neiyigelir.gen.tr https://www.neiyigelir.gen.tr Ne İyi Gelir, Hastalıklara Ne İyi Gelir? tr-TR hourly 1 Copyright 2020, neiyigelir.gen.tr Thu, 15 Jun 2017 00:00:00 +0000 Sat, 28 Mar 2020 00:00:00 +0000 60 Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/geniz-akintisina-ne-iyi-gelir.html Fri, 06 Apr 2018 10:08:09 +0000 Geniz akıntısına ne iyi gelir;Özellikle çocuklarda daha sık görülen ve günlük yaşantıyı olumsuz etkileyen sağlık  sorunlarından biri de geniz akıntısıdır. Geniz akıntıları tıbbi ilaçlarla tedavi edilse de Geniz akıntısına ne iyi gelir;Özellikle çocuklarda daha sık görülen ve günlük yaşantıyı olumsuz etkileyen sağlık  sorunlarından biri de geniz akıntısıdır. Geniz akıntıları tıbbi ilaçlarla tedavi edilse de bazı hassas kişilerde tekrar nükseden ilaçlarla tam bir sonuca ulaşılamayan  bir sorundur. Bu sebeple insanlar geniz akıntısının tedavisi için farklı  yollarda baş vurmaktadırlar. Genellikle geniz akıntısı bitkisel tedavi ile çözüme kavuşabilen bir rahatsızlıktır. Bitkisel kürler düzenli uygulandığı zaman kişideki geniz akıntısı sorunu yavaş yavaş azalmakta ve kişi rahatlamaktadır. 

Geniz akıntısı  burun sinüslerinden kaynaklanmaktadır. Sinüslerde üretilen sıvının genizden akması sonucu oluşan ve kişilerin sağlık kalitelerini düşürebilen bir sorundur. Genellikle ilk başladığı zamanlar bazı kişilerde  geniz akıntısı oluşumu fark edilmemektedir. Fakat bir  süre sonra bu sorun kendiliğinden ortaya çıkmakta ve  akıntıların boğazdan aşağı doğru inmesi hissedilmektedir. Mide bulantısı ve öksürüğü de tetikleyen geniz akıntısı tedavi edilmezse uzun süreli kişinin hayat kalitesini düşürmektedir.

Özellikle geniz akıntısı sigara, alkol kullanan kişilerde görülmekle beraber, alerjisi olan insanlarda çok daha  fazla oranda görülmektedir. Geniz akıntısı için bitkisel kür uygulamak isteyen kişi öncelikle  kesinlikle sigaradan ve alerjiyi tetikleyen  maddelerden uzak durmalı,  tedavi esnasında tozlu ortamlardan uzak durmalıdır.

Geniz akıntısına ne iyi gelir;

Geniz akıntısı için uygulanacak olan en güzel tedavi şekli, tuzlu su uygulamasıdır. Bir çay bardağı suyun içine bir çay kaşığı kadar tuz karıştırılır ve bu karışım buruna kuvvetle çekilir.Tuzlu suyun etkisi ile burnun rahat akması sağlanır. Bu yönteme devam edildiği takdirde sinüslerin açılması sağlanır ve oluşan mukozanın burundan daha rahat olarak akması ve dışarı atılması sağlanmış olur.

Geniz akıntısı için  limon ve su oldukça faydalıdır. İçine limon suyunu damlatacağınız suyu  gün içerisinde ihtiyaç durumuna göre sık sık burnunuza damlatmanız rahatlamanıza sebep olacaktır.  Bu işlemi ne kadar sık yaparsanız o denli çabuk çözüme ulaşabilirsiniz. 

Bir çok derde şifa olan zencefil,  geniz akıntısında da etki göstermektedir. Geniz akıntısına zencefilin kökü ve yaprakları kullanılmaktadır.  Gün içerisinde çiğneyeceğiniz  zencefil yaprağı,  geniz akıntısına direk etki edecek ve bu soruna çok  hızlı bir şekilde çözüm bulmanızı sağlayacaktır .

Geniz akıntısı ve burun akıntısına çok iyi gelen bitkisel çaylarından biri de ada çayıdır. Ada çayını günde en az 2 fincan içmek, insanı  hem ruhen hem bedenen oldukça rahatlatmaktadır  . Bu rahatlatma etkisi sebebiyle uzmanlar tarafından tavsiye edilen ve gönül rahatlığı ile tüketebileceğiniz ada çayını düzenli içmeniz geniz akıntısı sorununa çözüm bulmanızı sağlayacaktır. Ayrıca ada çayını sabah ve akşam gargara olarak ta kullanabilirsiniz.


Uygulayacağınız buhar banyosu da genzi akıntısı sorununuzu rahatlatacak yöntemlerden biridir. Kaynamış suyun içerisine okaliptüs yaprağı ve ya vicks koyun ve başınıza bir havlu koyarak buharın direk yüzünüze gelmesini sağlayın. Bu şekilde  buharın 10 ile 15 dakika kadar ağız içerisine ve burun içerisine girmesini sağlayın. Bu durum mukus hareketini hızlandıracağı gibi, üst solunum yollarının da kolaylıkla temizlenmesini sağlayacaktır.  Ayrıca kaynar suya konulacak olan  papatyanın buharı da aynı şekilde uygulandığı takdirde solunum yollarının temizlenmesini kolaylaştıracak ve mukozanın hızlı bir şekilde atılmasını sağlayacaktır.

Bitki çayları  düzenli olarak kullanıldığı zaman 3-4 gün içerisinde sorun azalmakta, zamanla da  ortadan kalkabilmektedir. Aşırı kullanım olmadığı sürece yan etkisi olmayan bitkisel tedavileri gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.  Bazı kişiler]]> Diş İltihabına Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/dis-iltihabina-ne-iyi-gelir.html Fri, 06 Apr 2018 11:53:48 +0000 Diş iltihabı diş kökünün diş minesinin ve diş etrafında oluşan dokuların enfeksiyon sebebiyle apse halini alıp beraberinde ağrı ve ateşi şikayet olarak getiren bir diş rahatsızlığıdır. Diş iltihabının erken dönemde ö Diş iltihabı diş kökünün diş minesinin ve diş etrafında oluşan dokuların enfeksiyon sebebiyle apse halini alıp beraberinde ağrı ve ateşi şikayet olarak getiren bir diş rahatsızlığıdır. Diş iltihabının erken dönemde önüne geçilmez ise diş iltihabı ağıza sıçrayarak ağız içinde yoğun bir iltihabın oluşmasına neden olmaktadır. Diş iltihabına erken dönemde müdahale etmek bu nedenle oldukça önemlidir. Diş iltihabı rahatsızlıklarında mutlaka bir diş hekimine muayene olmanızı tavsiye etmekle birlikte toplum içinde uygulanan ve gerçekten tedavi etkisi gösteren birçok faydalı yöntemler bulunmaktadır. Diş hekimine gitmeden önce iltihabı evde tedavi etmeniz veya mevcut iltihabı en az seviyeye indirmek için bitkisel olan belirli yöntemleri uygulamak gerekmektedir.

Diş İltihabına Ne İyi Gelir
 • Beşparmak otunun kaynatılmasının ardından bir müddet bekledikten sonra ağızda gargara yapılarak kullanılması diş iltihabına iyi gelmektedir
 • Çınar ağacı yapraklarının kaynatılıp biraz ılıdıktan sonra ağız içinde gargara yapılması önerilmektedir
 • Gül hatmi çiçeğinin kaynatılıp gargara yapılması diş iltihabına iyi gelmektedir
 • Kuru nanenin kaynar suda kaynatılıp bir müddet dinlenmesinin ardından gargara yapılması veya içilmesi önerilmektedir.
 • Isırgan otunun kaynatılıp ağızda gargara yapılması veya daha etkili bir yöntem için ardıç yağı ile karıştırıldıktan sonra gargara yapılması da diş iltihabına iyi gelmektedir.
 • Günlük hayatta kullandığımız çay, ılık bir şekilde ağızda çalkalandığında veya gargara yapılıp içildiğinde diş iltihaplarına iyi gelmektedir
 • Mevcut gargaranız var ise adaçayını gargaranıza ekleyip bu şekilde gargara yapabilir veya adaçayının yalnız başına kaynatıp demledikten sonra içebilir veya gargara yaparak da diş iltihabının tedavisinde kullanabilirsiniz. Buna ek olarak da ada çayına bal ve sirke karıştırıp bu üç karışımı birlikte kullanarak da gargara yapabilirsiniz.
 • Genellikle dere kenarlarında bulabileceğiniz su teresi ise diş iltihabında oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Su teresini kaynattıktan sonra ağızda gargara yapabilir veya içebilirsiniz.
 • Ağız rahatsızlığında diş eti iltihabında Ağız içindeki lezyonlarda fayda sağlayan Aloe Vera bitkisi antienflamatuar özelliği sayesinde özellikle iltihabi rahatsızlıklar da etki göstermektedir. Satın aldığınız aloe vera jelini veya evde kendinizin Aleo vera yapraklardan çıkarttığınız jeli iltihaplı bölgenin üzerine koyup bir saat bekledikten sonra ağız içini bol su ile yıkayarak fayda sağlayabilirsiniz. Bu işlem gün içerisinde iki defa uygulanarak tedavi sağlanmış olur.
 • Sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçınıp daha çok soğuk yiyecekler ve içecekler tüketmeniz önerilmektedir. Aynı zamanda soğuğun diş iltihabı üzerinde tedavi edici bir yanı da vardır.
 • Diş iltihabına ne iyi gelir sorusunun bir diğer cevabı ise sarımsaktır. Bildiğiniz gibi sarımsak en etkili antibiyotiklerden biri olduğu için diş iltihabı olan bölgeye sarımsak ile hazırladığınız karışımı sürerek iltihabın akmasını ve iltihaplı olan bölgenin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Sarımsaklı karışımın yanı sıra sarımsağı ezip çıkartacağız yağı kullanmak da oldukça faydalı olmaktadır
 • Meyan kökü Diş iltihabında en çok tercih edilen tedavilerden biri olmakla birlikte diş iltihabını önlediği gibi dişte oluşan plaklarında önüne geçebilir.
 • Yine çok sık kullanılan yöntemlerden birisi ise papatya çayıdır. Papatya yapraklarının kaynar suda kaynattıktan ve biraz demini almasını bekledikten sonra ağız içerisinde gargara yaparak kullanmanız diş iltihabının önüne geçebilir.
 • En etkili ve en sık kullanılan yöntemlerden birisi ise tuzlu su gargarasıdır. Tuzlu su diş iltihabının yanı sıra ağız içindeki aftları, lezyonları, diş eti iltihabınında iyileşmesini sağlar. Gün içerisinde 4-5 defa hazırladığınız tuzlu su ile ağzınızı çalkalayarak kısa zamanda diş iltihabının önüne geçebilirsiniz
 • Yarım çay kaşığı karbonatı diş fırçanızı üzerine sürerek yavaş ve peristaltik]]> Sivilceye Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/sivilceye-ne-iyi-gelir.html Fri, 06 Apr 2018 21:51:57 +0000 Sivilceye ne iyi gelir, Sivilce günümüzde ergenlik döneminde başlayarak çoğu zaman uzun süreli ciltte kalmaktadır. Özellikle yağlı ciltlerde karşılaşılan sivilce ellenmediği zaman iz bırakmadan kaybolmaktadır. Bunun yanı s Sivilceye ne iyi gelir, Sivilce günümüzde ergenlik döneminde başlayarak çoğu zaman uzun süreli ciltte kalmaktadır. Özellikle yağlı ciltlerde karşılaşılan sivilce ellenmediği zaman iz bırakmadan kaybolmaktadır. Bunun yanı sıra sivilce ile oynanır ve sıkılır ise cilt üzerinde izler oluşturur. Ergenlikte yaşanan hormon düzensizliği sivilcenin daha da artmasına neden olur. Ergenlik döneminde bu durumla başa çıkmak imkansızdır. Fakat evde uygulamalar yaparak sivilceler ile başa çıkılabilir. Ergenlik döneminin yanı sıra sivilce oluşumu gebelikte ve bayanların yaşadığı adet dönemlerinde de gözlemlenmektedir. Sivilce oluşumunda kişiler ilk soluğu doktora giderek almaktadır. Doktorlar ise çoğu zaman serum veya kremler tavsiye etmektedir. Ancak evde sivilceye iyi gelecek bir çok yöntem bulunmaktadır. Bu durumda çoğu cilt uzmanına sivilceye ne iyi gelir dediğimizde bize ilk olarak doğal maskelerden bahsetmektedir. Evde hazırlayabileceğiniz bu doğal maskeler kısa süre içerisinde sivilcelerden kurtulmanızı sağlar.

