirin. Yaklaşık olarak 10 dakika bekletin. Bu işlemi iki kez tekrarlayabilirsiniz. Göz kuruluğuna ne iyi gelir sorusuna en iyi çözümlerden bir tanesidir.

Salatalık: Yorgun gözleri yatıştırmak için kullanılan doğal yöntemlerden biridir. Aynı zamanda göz çevresini gençleştirici özelliği bulunmaktadır. Göz kuruluğunu kaybolduktan sonra daha ferahlamış ve nemlenmiş hissedeceksiniz.

Lavanta Yağı: Bir su bardağı su içerisine birkaç damla lavanta yağı ekleyerek bir solüsyon hazırlayın. Daha sonra bir pamuk yardımı ile gözlerinize yerleştirin ve yaklaşık 10 dakika bekletin. Gözlerinizin kısa zamanda nemlendiğini ve rahatladığını hissedeceksiniz.

Süt: Temiz bir pamuk alın ve süt içerisine batırın. Daha sonra bu pamukları göz kapaklarınıza yerleştirin. Yaklaşık 10 dakika bu şekilde bekletin. Aynı zamanda süt içerisine birkaç damla gülsuyu da damlatabilirsiniz. Gözlerinizin kısa zamanda nemlendiğini ve rahatladığını hissedeceksiniz. Yanma, kaşıntı ve kızarıklık gibi şikâyetlerden kurtulacaksınız.

Göz Kuruluğuna Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Mide Asidine Ne İyi Gelir?

Mide Asidine Ne İyi Gelir?

Popüler İçerikler

Zonaya Ne İyi Gelir?

Zonaya Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Adet Düzensizliğine Ne İyi Gelir?

Adet Düzensizliğine Ne İyi Gelir?

Kızgın Yağ Yanığına Ne İyi Gelir?

Kızgın Yağ Yanığına Ne İyi Gelir?

Kansızlığa Ne İyi Gelir?

Kansızlığa Ne İyi Gelir?

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Boğazdaki Balgama Ne İyi Gelir?

Boğazdaki Balgama Ne İyi Gelir?

Güncel

İshale Ne İyi Gelir?

İshale Ne İyi Gelir?

Ayak Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Ayak Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Zona Hastalığına Ne İyi Gelir?

Zona Hastalığına Ne İyi Gelir?

Mide Fıtığına Ne İyi Gelir?

Mide Fıtığına Ne İyi Gelir?

Kalp Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kalp Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Eti İltihabına Ne İyi Gelir?

Diş Eti İltihabına Ne İyi Gelir?

Uçuğa Ne İyi Gelir?

Uçuğa Ne İyi Gelir?

Makat Çatlağına Ne İyi Gelir?

Makat Çatlağına Ne İyi Gelir?

Ayak Yanmasına Ne İyi Gelir?

Ayak Yanmasına Ne İyi Gelir?

Depresyona Ne İyi Gelir?

Depresyona Ne İyi Gelir?

Sese Ne İyi Gelir?

Sese Ne İyi Gelir?

Sese Ne İyi Gelir, sorusuna bu yazımızda detaylı bir şekilde cevap bulabilirsiniz. Sesimiz bizler için oldukça önemlidir. İletişim kurmamıza, kendimizi rahat bir şekild[...]

Ateşlenmeye Ne İyi Gelir?

Ateşlenmeye Ne İyi Gelir?

Ateşlenmeye Ne İyi Gelir, Bünyenin normal ısıdan daha yüksek ısıya yükselmesine ateş adı verilmektedir. Normal bir vücut sıcaklığı 36.5 derecedir. Fakat 37 dereceye[...]

Nar Çiçeği Neye İyi Gelir?

Nar Çiçeği Neye İyi Gelir?

Nar çiçeği neye iyi gelir; nar çiçeğinin diğer bir ismi de Mekke gülüdür. Aktarlarda kurutulmuş olarak temin edilebilen nar çiçeği antioksidan kaynağıdır. Kurutula[...]

Bulantıya Ne İyi Gelir?

Bulantıya Ne İyi Gelir?

Bulantıya Ne İyi Gelir, sorusu midemizden her rahatsızlandığımızda cevabını bulmaya çalıştığımız bir soru. Mide bulantısı bir hastalığın belirtisidir. Bu hasta[...]

Gastrite Ne İyi Gelir?

Gastrite Ne İyi Gelir?

Gastrite ne iyi gelir, Gastrit birçok insanda görülen bir hastalık haline gelmiştir. Sebebi ise sürekli hazır, zararlı, asitli içecekler tüketmektir. Gastrit tedavisinde [...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6