  Sivilceye ne iyi gelir ve neler hazırlanarak kullanılır

  Sivilceye en iyi gelen şeyler evde hazırlanan doğal maskelerdir. Bunlar ise kısaca şu şekilde sıralanır.
  • Çiğ uygulanan patates oluşan sivilcedeki iltihabı giderir ve kolaylıkla iyileşmesini sağlar. Çiğ patates ikiye bölünerek sivilce olan yere sürülür. Birde suyu çiğ şekilde çıkartabilir ise bir bez yardımıyla sivilcelere uygulanır. Uyguladıktan sonra yaklaşık 10 dakika bekletilir ve sonrasında güzelce duyla yıkanarak durulanır. Günlük 3 defa düzenli uygulanması halinde sivilcelere iyi geldiği gözlemlenir.
  • Çay ağacı yağı antibakteriyel özelliği sayesinde en iyi gelen doğal yağlar arasında olmaktadır. Yapılması gereken işlem ise 3 damla çay ağacı yağını bez ile sivilcelerin olduğu yere sürerek yüzde bekletilmelidir. Bunun yıkanması gerekmemektedir. Ancak düzenli uygulanması oldukça iyi gelmektedir. Her gün de rahatlıkla uygulanabilir.
  • Yumurta sarısı omega 3 sayesinde sivilcelere iyi gelerek sonrasında da iz kalmamasını sağlamaktadır. Ayrıca cildi besleyerek toksinleri atmaya yardımcı olur. Kullanımında ise yumurta sarısı çırpılır ve sivilceye sürülür. Yaklaşık 1 saat bekledikten sonra güzelce soğuk su ile durulanır. Ayrıca sivilceler geçene kadar günde iki defa uygulanması yeterli olacaktır.
  • Sirke kullanımı genellikle kokusundan dolayı çok sevilmese de uygulanması halinde bakterileri temizleyerek sivilcelere oldukça iyi gelir. Fazla büyümeden iyileşmesine yardımcı olur. Uygulanması ise 1 yemek kaşığı sirkeye iki yemek kaşığı su eklenir. Daha sonra bir bez ile sivilcelere uygulayarak kuruması beklenir. Sonrasında suyla durulanarak güzelce nemlendirici krem sürülür. Her gün 3 defa uygulanması halinde kısa sürede iyi gelmesine yardımcı olur. 
  • Sivilcelere iyi gelmesi için en çok önerilen şeyler arasında aspirin de yerini almaktadır. Aspirin maskesi kullanımı hem sivilcelere iyi gelir hem de sivilceden kaynaklı tahrişi yok etmektedir.
  • Diş macunu sivilcelere oldukça iyi gelmektedir. Bu nedenle çok bilinmese de sivilce tedavisi için kullanılmaktadır.
  • Kabartma tozu sivilceleri onarmaya yardımcı olur. Bir çay kaşığı kabartma tozuna bir miktar limon suyu ve saf su eklenerek sivilce üzerine uygulanmalıdır. En fazla 3 dakika beklendikten sonra cildi güzelce durulayın ve kısa sürede sivilcelerin kaybolmasını sağlayın.
  ]]>
  Diş Çürüğüne Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/dis-curugune-ne-iyi-gelir.html Sat, 07 Apr 2018 10:52:14 +0000 Diş çürüğüne ne iyi gelir, günümüzde sıklıkla karşılaşılan diş çürümesi sorunundan kurtulmanın en kesin yollarından biri elbette ki diş bakımına dikkat etmekten geçmektedir. Diş çürüğüne ne iyi
  Diş çürüğüne ne iyi gelir, günümüzde sıklıkla karşılaşılan diş çürümesi sorunundan kurtulmanın en kesin yollarından biri elbette ki diş bakımına dikkat etmekten geçmektedir. Diş çürüğüne ne iyi gelir sorusu aklımıza geldiğinde, diş hekimine gidesiye kadar bitkisel çözümler yoluyla diş çürümesinin önüne büyük oranda geçilebilir. Diğer bir taraftan diş sağlığına iyi gelen bitki çeşitleri doğal mikrop yok edici özellikleri ile bilinmektedir.

Diş Çürüğüne Ne İyi Gelir;
 • Karanfil: Diş ağrımasın da  ve çürüklerde sıklıkla kullanılan, en etkili yöntemlerden biri karanfildir. Diş çürüğünün yayılmasını  büyük oranda önler.1 yada 2 damla karanfil yağı ile  1 çay kaşığı susam tohumu yağı birleştirilir. Bu karışım bir pamuk yardımı ile dişe uygulanır. İşlem yatmadan önce her gece tekrar edilmesinde fayda vardır. Gün içerisinde bir kaç adette karanfil çiğnenmesinde hiç bir sakınca bulunmaz. 
 • Tuz: Bir çok bakteriyel engelleyici özellikleri nedeniyle de diş çürüğü tedavisinde de uygulanabilir. Buna dayanarak  ağız içerisindeki bakterileri yok eder. Bir çay kaşığı tuz bir su bardağı ılık su ile karıştırıldıktan sonra ağızda gargara işlemi yapılır. Ağız gargara esnasında çürük ve ağrıyan dişin olduğu bölgeye önem gösterilmelidir. Bu işlemin günde en az 2 kez yapılmasında büyük fayda vardır. 
 • Susam Yağı: Ağız kokularında bire bir faydasının olması yanı sıra, aynı zamanda diş çürüklerine de büyük etki sağlar. Bir yemek kaşığı susam yağı ile ağız çalkalanabilir. Fakat kesinlikle bu yağın yutulmaması, dikkat edilmesi gereklidir. Uygulama sonunda ağız ılık su yardımı ile çalkalanır. Susam yağı yerine de Hindistan cevizi yağının etkisi büyük oranda fayda sağlamaktadır.
 •  Sarımsak: Sarımsak diş çürüğünde ve ağrılarında sıkça rekabet gören tedavi yöntemlerinin başında gelmektedir. 2 veya 3 diş ezilmiş sarımsak ve 1  tatlı kaşığı kaya tuzu karıştırılarak katı haline getirilir. Elde edilen bu karışım diş üzerinde yavaşça uygulanır. 10 dakika bekletildikten sonra su ile çalkalama işlemi yapılır. Bu işlem günde birkaç kez belirli aralıklarla tekrar edilebilir. Yemeklere ve salatalara da bol sarımsak koyulduğu taktirde yine fayda sağlamaktadır. 
 • Meyan Kökü: Uzmanlar tarafından gönül rahatlığı ile garantilediği meyan kökü, diş çürüklerine ve ağrılarına karşı geldiği bilinmektedir. Diş çürüğünün artmasını engelleyen meyan kökü aynı zamanda ağız içerisinde ki zararlı bakterileri de öldürür. Düzenli olarak diş fırçalama sırasında  meyan kökü tozu ilave edilmesi gereklidir. 
 • Zerdeçal: Diş çürüklerini ve ağrılarını büyük oranda azaltan zerdeçal, aynı zamanda diş etlerini de sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Biraz zerdeçal tozu eklenen diş çürüklerine doğrudan yavaşça uygulanabilir. 5 dakika diş üzerinde bekletildikten sonra sıcak su yardımı ile ağız yıkanır. Diğer bir yöntem ise 1 çay kaşığı zerdeçal tozu ile biraz hardal yağının karışımı da yapılabilir.. 15 dakika kadar bekletildikten sonra ağız yıkanır. Her gün, belirli aralıklarla günde iki kez diş çürüğü üzerinde uygulanabilir. 
]]>
Kiraz Sapı Neye İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/kiraz-sapi-neye-iyi-gelir.html Sat, 07 Apr 2018 13:06:23 +0000 Kiraz sapı neye iyi gelir, Kiraz muhteşem görüntüsü ve can alıcı rengi ile oldukça önemli bir meyvedir. Ayrıca kirazın sağlık açısından da saymakla bitmeyecek birçok faydası bulunmaktadır. Kiraz meyvesinin vücut için bir Kiraz sapı neye iyi gelir, Kiraz muhteşem görüntüsü ve can alıcı rengi ile oldukça önemli bir meyvedir. Ayrıca kirazın sağlık açısından da saymakla bitmeyecek birçok faydası bulunmaktadır. Kiraz meyvesinin vücut için birçok faydası bulunmasına rağmen kiraz sapının da vücut için oldukça fazla miktarda bir önemi bulunmaktadır. Genel olarak insanların kiraz meyvesini yedikten sonra çöp olarak görmüş olduğu kiraz saplarının olduka büyük bir etkisi vardır. Özellikle de sindirim sistemi üzerinde ki etkisinden bahsedecek olur isek kişinin yaamış olduğu hhazımsızlığa ve rahatsızlığa karşı oldukça etkili olmaktadır. Bunun gibi daha birçok faydası bulunan kiraz saplarının asla çöpe atılmaması gerekmektedir. Özellikle de başta bütün kadınların bir türlü kurtulamadığı ödemelerin atılması için kişinin mutlaka kiraz sapına ihtiyacı vardır. Çünkü kiraz sapı birçok hastalığa şifa birçok derde ise deva görevi görmektedir. Sürekli karşılaşılan ve bir türlü vücuttan atılamayan birçok soruna iyi gelerek kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlar. Bugünkü makalemizde sizler ile birlikte paylaşacağım konumuz ise kiraz sapı neye iyi gelir sorusudur. Son derece önemli bir konu olan kiraz sapı neye iyi gelir sorusunu çok iyi anlamanız gereklidir.

Kiraz sapının vücut için faydaları:

Birçok hastalığa ve rahatsızlığa iyi gelen kiraz sapı oldukça faydalıdır. İnsanlar üzerinde göstermiş olduğu faydalı etkiler kiraz sapının ne kadar önemli olduğunu bizlere kanıtlamaktadır. Bugünkü makalemizde de sizler için anlatacağımız kiraz sapı neye iyi gelir sorusunu can kulağı ile dinlemeniz gerekmektedir. Aşağı da maddeler halinde yapacağımız kiraz sapı neye iyi gelir cevaplarını dikkatli bir şekilde inceleyiniz.
 •  Kiraz sapı neye iyi gelir sorunun ilk cevabı vücuttaki ödemin dışarı atılmasına yardımcı olur. 
 • Böbrek hastalığı ya da böbrek rahatsızlığı olan bir kişinin böbreklerinin daha iyi bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bu sayede böbrekler görevini daha iyi bir şekilde yerine getirdiği için vücuttaki idrarın dışarı atılmasını sağlar .
 • Vücutta meydana gelen bakterilerin ve enfeksiyonların en kısa süre içerisinde dışarı atılmasını sağlar.
 • Kiraz sapı neye iyi gelir sorusunun en büyük cevaplarından bir tanesi de vücuttaki kirli kanın temizlenmesi konusunda oldukça etkili olmaktadır.
 • Kiraz sapının içerisinde bulunan antioksidan maddeler vücut için oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü vücuda alınan antioksidan maddeler kişinin vücut direncinin artırılması konusunda yardımcı olduğu gibi aynı zamanda da bağışıklık sistemini daha kuvvetli bir hale dönüşmesini sağlar.
 • Kiraz sapı böbreklere iyi geldiği için aynı zamanda idrar ile birlikte vücuttaki fazla miktarda bulunan suyunda atılması konusunda yardımcı olmaktadır.
 • Kiraz sapının sindirim sistemi üzerinde de oldukça büyük bir etkisi bulunmaktadır. Çünkü sindirimi yavaş olan kişilerin ya da hazımsızlık sorunu yaşayan kişilerin sıkıntılarına kiraz sapı çok iyi gelmektedir.
 • Kiraz sapı neye iyi gelir sorusuna cevap olan bir diğer yanıtımız ise kilo sorunu yaşayan kişiler için gelsin. Çünkü kiraz sapı kaynatılıp içildiği zaman fazla kilolara da oldukça iyi gelmektedir. Ayrıca kiraz ya da kiraz sapı zayıflamanın yanı sıra kişinin acıkma hissini uzatır.
 • Kiraz sapı neye iyi gelir sorusuna vereceğimiz en son yanıt ise şu şekildedir. Kiraz sapı kemiklerde ve eklemlerde bulunan ağrının ve iltihaplanmaların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.
]]>
Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/ayak-sismesine-ne-iyi-gelir.html Sun, 08 Apr 2018 09:41:03 +0000 Ayak şişmesine ne iyi gelir; sorusunu on bir madde'de birlikte inceleyelim. Ayak şişmesinin pek çok farklı nedenden dolayı ortaya çıkmış olma ihtimali vardır. Bu nedenlerden bazıları; yaralanmalar, kullandığınız ilaçların Ayak şişmesine ne iyi gelir; sorusunu on bir madde'de birlikte inceleyelim. Ayak şişmesinin pek çok farklı nedenden dolayı ortaya çıkmış olma ihtimali vardır. Bu nedenlerden bazıları; yaralanmalar, kullandığınız ilaçların yan etkileri, enfeksiyon kapma, kan pıhtılaşması, hamilelik şeklinde sıralanabilir. Sağlık sorunları konusunda daima ilk adresimiz sağlık kuruluşları olmalıdır. Sağlık kuruluşlarına gitme imkanınız yoksa veya doktorunuzun önerisi ile aşağıdaki alternatif seçenekleri ayağınıza uygulayabilirsiniz.

Ayak şişmesine ne iyi gelir 
 • Nane: Bir demet naneyi suda kaynatıp su biraz ılındıktan sonra ayağımızı yakmayacak şekilde temizce yıkayalım. Bu işlemden sonra kaynattığımız suyun kalanının soğumasını bekleyelim ve bu defa soğuk nane suyu ile ayaklarımızı tekrar temizce ayaklarımızı yıkayalım. Nane ferahlatıcı özelliği ile ayağınızı ferahlatır ve ayaklarınızda ödem olma riskini azaltır. Şişkinliğin acısını alır, şişkinliği indirmeye yardımcı olur.
 • Sigara ve alkol: Sigara ve alkol içilmesi ayakların şişmesine neden olan bir tür hastalığa neden olur. Ayaklarınızın ve genel sağlığınızı düşünüyorsanız sigaradan kesinlikle uzak durmalısınız. Sigara ve alkol içilmesi şişliğin daha fazla artmasına neden olur.
 • Bol bol sıvı tüketimi: Ne kadar çok sıvı tüketilirse vücutta bulunan zararlı maddeler o kadar hızlı vücuttan atılır. Ayak şişmesine neden olan mikroplar bol sıvı tükettiğinizde vücudunuzdan dışarı atılmaya devam eder ve şişlik rahatlamaya başlar.
 • Magnezyum takviyesi: Magnezyum takviyesini kesinlikle ilaçlar yardımı ile kendi bildiklerinize göre veya herhangi birinin tavsiyesi ile yapmamalısınız. Muhakkak bu konuda bir sağlık kurumundan destek almalısınız. Besinler yolu ile de magnezyum barındıran gıda tüketimi yapabilirsiniz takviye amaçlı.
 • Tuz tüketimi: Tuz tüketimi kilo almanıza neden olur ve zamanla eklem sorunları yaşarsınız. Tuzlu her türlü hazır veya ev yemeklerinden uzak durmalı minimum derecede tuz tüketmeliyiz.
 • Karahindiba: Karahindiba çayının idrar sökücü etkisi vardır. İdrar ile dışarı vücutta bulunan zararlı maddeler,mikroplar dışarı atılır ve şişliği neden olan mikroplardan daha hızlı kurtulursunuz.
 • Tuzlu su: Tuz içerisinde sülfat vardır. Tuzlu su ile ayaklarınızı 15 dakika kadar beklettiğinizde sülfat ayaklarınızın şişliğinin inmesine, kasların rahatlamasına ve varsa ağrıyı almasına yardımcı olur.
 • Maydanoz: Maydanoz yapraklarını yıkadıktan sonra  çaydanlık vb. yardımı ile maydanoz yapraklarını kaynatıp süzerek çay gibi günde iki üç bardak içelim. Bu çay ile idrar sökülmesine yardımcı olur ve vücutta bulunan kötü mikroplar dışarı atılarak ayakların şişliğinin inmesine yardımcı olur.
 • Zencefil yağı: Zencefil yağı doğal anti enflamatuar'dır. Bu yağ ile şiş olan ayağınıza masaj yaparsanız. Bu masaj ayak şişmesine ne iyi gelir sorusunun belki'de en etkili doğal yöntemlerindendir.
 • Vitamin takviyesi: Ayağınızdaki şişliğin inmesi, şişliğin engellenmesi, ağrısının azalması ve kasların rahatlaması için E vitamini bulunan yeşil yaprakları sebzeler başta olmak üzere, badem, ceviz, fıstık ve patates gibi gıdaların tüketilmesi ayaktaki şişliğin ağrısına ve şişliği indirmeye yardımcı olacaktır
 • Ayakkabı seçimi: Gerek ayağımız şiştiğinde gerekse öncesinde seçtiğimiz ayakkabılar ayak kalıbımıza uygun olmalıdır
]]>
Göz İltihaplanmasına Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/goz-iltihaplanmasina-ne-iyi-gelir.html Mon, 09 Apr 2018 04:43:50 +0000 Göz iltihaplanmasına ne iyi gelir; Gözün beyaz tabakasının iltihablanmasıdır. Çok ilerlemesi durumunda göz damarlarının genişlemesiyle kızarıklık meydana gelir.Göz iltihabı belirtileri; Göz iltihaplanmasına ne iyi gelir; Gözün beyaz tabakasının iltihablanmasıdır. Çok ilerlemesi durumunda göz damarlarının genişlemesiyle kızarıklık meydana gelir.

Göz iltihabı belirtileri;
 • Sürekli gözlerin sulanması ve yaş gelmesi
 • Kirpiklerde çapak gibi kalın bir tabaka oluşm
 • Kaşınma, kızarıklık ve yanma hissi
         
Göz iltihabı nedenleri;
 • Yüksek ateşe sebep olan virüs türleri
 • Vücutta bulunan bakteriler kulak, akciğer ve boğaz iltihaplarına sebep olan iltihap türleri
 • Cinsel yolla bulaşan hastalık ve mikroplar 
Göz iltihabı çeşitleri;  

Gözün yapısını ilgilendirdiği gibi göz kapakçığını, beyaz yüzeyini ve korneayı' da ilgilendirmektedir. Bazı çeşitleri tehlikelidir ve bazıları da kendiliğinden geçen iltihab çeşitleridir.

Göz iltihabına iyi gelen bitkiler;
 • Zerdeçal
 • papatya
 •  kadife çiçeği
 • aloe vera
 • rezene tohumu
 • kişniş
 • aynısafa çiçeği
 • hindistan cevizi yağı
 • hint yağı
 •  patates
 •  elma sirkesi
 •  bal
Göz iltihabı tedavisi; 

Göz iltihabından kurtulmak için genelde antibiyotikli damlalar kullanılır. Kimi zaman iyi gelsede bazende etki etmeye bilir. Mikroplarla veye virüslerle bulaşan hastalıklarda ilaç kullanılmaması doğal yolla tedavi edilmesi daha sağlıklı olacağı için uygun görülür. Bunlardan bir kaçı şöyledir ki;
Ellerimizi sürekli dezenfekte etmek, gözde biriken iltihabı veya yaşı sürekli silmek, ara ara yüzümüzü yıkamak gibi, doğal yolla biran önce gözdeki iltihaptan kurtulmak için soğuk ve sıcak kompres yapılmalıdır. Kaşıntı, kanlanma ve sulanma bu uygulamayla minimuma düşecektir. 15-20 dakika aralıklarla sürekli yapılırsa daha çabuk iyileşmeye sebep olur.
  
Gözlere iyi gelen gıdalar; 

Göz yapısını, görüşümüzü ve göz kuruluğunu gidermek için gıdalara başvurabiliriz. Gözlerimize iyi gelen betakaroten C ve E vitamininde bulunur. Örneğin: Balık göz kuruluğuna, domates düşük ışıkta görmeye, havucun ise görüşü arttırdığı bilinir.

Beta karoten içeren yiyecekler;
 • Balık ve balık yağı
 • Tatlı patates
 • Portakal ve suyu
 • Kırmızı ve yeşil biber
 • Brüksel lahanası
 • Turunçgiller
 • Karnabahar
 • Mango
 • Kiraz
 • Papaya
 • Kivi
 • Havuç
 • Ispanak
 • Kabak
 • Kavun
 • Yeşil bezelye
 • Pazı
]]>
Mide Yanmasına Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/mide-yanmasina-ne-iyi-gelir.html Mon, 09 Apr 2018 16:55:36 +0000 Mide Yanmasına Ne İyi Gelir; Mide yanması insanları oldukça rahatsız eden bir durumdur. Farklı sebeplerden dolayı mide yanması yaşanabilir ve bu insanlara oldukça sıkıntı yaratan bir durumdur. Mide Yanmasına Ne İyi Gel Mide Yanmasına Ne İyi Gelir; Mide yanması insanları oldukça rahatsız eden bir durumdur. Farklı sebeplerden dolayı mide yanması yaşanabilir ve bu insanlara oldukça sıkıntı yaratan bir durumdur. Mide Yanmasına Ne İyi Gelir sorusunu insanlar bu dönemlerinde çok sık sormaktadırlar.

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir

Mide yanması şikayeti olanlar ilk olarak kesinlikle doktora gözükmeleri gerekmektedir. Mide yanmasının bir çok sebebi olabilir. Eğer çok sık tekrar eden ve geçmek bilmeyen mide yanması şikayeti varsa kesinlikle muayene olması gerekir. Eğer geçecek düzeyde ise ayran ve süt ürünleri gibi ferahlatıcı ürünler ile mide yanması engellenebilir. Bol su tüketmek mide yanmasının önüne geçecektir ve en önemlisi hafif ve az baharatlı yiyecekler tüketilmesi gerekmektedir. 
 • Soda: Mide yanmasında soda en etkili ve en kısa çözümlerden birisidir. Tabi kullanılan sodanın türüne göre de bu değişiklik göstermektedir. Doğal soda tüketilmesi mideyi rahatlatıp yanmanın önüne geçecektir. Hızlı tedavi için bir bardak soda içerisine limon eklendiğinde etkili ve hızlı sonuç verecektir.
 • Karanfil: Yemek yedikten sonra ağza bir adet karanfil konabilir. Mide yanmasına iyi gelecektir.
 • Fesleğen Otu: Mide yanmasına iyi gelebilecek diğer bir yöntem fesleğen otudur. 
 • Rezene Tohumu: Mide yanmasının bir başka çözümü ise rezene tohumudur. Sadece mide yanması için değil aynı zamanda midenin sağlığı ve sindirim açısından da rezene tohumu oldukça etkilidir. Bir bardak suda kaynatılarak tüketilen rezene tohumu mide yanmasının önüne geçecektir. Aynı zamanda mide ekşimesi şikayeti olanlarda rezene tohumunu içerek önüne geçebilirler.
 • Nane: Nane bir tür sakinleştirici etkide olduğundan midenin de sakinleşmesini sağlayarak yanmanın önüne geçecek ve anlık bir ferahlama sağlayacaktır. Mide yanması, hazımsızlık ve mide ekşimesi gibi şikayetler de nane tüketilmesi mideyi sakinleştirip bu şikayetlerin verdiği rahatsızlıkları da ortadan kaldıracaktır.
 • Zencefil: Zencefilin mide yanmasında iki görevi bulunmaktadır. Bunlardan birincisi, mide yanmasına sebep olan sinirlerin sakinleşmesini sağlar. İkincisi ise mide asidini emer ve yanma hissini ortadan kaldırır. Yemekler de kullanılan zencefil anlık tedavi dışında mide yanması şikayetinde uzun süreli tüketilmesi midenin sağlığı açısından oldukça yararlı olacaktır. Anlık tedaviler için zencefil çayı tüketilerek anlık yanmanın önüne geçilebilir.
 • Elma Sirkesi: Elma sirkesi midenin içindeki yanmaya neden olan asidin seviyesini azaltıcı etkisinden dolayı mide yanmasının da önüne geçmektedir. İki kaşık elma sirkesini bir bardak su içerisine karıştırarak tüketilmesi önerilir. 
 • Süt: Süt oldukça etkilidir. Özellikle soğutulmuş sütten yanma sırasında sadece bir yudum tüketilmesi yemek borusu ve mide de oluşan asit seviyesini düzeltip yanmanın da önüne geçecektir. Fazla tüketilen süt mide yanmasını daha çok arttırır. Dikkat edilmesi gerekmektedir.
]]>
Arabada Mide Bulantısına Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/arabada-mide-bulantisina-ne-iyi-gelir.html Mon, 09 Apr 2018 23:21:35 +0000 Arabada Mide Bulantısına Ne İyi Gelir; İster araba, ister otobüs olsun tüm yolculuklar da bazı kişiler oldukça hassastırlar. Hatta yolculuğu geç otobüs gördüğü anda bile aklına geçirdiği yolculuklar gelerek mide bulantıs Arabada Mide Bulantısına Ne İyi Gelir; İster araba, ister otobüs olsun tüm yolculuklar da bazı kişiler oldukça hassastırlar. Hatta yolculuğu geç otobüs gördüğü anda bile aklına geçirdiği yolculuklar gelerek mide bulantısının oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle araba veya otobüs ile yolculuk yapmak bu kişiler için oldukça eziyet ve işkence olarak karşısına gelmektedir. Fakat hiç kimse yolculuktan kaçamaz. Yolculuktan kaçamadığı için eli mecbur olduğu için yolculuk sırasında araba da mide bulantısına ne iyi gelir diye arayış içerisine girmektedirler. Hemen hemen her kişi arayışları içerisinde farklı kendi yöntemlerince çözüm bularak yolculuk esnasında kendi için rahat ve huzurlu bir ortam sağlayarak mide bulantısını engellemeye çalışır. Araba tutan kişilerde görülen belirtiler ise kendini oldukça kötü hissetme, bulantı, kusma, baş ağrısı, terleme gibi olaylara görülmektedir. Araba tutması genellikle küçük yaş aralığı olan 5-12 arasında görülmektedir. Yaş ilerledikçe bu belirtileri devam eden kişiler olduğu gibi, belirli bir yaştan sonra tüm bu belirtiler kaybolmaktadır.

Arabada Mide Bulantısına Ne İyi Gelir ve Yöntemler; 

Temiz hava alınması: Araba veya otobüs yolculuğu yapan kişiler araç içerisinde bulunan kokudan oldukça kötü etkilenerek mide bulantısına neden olmaktadır. Bu nedenle bu kokuya karşı oldukça duyarlı olan kişiler dışarı çıkıp temiz bir hava teneffüs ettikleri zaman midede olan dalgalanmaların durmasını ve bulantının yatışmasına neden olabilir.

Çubuk kraker tüketimi; Kişiler yolculuğa çıktıkları zaman hep tuzlu olan besinler tüketmek için her zaman yanlarında çubuk kraker bulundururlar. Tuzlu olan besinler mide de oluşan bulantıların dinmesini sağladığı ifade edilmiştir. Tuzlu gıdaların mide bulantısını azaltmasının nedeni mide de bulunan asitli yapının salgılanmasını azaltır.

Zencefil içerikli ürünlerin kullanımı; Zencefil içerikli besinlerin ve ürünlerin araba tutması sonucu oluşan mide bulantılarına iyi geldiği ifade edilir. Zencefil içerikli olan herhangi bir sakız, şeker, kurabiye veya içecek bu besinler arasına alınır. Kür hazırlayarak bu kürün yolculuk esnasında tüketilmesi de mide bulantısına iyi geleceğini görmüş olursunuz. Kür olarak 1 su bardağı su içerisine 1 tatlı kaşığı toz zencefil eklenerek karıştırılıp içilmesi gerekir.

Araba tutmasına ilaç kullanımı iyi gelir; Eczaneler de satılan birçok mide bulantısı hapı bulunmaktadır. Doktor tavsiyesi ile bu ilaçların kullanımı gerekir. Bu önerilen ilaçların midede oluşan bulantı ve kusmaya karşı sinyallerin kesilmesine neden olarak arabada mide bulantısını kestiği bilinir. Fakat mide bulantısına iyi gelen ilaçların yolculuğa çıkılmadan yarım saat önce bol su ile içilmesi gerekir. Mide bulantısına karşı en iyi bilinen ilaç meptamid adı verilen ilaç olarak bilinir.

Güneş gözlüğü kullanımı; Gündüz yolculuk yapan kişiler de güneş vurmasına bağlı olarak, dışarı da gördüğü hareketlilik sonucu mide bulantısı meydana gelmektedir. Arabada yolculuk yapan ve arabayı kullanan kişi siz iseniz mutlaka güneş gözlüğü kullanmanız gerekir. Ayrıca gece yolculuğu yapsanız dahi yüne gündüz kullanmış olduğunuz güneş gözlüğünü kullanmada fayda görürsünüz.
]]>
Kas Yırtılmasına Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/kas-yirtilmasina-ne-iyi-gelir.html Tue, 10 Apr 2018 13:53:45 +0000 Kas Yırtılmasına Ne İyi Gelir, kas yırtılması sorunu genel olarak kolay bir şekilde oluşabilecek bir rahatsızlık değildir. Ancak yinede kas yırtılması problemine karşı oldukça dikkatli olmalıyız. Kas yırtılmasının en ö Kas Yırtılmasına Ne İyi Gelir, kas yırtılması sorunu genel olarak kolay bir şekilde oluşabilecek bir rahatsızlık değildir. Ancak yinede kas yırtılması problemine karşı oldukça dikkatli olmalıyız. Kas yırtılmasının en önemli nedeni kasların aşırı şekilde zorlanmasından kaynaklı olarak meydana gelmesidir. Kas yırtılması çoğunlukla aşırı zorlama sebebi ile lifler arasında oluşan kanamaya kas yırtılması denilmektedir. Aynı zamanda kasın kendisinin yaptığı aşırı harekette yırtılmasına sebep olabilmektedir. Mesela kolun açıp kapama hareketinin günlük limiti 500 defa, ancak 700 defa bu hareket yapıldığı zaman kasın yırtılmasına yol açabilir. Kas yırtılması aniden olur ve bu duruma kaslarda şiddetli ağrılar da eşlik eder. Kaslar yaralansa bile fonksiyonlarını sürdürmeye devam edebilir. Kas yırtılması genellikle çok ağır yük taşıyan kişilerde, sporcularda ve işçilerde sıklıkla meydana gelmektedir. Bunların dışında vücut geliştirme sporu ile uğraşan kişilerde ve futbolcularda görülebilir. Bu kişilerde meydana gelen kas yırtılmasının en büyük sebebi ısınma hareketi yapılmadan çalışılmaya başlanmasından kaynaklanmaktadır. Kas yırtılmasına ne iyi gelir Neler uygulanabilir, özellikle kas yırtılmasına iyi gelen yiyecekler, vitaminler kullanılabilir.

 Kas Yırtılmasına Ne İyi Gelir, Bitkisel Yöntemler Nelerdir

 • Un, ilk önce unu eleyelim, ardından kalan kabuk kırıntılarını bir havanın içerisinde dövelim. Daha sonra 1 su bardağı kepek hamuru haline gelmesi için sirke ile karıştıralım. Ardından ocağın üzerine alalım ve kısık ateşte ısıtalım. Hazırladığımız karışımı sıcakken temiz bir bezin üzerine yayalım ve kas yırtığı olan bölgeye sıcak vaziyetteyken saralım. 
 • Aynısefa Bitkisi, 2 yemek kaşığı aynısefa çiçeğini, 1 litre konyağın ya da 1 litre saf alkolün içerisine ilave edelim. Bu karışımı güneş gören yerde ya da sıcak tutulabilecek yerde 2 hafta süre ile bekletelim. Karışım aynı bir mayi haline geldikten sonra kas yırtılmasının oluştuğu bölgeye kompres şeklinde kullanalım. Kas yırtılmasına iyi gelen bu karışımı ağrı hissettiğiniz zamanda kullanabilirsiniz.
 • Süt, emici özelliği olan temiz bir bezi kaynamış sıcak süte batırdıktan sonra kas yırtığı meydana gelen bölgenin üzerine koyalım. Soğuduktan sonra tekrar aynı işlemi yaparak uygulayalım. Süt özellikle kas yırtığına en iyi gelen yöntemlerden bir tanesidir. 
 • Granül Sabun Ve Saf Alkol, 1 su bardağının içerisine 3 yemek kaşığı kadar granül sabunun üstüne saf alkolü dolduralım. Granül sabun eriyinceye kadar kaşık yardımı ile iyice karıştıralım. Hazırladığımız karışımı temiz olan bir tülbentin üzerine ya da sargı bezinin üzerine yaylım. Bezin üstünde kalan tortuyu güzel bir şekilde yaydıktan sonra kas yırtığı oluşan bölgeye saralım. Belli bir süre beklettikten sonra kas yırtığına iyi geldiğini göreceksiniz.
]]>
Burun Yanmasına Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/burun-yanmasina-ne-iyi-gelir.html Wed, 11 Apr 2018 03:50:13 +0000 Burun Kanamasına Ne İyi Gelir, Hava şartlarından dolayı, yapısal nedenler, çeşitli hastalıklara bağlı olarak ya da geçirilen travmalar sonucu burun kanamaları olabilir. Birçok nedene bağlı olarak gerçekleşen burun kanaması, Burun Kanamasına Ne İyi Gelir, Hava şartlarından dolayı, yapısal nedenler, çeşitli hastalıklara bağlı olarak ya da geçirilen travmalar sonucu burun kanamaları olabilir. Birçok nedene bağlı olarak gerçekleşen burun kanaması, burnun içinde ya da ucunda olabilir. Burun içinde birçok damar geçmektedir. Bu damarlar hava koşulları, travmalar ya da dış etkilerden dolay yine etkilenir ve burun kanar. Ön burun kanamaları genellikle küçük çocuklar ve gençlerde burun karıştırma, kuruyan havanın solunması ile mukozal yaralar oluşur. Bu yaralara yapılan baskı ile kanamaya neden olur. Burun içi arka kanamalar ise daha çok ileri yaşlarda görülür. Tümör, kitle oluşumu, yüksek tansiyon, kan sulandırıcı ilaçların kullanımı burun içi arka kanamalara neden olur.

Burun Kanamasına Neden Olan Faktörler
 • Burun karıştırma, burun içini yabancı cisimler tahriş etme.
 • Yüzme ve dalma sırasında ani basınç ile burun kanamaları olabilir.
 • Burun ameliyatları ve tamponun baskı yapması
 • Çok sık burun spreyi kullanımı burun kanatabilir.
 • Burun içi eğrilikler 
 • Kış aylarında ısıtma sistemlerinin kuruluk yaratması
 • Burun içi geniz tümörlerin oluşumu burun kanamalarına neden olur.
 • Hamile bayanların hamilelik dönemlerinde oluşan hormonsal değişimler.
 • Kalp ve damar hastalıkları sonucu yine burun kanar.
 • Kan hastalığı ve kanın pıhtılaşmaması burun kanamalarına neden olur.
Burun Kanamasına Engel Olmak İçin Yapılması Gerekenler 

Burun kanamalarına, birden fazla faktör neden olduğu gibi burun kanamalarını durdurmak için de yapılması gereken birçok yöntem vardır. Burun karıştıran çocukların tırnakları kesilerek, burun kanamalarının önüne geçilebilir. Kış aylarında bulunduğumuz ortamı nemlendirmek ve gerektiği taktirde burun içine nemlendirici krem sürmek burun kanamasına iyi gelir. 

Burun kanamalarında yapılan en büyük yanlış başı yukarı kaldırmak. Burnu kanayan kişinin başı öne eğilir, buz parçası ile tampon yapılır. Kan kesmede buzun inanılmaz bir etkisi olduğu unutulmamalıdır. Buz ile tampon yapıldıktan sonra 10 dakika kadar pıhtılaşma için bekletilir. Yapılan bu yöntemler ile burun kanamasına ne iyi gelir sorusu artık mazi oluyor. Burun kanamalarında bilinçli olarak yapılacak bu yöntemler, burun kanamasını durdurmada oldukça etkilidir. 
]]>
Boğaz Tahrişine Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/bogaz-tahrisine-ne-iyi-gelir.html Wed, 11 Apr 2018 22:06:27 +0000 Boğaz tahrişine ne iyi gelir sorusun günlük yaşamımızda sık sık karşılaştığımız sorunlardan. İlk olarak boğaz tahrişinden bahsetmek gerekirse boğazın tahriş olması için pek çok neden vardır ve günlük yaşamımızı Boğaz tahrişine ne iyi gelir sorusun günlük yaşamımızda sık sık karşılaştığımız sorunlardan. İlk olarak boğaz tahrişinden bahsetmek gerekirse boğazın tahriş olması için pek çok neden vardır ve günlük yaşamımızı oldukça kötü etkilemektedir. Bunlar bahar aylarında polenler sebebiyle oluşan alerjiler, havadaki nemin az olması sebebiyle boğazda meydana gelen kuruluk, soğuk algınlığı grip gibi boğazda enfeksiyon oluşumu diğer bir adıyla farenjit, reflü nedeniyle midedeki yoğun asidin boğaza gelerek tahriş etmesi, östaki borusunda tıkanmalar ve kusmadır. 

Boğaz tahrişine ne iyi gelir sorusuna gelince bitkisel olan ve  bitkisel olmayan pek çok tedavisi bulunmaktadır.Bu tedaviler genel olarak evinizde bulunan malzemelerle hazırlanabilecek doğal karışımlardır. Ancak bu tedavilerden herhangi bir iyileşme görülmezse yetkili bir doktora başvurulması gereklidir.

Boğaz tahrişine iyi gelen yöntemler;

Boğaz tahrişine ne iyi gelir sorusunun en yaygın ve bilindik cevabı tuzlu su ile gargaradır .Bir bardak ılık su ile çay kaşığının ucu ile tuzu karıştırarak günde en fazla 3 kere gargara yapabilirsiniz. Ancak soğuk su ile yada fazla tuz ile yaparsanız daha çok tahrişe neden olabilirsiniz. Bir başka tedavi yöntemi ise limonlu sudur. Bir bardak ılık suyun içerisine bir tatlı kaşığı limon damlatıp karıştırın ve fazla zaman kaybetmeden için. Limon antiseptik özelliği ile boğazınızda oluşmuş olan bakteri ve mikropların ölmesini sağlayacaktır. Limonla yapılan başka bir tarifimiz ise bal, limon, zencefildir. Yarım bardak sıcak suyun üzerine yarısı sıkılmış limonu, bir çay kaşığı toz zencefili ve bir çay kaşığı balı koyarak karıştırın ve biraz bekledikten sonra gargara yapmak için kullanabilirsiniz. Bir Başka antiseptik özelliğe sahip ürünümüz elma sirkesidir. Elma sirkesinin üzerine biraz tuz ekleyip günde en fazla 6 defa 1 yemek kaşığı içiniz. Bu tedavi yöntemini daha çok öksürükten kaynaklı boğaz tahrişinde kullanınız.

Boğaz tahrişine ne iyi gelir sorusunun bitkisel tedavilerinde ise en bilindik tedavi yöntemi ada çayıdır. 1 çay kaşığı ada çayını pişiriniz üzerine bir miktar sirke ve isteğe bağlı az miktarda şeker ekleyerek tüketiniz. Bu işlemi ıhlamur ve kekik çayına da yaparak günde 3 defa tüketebilirsiniz. İyi gelen başka bir bitkisel çay olan ise yeşil çayıdır. Yeşil çay boğazdaki enfeksiyonları yok ederek boğaz tahrişinin önüne geçer. Yeşil çayı ise günde bir defa kullanmanızda yararı vardır. En etkili tedavi yöntemi ise karanfil çayıdır. 2 kaşık toz karanfili sıcak su ile karıştırıp demlendirin. Gün içerisinde gargara olarak kullanabilirsiniz.
]]>
Güneş Alerjisine Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/gunes-alerjisine-ne-iyi-gelir.html Thu, 12 Apr 2018 21:43:29 +0000 Güneş alerjisine ne iyi gelir; Güneş alerjisi yaz aylarında yoğun güneş ışığına maruz kalan vücutta bir tepki olarak ortaya çıkar. Güneş alerjisi ilk olarak vücutta güneşe en çok maruz kalan yüz, el, kol, bacak bölgele Güneş alerjisine ne iyi gelir; Güneş alerjisi yaz aylarında yoğun güneş ışığına maruz kalan vücutta bir tepki olarak ortaya çıkar. Güneş alerjisi ilk olarak vücutta güneşe en çok maruz kalan yüz, el, kol, bacak bölgelerinde meydana gelmektedir. Güneş alerjisi ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Deride kalıcı lekeler bırakabilir hatta kansere kadar gidebilmektedir.  Güneş alerjisi, bir çok yoldan tedavi edilebilmektedir. Bu yollar; ilaçlar, bitkisel yollar ya da evde kendi imkanlarımızla yapacağımız karışımlarla mümkündür. İlk olarak bitkisel çözümlere bakalım. Çünkü artık 21. yüzyılın gereği olarak insanlar doğal yolların sağlıklı olduğunu düşünmektedir. Güneş alerjisine ne iyi gelir sorusunun başında ısırgan otu bitkisi gelmektedir. Isırgan otu ile bir kür hazırlayarak alerjinin iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Güneş alerjisine iyi gelen kürler;

Isırgan otu kürün hazırlanması: ilk olarak bir tencerede yeterli miktar suyu kaynatıyoruz daha sonra içerisine soğuk suda yıkadığımız ısırgan otunu atıyoruz, burada dikkat etmemiz gereken şey, ısırgan otu elde kaşıntıya neden olabilmektedir isminden de anlaşıldığı gibi, eldiven kullanmak size kolaylık sağlayacaktır. Daha sonra, karışımı üç dakika kadar kaynatmanız yeterli olacaktır. Bu karışımın faydalı olabilmesi için 15 gün boyunca sabah ve akşam vakitleri olmak üzere aç karnına  düzenli olarak birer bardak içiniz.

Güneş alerjisine iyi gelen diğer bir bitki ise keçi boynuzudur. Keçi boynuzunun da kürünü hazırlayarak güneş alerjinizi tedavi etmeniz mümkündür.
Keçi boynuzu kürünün hazırlanması: Güneş alerjisine iyi gelen bu kürün hazırlanmasında ihtiyacımız olan 7 adet keçi boynuzudur.
Keçi boynuzunu 10 dakika kadar kaynatıyoruz daha sonra ılımaya bırakıyoruz. Bu kürü sabah kahvaltılarında ve akşam yemeklerinde bir bardak olmak üzere içilmelidir. Kürün etkisini yitirmesini göz önünde bulundurarak 3 günde bir bu kür yenilenmelidir
]]>
Göz Nezlesine Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/goz-nezlesine-ne-iyi-gelir.html Fri, 13 Apr 2018 04:47:48 +0000 Göz nezlesine ne iyi gelir; Göz kapağında bulunan konjonktiva isimli ince zarın iltihaplanması veya zarın enfeksiyon kapması sonucu meydana gelen bir rahatsızlıktır. Göz nezlesinin tıp dilindeki adı konjonktivit rahatsızlı Göz nezlesine ne iyi gelir; Göz kapağında bulunan konjonktiva isimli ince zarın iltihaplanması veya zarın enfeksiyon kapması sonucu meydana gelen bir rahatsızlıktır. Göz nezlesinin tıp dilindeki adı konjonktivit rahatsızlığıdır. Göz nezlesi virüs ve bakterilerden kaynaklı bir enfeksiyon sonucu oluşmaktadır. Ayrıca göz nezlesine havada bulunan polen, duman ve toz zerrecikleri de sebep olabilmektedir. Yüzme havuzlarının temizliğinde kullanılan klor ve diğer temizleyici çeşitleri, gözü tahriş eden bir takım ürünlerden dolayı da ortaya çıkmaktadır.

Göz nezlesi çoğunlukla çocuklarda çok sık görülmektedir. Göz nezlesi bir yada iki gözü birden etkileyebilmektedir. Göz nezlesinin çeşitlerinden bazıları bulaşıcıdır. Okulda veya evde kolayca diğer kişilere bulaşabilmektedir. Göz nezlesi çok fazla önemsenmemektedir fakat tedavi edilmediği durumlarda kişiyi oldukça rahatsız etmektedir ve daha ciddi problemlere sebep olabilmektedir. Normalde 7 veya 8 gün içerisinde kendiliğinden geçmektedir fakat bulaşıcı olan çeşitleri kendiliğinden geçmemektedir. Sürekli olarak göz nezlesi yaşayan kişinin bağışıklık sisteminin zayıf olduğu anlamına gelmektedir.

Göz nezlesine ne iyi gelir ve neler yapılması gerekir;
 • Bakteri ve virüslerin sebep olduğu göz nezlesi bulaşıcı bir göz nezlesidir. Bu yüzden kullandığınız eşyalarınızı başkasının kullanmamasına özen göstermelisiniz.
 • Alerjik göz nezlesi, polen, toz ve hayvan tüylerinden kaynaklı göz nezlesi enfeksiyona sebep olabilmektedir. Bu alerji tipleri mevsimlik olabilir ve bulaşıcı olmasından dolayı her iki gözde oluşabilir. Bu durumda da eşyalarınızın kimse tarafından kullanmamasına özen göstermelisiniz.
 • Yeşil salata, taze meyve ve bol olarak havuç tüketilmesi önerilmektedir.
 • Yaz mevsiminde göz nezlesi oluşmuş ise bol miktarda kavun tüketilmesi önerilmektedir.
Göz hastalıklarının belirtileri birbirine benzemektedir. Göz nezlesinin en önemli belirtileri arasında; göz kapaklarının şişmesi, gözlerde kızarıklık, sulanma, şişlik, kaşıntı ve göz kapaklarında şişlik hissi oluşmasıdır.

Göz nezlesine ne iyi gelir ve bitkisel tedavi yöntemleri;

Patates: İlk önce patatesleri soyun ve dilimleyin. Çiğ patatesleri dilimledikten sonra gözlerinizin üzerine koyun. Kısa zaman sonra kaşıntıyı ve şişliğin inmesini sağlayacaktır. Düzenli bir şekilde uygulandığı zaman göz şişliklerine bir çözüm olacaktır.

Siyah ve Yeşil Çay: Paket çayları demledikten sonra ılık bir şekilde gözlerinize uygulayabilirsiniz. Günde iki veya üç kez göz kapaklarına uygulayabilirsiniz. Göz nezlesinin sebep olduğu enfeksiyonun iyileşmesinde, şişliğin inmesinde ve ağrıların yok olmasında çok etkilidir.

Bal: Bal, doğal bir antibiyotiktir. Bir yemek kaşığı bal bir bardak su içerisine ilave edilerek karıştırılır. Daha sonra bir pamuk yardımı ile ballı sudan alınarak gözlere uygulanmalıdır. Günde bir kaç kez uygulayabilirsiniz. Böylece doğal yollardan enfeksiyonun giderilmesi, bakteri ve virüslerin ölmesi sağlanabilir. Ayrıca bal ve süt karıştırılarak da gözlere kompres yapılabilir. Gözlerdeki şişlikler, yanma ve kızarıklık bir kaç gün içerisinde tedavi olacaktır.

Papatya Çayı: Bir tutam papatya, bir su bardağı kaynamış suda yaklaşık 10 dakika demlenir. Daha sonra güzelce süzülür ve soğumaya bırakılır. Papatya çayı ılıdıktan sonra bu su ile göz banyosu yapılması gözlerdeki şişliklerin geçmesini ve  rahatlamasını sağlayacaktır. Papatya çayı göz nezlesine ne iyi gelir sorusuna cevap olarak en etkili yöntemlerden bir tanesidir.

Maydanoz: Bir miktar maydanoz, su ile haşlandıktan sonra süzülür. Daha sonra bu su ile göz banyosu yapılır. Maydanoz suyu sayesinde gözlerde meydana gelen iltihaplarının iyileşmesini sağlayacaktır.

Kuru Gül: Bir su bardağı kaynamış su içerisine 4 gram kuru gül konulara]]> Boyun Kireçlenmesine Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/boyun-kireclenmesine-ne-iyi-gelir.html Fri, 13 Apr 2018 05:08:16 +0000 Boyun kireçlenmesine ne iyi gelir, günümüzde boyun kireçlenmesi, sıkça karşımıza çıkan ve yaşam standartlarını zorlayan sağlık problemlerinden biridir. Erkeklere oranla bayanlarda daha sıkça görünen boyun kireçlenmesi, ek Boyun kireçlenmesine ne iyi gelir, günümüzde boyun kireçlenmesi, sıkça karşımıza çıkan ve yaşam standartlarını zorlayan sağlık problemlerinden biridir. Erkeklere oranla bayanlarda daha sıkça görünen boyun kireçlenmesi, eklem kemiklerinin yüzeyinden dolayı kaynaklanmaktadır. Romatizma hastalığından kaynaklanan boyun kireçlenmesi zamanında teşhis konulmazsa eklem bölgesinde çeşitli ağrılar doğurur. Boyun kireçlenmesine ne iyi gelir dendiği zaman, modern tıpa yardımcı olarak bitkisel tedavilerde önerilir. 

Boyun Kireçlenmesine Ne İyi Gelir;
 • Çiçek Bamya Tedavisi: Bir tutam kadar kurutulmuş çiçek bamya, 3 su bardağı su yardımıyla hazırlanmaktadır. 3 su bardağı suyu bir tencereye alarak kaynatılır. Kuru bamya, temizlendikten sonra suya atılarak lapa kıvamı alıncaya kadar kaynatmaya devam edilir. Lapa kıvamına gelen bamyalar iyice süzüldükten sonra ezilir. Ezilen bamya boyunda kireçlenme nedeni ile oluşan ağrı üzerine hafifçe tülbent yardımıyla sarılır. Boyun kireçlenmesi için fayda sağlayacak bu kür haftada 2 defa düzenli  şekilde 1 ay boyunca uygulanması sonucu, faydaları görülecektir.
 • Lahana Tedavisi: Yaklaşık olarak 4 bardak su ve 1 adet normal büyüklükte lahana yardımıyla yapılmaktadır. Su bir kabın içine alınarak iyice ısıtılır. Lahananın yaprakları ayrılarak ısınan suya ilave edilir. Lahana iyice yumuşadıktan sonra güzelce süzülerek lapa haline getirilir. Lapa haline geldikten sonra, lahana tülbent yardımı ile iyice yayılarak kireçlenmenin olduğu bölgeye doğru yavaşça sarılır. Bu lapa haftada iki defa uygulanmalıdır.
 • Ardıç Tohumu ve Bal Tedavisi: Bu karışımda ise, yarım kilo süzme bal, 200-300 gram ardıç tohumu yardımıyla yapılmaktadır. Ardıç tohumu belirlenen uygun bir kaba alındıktan sonra, üzerine bal dökülerek karıştırma işlemi yapılır. Elde edilen karışım, aç karnına yarım çorba kaşığı yenilir. Faydasının görülmesi için 3 günde bir düzenli olarak yapılması gereklidir. 
 • Zencefil ve Bal Tedavisi: Boyun kireçlenmesine etkili çözüm olan bu karışıma, bir çay kaşığı turp tohumu, biraz revent kökü, bir tutam zencefil, yarım kilo bal eklenerek yapılmaktadır. Bal ve diğer malzemeler kaba alınarak kaşık yardımıyla yavaşça karıştırılır. Karışım macun kıvamı aldıktan sonra ise 4 gün düzenli olarak aç karnına 2 çorba kaşığı yenilir.
 • Çınar Ağacı Yaprağı: Çınar ağacı yaprağı boyun kireçlenmesinin yanında sindirim ve baş ağrısı gibi bir çok günümüz hastalığına iyi gelmektedir. Kurutulmuş çınar ağacı yaprağı bir su bardağı suyun içerisine atılır ve 1 dakika gibi bir sürede ısıtılma işlemi yapıldıktan sonra demlenmeye bırakılır. Demlendikten sonra süzülür. Günde iki defa içilmesinde oldukça fayda görülen çınar ağacı yaprağı yemeklerden ve yatmadan 1 saat önce içilmelidir. 2 hafta gibi bir sürede etkisini gösterecektir.
]]>
İdrar Yolu İltihabına Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/idrar-yolu-iltihabina-ne-iyi-gelir.html Fri, 13 Apr 2018 13:58:16 +0000 İdrar yolu iltihabına ne iyi gelir, idrar yolu iltihabı bir çok kişinin başına gelebilen bir hastalıktır. Özellikle kış aylarında meydana gelen bu hastalığın bir diğer adı ise asistikdir. Kış aylarında havalar oldukça so İdrar yolu iltihabına ne iyi gelir, idrar yolu iltihabı bir çok kişinin başına gelebilen bir hastalıktır. Özellikle kış aylarında meydana gelen bu hastalığın bir diğer adı ise asistikdir. Kış aylarında havalar oldukça soğuktur ve bu sebeple genelde ayaktan alınan hastalık soğuk olan yerlere oturma sonucuda görülmektedir. Bu durum erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülmektedir. Ayrıca idrar yoluna giren bakteri ve virüslerde buna sebep olmaktadır. Nadir olsada mantarlarda idrar yolu iltihabina sebep olmaktadır. Iltihapli hücrelerin var olması ile ortaya çıkmaktadır. Oldukça sıkıntılı bir durumdur. Ve bazen kadınlarda ilerlemesi durumunda çocuk oluşumunu dahi etkilemektedir. İdrar yolu iltihabının oluşmasına sebep bazı fonksiyonlarda vardır. Mesela böbrek taşı, mantar enfeksiyonları, viral enfeksiyonlar, dış gebelik sonrası iltihap oluşması, cinsel yol ile bulaşan hastalıklar ve kimyasal zehirlenmeler sebebiyet göstermektedir. Idrar yolu enfeksiyonların belirtileri ise Kişinin sık sık idrara çıkması, kişide oluşan yanma, özel bölgede kaşıntı, özel bölgede akıntı, ağrılı idrara çıkma ve kanlı idrara çıkma durumu meydana gelir. İdrar yolu iltihabı göz ardı edilmeyecek bir durumdur öncelikle evde doğal yollarla çözüm sağlanılabilir. Eğer geçmiyor ve gün geçtikçe sıkıntılar meydana geliyor ise hemen bir hekime başvurmak gerekir. 

İdrar yolu iltihabına ne iyi gelir 
 • Öncelikle alınan enfeksiyonun geçmesi için bol bol su içilmesi gerekir. Çünkü gün içerisinde içilen bol su ile iltihaba neden olan bakterilerin vücuttan dışarıya atılması sağlanır.  
 • Limonlu su: bu tedavi yöntemi ise bir litre sutun içerisine bir adet limonun suyu sıkılır ve gün içerisinde hazırlanan limonlu su tüketilir buda oldukça etkili bir çözümdür. 
 • Elma sirkesi: bu tedavi yönteminde olumlu yönde etkili bir yöntemdir. Bu tedavi için ise büyük bir bardak içerisine bir yemek kaşığı elma sirkesi aktarılır. Ayrıca içerisine limon suyu ve bal ilave edilir. Bu karışım güzelce karıştırıldıktan sonra 4 gün boyunca bu şekilde sabah akşam tüketilmesi gerekir. Olumlu sonuçlar elde edilecektir bu şekilde.
 • Bir diğer tedavi yöntemi ise hatmi kökü çayı oldukça şifalı olan bu çay idrar yolu iltihaplarınada iyi gelmektedir. Hazırlanışı oldukça kolaydır. Bir bardak kaynaşmış suyun içerisine bir çay kaşığı hatmi kökü tozu eklenir ve 10 dakika kadar demlenmesi için bekletilir. Daha sonra ise demlenen çay süzülür ve ılıdıktan sonra içilir. Eğer tatlandırmak isterseniz içerisine bir cay kaşığı bal ilave edebilirsiniz. 
 • Maydanos suyu: hem cok basit hemde etkili bir tedavi yöntemidir. Bir bardak kaynaşmış suyun içerisine bir tutam taze maydanos ilave edilir biraz ılıdıktan sonra içilir. Buda iltihabın dışarıya atılmasına neden olan bir tedavidir. 
 • Sarımsak suyuda oldukça etkili bir çözümdür suyu içildiği taktirde enfeksiyonlar yok olacaktır. 
 • Sabah ve akşamları yaban mersini suyu içildiği taktirde tedavi sağlanılabilir. Suyunu içmek istemeyenler yemeklere ekleyerekte tüketebilirler buda etkili bir tedavi yöntemidir.
]]>
Su Çiçeğine Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/su-cicegine-ne-iyi-gelir.html Fri, 13 Apr 2018 20:43:28 +0000 Su Çiçeğine Ne İyi Gelir  bu hastalığı yaşayanların aklında olan sorulardan bir tanesidir. Bir çoğumuz bu hastalığı yaşamışızdır. Tıpta variceella zoster denilen virüs bu hastalığa sebep olmaktadır.  Küçük ka Su Çiçeğine Ne İyi Gelir  bu hastalığı yaşayanların aklında olan sorulardan bir tanesidir. Bir çoğumuz bu hastalığı yaşamışızdır. Tıpta variceella zoster denilen virüs bu hastalığa sebep olmaktadır.  Küçük kabarcıklar şeklinde ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır ve genellikle çocukluk yaşlarda görülür. Bu virüs bir kaç saat canlı kalabilmekte ve hızla çoğala bilmektedir. Bu virüs solunum yoluyla çok kolay bir şekilde bulaşabilmektedir. Bu virüs zona denen hastalığı da meydana getirebilmektedir. Zona hastalığı daha önce suçiçeği geçiren çocuklarda ileri ki dönemlerinde meydana gelebilen bir hastalıktır. 

Su Çiçeğine Ne İyi Gelir

Kabartma tozu; suçiçeği hastalığında çok yaygın bir şekilde kullanılan bir tedavi yöntemidir. Kaşıntıyı ve acıyı dindirmesi hastalığı rahat bir şekilde geçirmeyi sağlar.

Neem ağacı yaprağı; tespih ağacı olarak bilinen neem ağacının yaprakları kaşıntı, tahriş, kızarıklık ve kabarcıklarla gözlenen su çiçeğinin iyileşmesini sağlar.

Yulaf ezmesi; kısa sürede döküntünün sönmesini sağlar ve kaşıntıyı azaltır.

Bakla ve bezelye; suçiçeği lezyonlarının giderilmesi için bakla ve bezelye tedavisi önerilmektedir.

Sandal ağacı yağı; kaşıntıyı rahatlatır ve iyileşme sürecini hızlandırır. E-vitamini kapsülleri ile karıştırarak cilde uygulanabilir. 

Yasemin çiçeği; uzak doğu yöntemi olan bu tedavi yönteminin farklı kullanım şekilleri vardır. Bu çiçeğin suyuyla banyo yapmak veya çayını içmek yöntemlerden bazılarıdır.

Hırsız yağı; 5 tene antiseptik anti-bakteriyel ve antiseptik yağın karıştırılması ile elde edilir. Bu beş yağ şunlardır; tarçın yağı, karanfil yağı, limon yağı, okaliptüs yağı be biberiye yağı.
]]>
Rezene Neye İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/rezene-neye-iyi-gelir.html Sat, 14 Apr 2018 18:05:15 +0000 Rezene neye iyi gelir, sorusu bitkinin bir çok kullanım alanı olduğu hususuna dikkatimizi çekmektedir. Kullanım alanlarına geçmeden önce bitkinin yetiştiği iklim şartlarına değinelim. Raziyane olarak da bilinen bitki, kültür y Rezene neye iyi gelir, sorusu bitkinin bir çok kullanım alanı olduğu hususuna dikkatimizi çekmektedir. Kullanım alanlarına geçmeden önce bitkinin yetiştiği iklim şartlarına değinelim. Raziyane olarak da bilinen bitki, kültür yetişen bir bitki olması yanında, Akdeniz iklim şartlarında yetişme imkanı bulmuştur ve dünyanın bu iklim özelliklerine sahip bir çok yerinde yabani  olarak yetişen türüne de rastlanmıştır. Bitki, 2 m. boyunda, dik, çıplak, mavimtırak, mumlu ve yapışkan bir yapıya sahip çok yıllık otsu bir bitkidir. Haziran ve Temmuz aylarında çiçek açar. Tohumların dökülmemesi için meyveler olgunlaşmadan Ağustos-Eylül aylarında biçilmelidir.

Rezene neye iyi gelir, özellikle hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır, bunları irdeleyelim. Bitkinin meyveleri, tohumları, yaprakları ve bitkiye ait soğanları alternatif tıpta bir çok hastalığın tedavisi için kullanılmaktadır.

Rezenenin kullanım alanları;

Bitkinin hazım faaliyetlerini tahrik etme özelliği nedeniyle gaz çıkartıcı etkisi vardır. Bu özelliğinden ötürü küçük çocuklarda ve bebeklerde mide şişkinliğini gidermek maksadıyla üretilen ilaçların etken maddesidir. Sindirim sisteminde oluşan krampları gidermekte etkilidir. Hazımsızlık sorununu ortadan kaldırır. Sindirim sorunlarına bağlı olarak ortaya çıkan migren gibi baş ağrılarını giderici etkisi vardır. Süt bezelerinin hareketini hızlandırıcı etkiye sahiptir bu nedenle anne sütünü artırmak maksadıyla kullanılır.

Bunların dışında halk tababetinde rezene neye iyi gelir ve hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır onları sıralayalım. Mesane rahatsızlıklarında, böbrekte kum sorununda, öksürük, boğmaca, nefes darlığı, ses kısıklığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarında, akciğer hastalıklarında, astım kramplarında, barsak parazitlerini temizlemekte, ağız kokusunu gidermekte, diş ve diş eti hastalıklarında, adet düzensizliklerinde, sancılı adetlerin giderilmesinde, vücuttaki ödemi atmakta kullanılır. 

Ayrıca provitamin A, vitamin C ile B grubu vitaminleri başta olmak üzere kalsiyum, potasyum ve magnezyum mineralleri açısından oldukça zengin olması nedeniyle kemik yapısının sağlamlaşması ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde oldukça faydalı bir antioksidandır.

Haricen kullanımı açısından rezene neye iyi gelir kısaca onları da ele alalım. Bitki haricen göz hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Rezene çayı bir pamuk yardımıyla gözlere uygulanarak gözün dezenfekte edilmesi sağlanır. Bu şekilde  göz kapağı iltihabı ve gözlerde yorgunluk gibi rahatsızlıklar giderilir ve bu işlem ile görmeyi kuvvetlendirmek amaçlanır.

Bitkinin tohum ve yaprakları yemeklere eklenerek tüketilebilir. Lakin rezene çayını kullanmak daha tesirli olacaktır. Rezenenin  hafifçe dövülmüş tohumlarından 1 çorba kaşığı kadar alınır, 400 ml. su ile haşlanır ve daha sonra 2 saat demlenmeye bırakılır. Elde edilen bu çaydan günde 4 defa yemeklerden evvel bir çay bardağı içilir. Rezene çayının aşırı tüketimi çeşitli yan etkilere neden olabilir.
]]>
Kasık Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/kasik-agrisina-ne-iyi-gelir.html Sun, 15 Apr 2018 10:06:30 +0000 Kasık ağrısına ne iyi gelir, bu durumdan her ne kadar erkek ve kadın kasık ağrısından etkilense de çoğunluk kadınların en fazla etkilendiği sağlık sorunlarından birisidir. Birçok nedenden kaynaklanan kasık ağrısı bağ Kasık ağrısına ne iyi gelir, bu durumdan her ne kadar erkek ve kadın kasık ağrısından etkilense de çoğunluk kadınların en fazla etkilendiği sağlık sorunlarından birisidir. Birçok nedenden kaynaklanan kasık ağrısı bağırsaklardaki herhangi bir nedenden dolayı ya da idrar torbası, rahim, yumurtalık gibi organlardan etkileniyor olabilir. Bu yüzden kasık ağrılarında ne iyi gelir sorusuna karşılık önemli bir tedavi süreci gerekebilir. Kasık ağrısı her kadında aynı görülmez. Bazılarında uzun süreli ve fazla rahatsızlık verirken, bazıların da ise ani ve şiddetli şekilde yaşanır. Rahatsızlık boyutu farklıdır. Ama her iki durumda da kasık ağrısına ne iyi gelir çerçevesinde değerlendirilmelidir.

Kasık ağrısına ne iyi gelir

 • Buz uygulaması: Kasık ağrıların meydana geldiği yerde ve ağrılara sebep olduğu yerlerde şişliklerin ve ağrıların azaltmak için buz uygulaması yapılmalıdır. Kasık ağrısına ne iyi gelir çerçevesinde, derinin altında ortaya çıkan kanamayı durdurmak için mümkün mertebede yaralanmış bölgeye buz koyulmalıdır. Yaralanma ve sakatlanmalarda ilk 1-4 gün boyunca 3-4 saatte bir 15 dakika kadar buz uygulaması yapılmalıdır. Buzun direk olarak cilde temas etmemesi gerekir. Bunu biz buz torbasına koyarak kasık bölgesinin ağrıyan yerlerine koyulmalıdır. Çünkü torbaya koymadan uygulanacak buz uygulaması kılcal damarları tahriş edebilir.
 • Rezene: Rezene ile portakal kabuğunu aynı anda karıştırıp su ile birlikte tüketilebilir. Özellikle kadınlarda meydana gelen kadın hastalıkları ile ilgili kasık ağrılarını hafifletecektir.
 • Papatya çayı: Kasık ağrısına ne iyi gelir sorusunda papatya çayı iyi gelmektedir cevabını verebiliriz. Çünkü papatya çayı vücudun içerisinde meydana gelen iltihaplanmalara karşı kullanılan bir bitki türüdür. Papatya çayının bir başka özelliği ise vücudu sakinleştirici bir etkisi vardır. Özellikle kasık ağrısının olduğu bölgelere sürülmelidir.
 • Ağrı kesiciler: Bu durumdan en fazla etkilenen kadınlar, doktora danışarak bir ağrı kesici alabilirler. Bu erkekler için de geçerlidir. Çünkü kasık ağrısına ne iyi gelir ancak doktorların bilgisiyle daha sağlıklı ve isabetli karar olacaktır.
 • Dinlenme: Kasık ağrısına iyi gelen önemli şeylerden biri de dinlenmedir. Çünkü kasıklarda meydana gelen sakatlıkların ya da diğer hastalıkların sebep olduğu kasık ağrılarında tedavisinde tavsiye edilen en önemli tedavi yöntemlerinden biridir. Özellikle aşırı derecede olmayan kasık ağrılarının veya sakatlanmaları dinlenme süresi olarak 2 ile 4 hafta arası değişmektedir. Uzun süren kasık ağrıları ya da sakatlanmalar da süre 2 aya kadar da çıkabilir.
 • Sıcak su torbası: Kasık ağrılarında çözüm bulmak için sıcak su torbası kullanılabilir. Önemli bir hususun belirtmek gerekirse, kasıklarda meydana gelen ağrılara direk temas etmekten kaçınmak gerekir. Çünkü kasık ağrı sıcaklıkla daha kuvvetli hale gelebilir. O yüzden kasıklara ne iyi gelir çerçevesinde sıcak su torbasını ayakaltına ya da bel kısmına koyulmalıdır. Bu şekilde ağrılardan yavaş yavaş kurtulmak mümkün olacaktır.
 • Beslenme: kasık ağrılarından kurtulmak için beslenmenin ayrı bir öneme sahiptir. Özellikle acılı, tuzu, şekerli yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Meyve ve sebze tüketimini arttırılmalıdır.

]]>
Yıpranmış Saça Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/yipranmis-saca-ne-iyi-gelir.html Sun, 15 Apr 2018 16:54:02 +0000 Yıpranmış Saça Ne İyi Gelir: Saçlar kadın, erkek fark etmeksizin hepimin önem verdiği vücudumuzun bir parçasıdır. Kızlar saçlarını değişik şekillere sokmak için maşa, düzleştirici, tost makinesi gibi çeşitli makineler Yıpranmış Saça Ne İyi Gelir: Saçlar kadın, erkek fark etmeksizin hepimin önem verdiği vücudumuzun bir parçasıdır. Kızlar saçlarını değişik şekillere sokmak için maşa, düzleştirici, tost makinesi gibi çeşitli makinelerle saçımızı şekillendiririz. Erkekler ise saçlarının sabit kalması için jöle, saç spreyi kullanırlar. Saç kişiyi güzel gösteren bir şeydir. Değişik saç modelleri kişinin farklı bir görünüme sahip olmasını sağlar. Özellikle kadınlar saçlarını boya, ombre, röfle, perma, saç açma işlemleri uygulayarak saçın rengini, modelini sürekli değiştirirler. Saç modellerini sürekli değiştirmelerinin diğer bir nedeni ise eski saç modelinden sıkılmış olmaları olabilir. Bu kadar çeşitli işlemlere saç nasıl dayanıyor

İnsanlar önce saçı çeşitli işlemlerden geçirip yıpratıyor sonra da yıpranmış saça ne iyi gelir diye kara kara düşünüyorlar. Peki bu kadar değer verdiğimiz, önemsediğimiz saçlarımız nasıl eski, canlı, parlak ve yumuşak haline döner. Yıpranmış saça ne iyi gelir sorusunun cevabını doğal çözüm yollarından cevaplayalım. Çünkü yıpranan bir saçı kimyasal, ısı verilen bir işlemden geçirdiğimiz zaman saç daha fazla yıpranır. 

Yıpranmış Saçlar İçin Doğal Yöntemler:

Yumurta: Protein, yağ asidi, lesitin açısından çok zengin bir besin kaynağı olan yumurta yıpranmış saçların onarılmasını, saçın güçlenmesini, daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Yumurta yıpranmış saçların eski haline gelmesinde en önemli çözüm yolu diyebiliriz. Aynı zamanda saç tellerinin kalınlaşmasını ve saç tellerinin daha güçlü olmasını sağlar.

Muz: Muz hepimizin sevdiği bir meyvedir. İçeriğinde bulunan bol miktarda ki potasyum yıpranmış saçların tedavisinde oldukça etkilidir. Muz saçları güçlendirir, saça kendi doğal esnekliğini kazandırır, hasar gören ve yıpranan saçları onarır. Doğal yağ içeriği yüksek olan muz saçların nemlendirilmesinde de kullanılacak önemli bir besindir. İçerisinde E vitamini ve sağlıklı yağ asitleri bulunduran aynı zamanda saçların uzamasında,  saçtaki keratin miktarında meydana gelen azalmayı önlemede ve saça parlaklık kazandırılmasında etkili olan Hindistan cevizi yağı ile en iyi nemlendirici özelliğine sahip olan bal; muz ile karıştırıldığı zaman ortaya harika bir saç bakım maskesi çıkar. Hafta da bir kere uygulayarak kullanacağınız bu maske saçınızdaki yıpranmaları yok edecektir.

Avakado: Sağlıklı yağ asitleri, protein ve vitaminler bakımından çok zengin olan avakado yıpranmış ve kuru saçlara sahip kişilerin imdadına yetişiyor diyebiliriz.

Zeytinyağı: Zeytinyağı içerisinde bulunan antioksidan, E vitamini ve yağ asitleri yıpranan saçların onarılmasını sağlar. Saçların derinlemesine kadar ilerleyen zeytinyağı hem saçları nemli, parlak, canlı, yumuşak tutar hemde yıpranan saçları düzeltme işinde görevli en etkili yağ türüdür.     

Mayonez: Mayonez yıpranan saça ne iyi gelir sorusunun cevabı olabilir mi diyor olabilirsiniz. Çünkü mayonez genel olarak bir besinin üzerine dökülen bir çeşit sostur. Ama mayonez vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir besindir. Yıpranmış saçların onarılmasında, saç köklerininin güçlenmesinde, hızlı saç uzamasında çok etkilidir. 

Yıpranmış saça ne iyi gelir denildiği zaman yukarıda ki örnekler verilebilir. Bu doğal malzemeler yıpranan saçlarınızın onarılmasını sağlayacaktır.
]]>
Nar Kabuğu Neye İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/nar-kabugu-neye-iyi-gelir.html Mon, 16 Apr 2018 14:36:20 +0000 Nar kabuğu neye iyi gelir Tıpa alternatif olarak son yıllarda çok fazla araştırmalar yapılmaktadır ve bunlardan en dikkat çekenlerden bir tanesi de nar kabuğunun faydaları hakkında ki araştırmalardır.Günlük hayatta hepim Nar kabuğu neye iyi gelir Tıpa alternatif olarak son yıllarda çok fazla araştırmalar yapılmaktadır ve bunlardan en dikkat çekenlerden bir tanesi de nar kabuğunun faydaları hakkında ki araştırmalardır.Günlük hayatta hepimiz az çok narın nelere iyi geldiğini biliyoruzdur.Sindirim sistemini düzenlemesi, kanı temizlemesi, safra rahatsızlıklarına iyi gelmesi, basur, uçuk ve sivilceye iyi gelmesi gibi.Yapılan araştırmalar sonucunda narın sadece kendisini tüketmek değil bunun yanısıra narın kabuğunuda bazı hastalıklara iyi geldiği tespit edilmiştir.

Nar kabuğu neye iyi gelir
 • Kabuğu yeşil olan idrarı artırır.
 • Kabuğu ekşi olan iltihaplı hastalıklara ve şeker hastalığına iyi gelir.
 • Kabuğu tatlı olan boğaz ve göğüs hastalıkları için şifa kaynağıdır.
 • İç kabukları yenirse kabızlığı önleme ve mideyi temizleme özelliğine sahiptir.
 • Nar kabuklarını kurutup daha sonra öğütün. Öğüttüğünüz nar kabuklarını sabah akşam birer çay kaşığı su ile yutarsanız ishali kesici etkisivardır. Ayrıca bu uygulama kurtları düşürür.Çocuklar için uygulayacaksanız su yerine balla karıştırıp verebilirsiniz.
 • Nar kabuğu C vitamini eksikliği olanlar içinde şifa kaynağıdır.
 • Nar kabuğu doğal diş macunu kullanmak isteyenler için tercih edebilecekleri çok güzel bir yöntem.
 • Çok sıcak bölgelerde yaşayan ve güneşin zararlı ışınlarına maruz kalan kişiler nar kabuğundan faydalanabilir.
 • Meme kanserine, bağırsak, pankreas, cilt kanserine içerdiği ellagik asit nedeniyle iyi gelmekte.
 • Antioksidan özelliği nedeniyle vucuttaki toksinlerin kolayca atılmasını sağlar.
]]>
Dudak Şişmesine Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/dudak-sismesine-ne-iyi-gelir.html Tue, 17 Apr 2018 01:33:39 +0000 Dudak Şişmesine Ne İyi Gelir, Dudaklar çok hassas bir yapıya sahiptir. Ve çok ince bir dokusu vardır. Bu nedenle dudak bir çarpma, alerji veya darbe sonucu hemen şişen bir yapıya sahiptir. Bunun için dudağa çok dikkat edilmesi ge Dudak Şişmesine Ne İyi Gelir, Dudaklar çok hassas bir yapıya sahiptir. Ve çok ince bir dokusu vardır. Bu nedenle dudak bir çarpma, alerji veya darbe sonucu hemen şişen bir yapıya sahiptir. Bunun için dudağa çok dikkat edilmesi gerekiyor. Dudak şişmesine ne iyi gelir sorusunun cevabı bende bu yüzden bu cevap ile sizleri aydınlatmak istiyorum. Sizlerin de bilgilenmenizi sağlayacağım. Şişen dudaklarınıza hemen müdahale etmeniz gerekiyor. Eğer hastane evinize çok uzak ise evde uygulayabileceğiniz birkaç tedavi yöntemleri var. Ve onları bilmeniz gerekebilir. İlk olarak soğuk su kompleksi yaparak şişliğin inmesine yardımcı olabilirsiniz. Soğuk su işe yaramıyor ise sıcak su torbası tedavisi yapabilirsiniz. Ya da tuzlu su ile dudağınıza masaj yapar gibi hareketler yapmak. Fakat bu uygulamaların hiçbiri işe yaramıyor ise uzman doktora gitmelisiniz. Doktor tarafından müdahale edilerek tanı koyulması gerekiyor. Aksi takdirde dudağınızın daha da şişmesine sebebiyet verebilirsiniz. Ve dış görünüşünüzü olumsuz yönde etkileyerek. Çirkin bir görünüme sahip olabilirsiniz. Bu yüzden böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınız zaman anında bir uzmana gidip tedavi olmanız gerekir. 

Dudak Şişmesine Ne İyi Gelir, Bitkisel Çözüm 

Sağlıklı olduğu bilinen birçok bitki vardır. Bu bitkilerin de çok çeşitli hastalıklara karşı koruyucu olduğunu da bilinmektedir. Örneğin bir çayın posasını dudaklarınıza küçük tampon hareketleri yaparak sürerseniz bu şişkin olan dudağınızın inmesine yardımcı olacaktır. Ya da melisa çayını dudağınızın şiş olan kısmına masaj yaparak uygulamanız da bir bitkisel çözümdür. Yani daha birçok başarılı bitkisel çözümler vardır. Ama bunlar işe yaramıyor ise bu konu hakkında bilgi sahibi olan bir uzmana gidip tedavi olmanız gerekir. Eğer doktora gitmezseniz sonucunda çok ciddi sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Ve dudağınızı kaybedebilirsiniz. Bu nedenle ilk yapmanız gereken sadece soğuk su kompleksidir. Diğer yandan da buz torbası yöntemini yaparken bir doktordan yardım alınması dudaklarınız için daha iyi olacaktır. Aksi takdirde hem sağlığınızı hem de dudağınızı kaybedebilirsiniz. 
]]>
El Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/el-agrisina-ne-iyi-gelir.html Tue, 17 Apr 2018 19:31:33 +0000 El Ağrısına Ne İyi Gelir, Bu ağrı ile genel olarak kadınlar karşılaşır. Çünkü ev işlerini yaparken ağır eşyaları kaldırarak ellerine kramp girmesine sebebiyet veriyorlar. Ama onlar bu durumu hiç önemsemezler. Fakat sonras El Ağrısına Ne İyi Gelir, Bu ağrı ile genel olarak kadınlar karşılaşır. Çünkü ev işlerini yaparken ağır eşyaları kaldırarak ellerine kramp girmesine sebebiyet veriyorlar. Ama onlar bu durumu hiç önemsemezler. Fakat sonrası ellerde ciddi ağrılara neden olabilir. El ağrısına ne iyi gelir dediğinizi duyar gibiyim ve size bu konuda bilgi vereceğim. Böyle bir ağrı ile karşı karşıya kalıyorsanız. Mutlaka uzmanlar tarafından müdahale edilerek tanı koyulması gerekiyor. Ve ağrının sebebini öğrenmeniz sağlığınız için daha iyi olacaktır. Ardından da tanıya göre tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Ciddi durumda doktor tarafından operasyon öneriliyor. Ama şiddetli ağrılar da ise ağrı kesici ilaçlar veriliyor. Eline soğuk su kompleksi yaparak şişliğin inmesine ve morarmanın yayılmasını engelleyecektir. Ve bitkisel çözümleri de kullanarak iyileşme süresini hızlandırabilirsiniz. Aynı zamanda iyileşme süresini atlatmak için elinizi çok oynatmamaya özen gösterin. Sarımsak uygulaması ve zeytinyağı sürerek de elinizin ağrısına son verebilirsiniz. 

El Ağrısı Tedavisi 

İlk olarak yapılması gereken işler şu şekildedir. Gerekli önlemlerin alınması gerekiyor. Çünkü ağrının yanlış yöntemler ile sonlandırılması istenmez. Eğer bir tedavi yapılmaz ise sinir hücrelerine zarar vermiş olursunuz. Ve sinir hücreleriniz tamamen hasar görmüş olacaktır. Bunun sonucunda ciddi sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Tedavinin başlarında el fonksiyonlarını geliştirmeye yönelik çalışmalar yapılacaktır. Eğer tamam iyileşme sağlanamazsa cerrahi tedavi yöntemleri uygulaması gerekebilir. Bazı durumlarda ise fizik tedavi yapılarak el ağrınızı son verebilirsiniz. Küçük el hareketleri ile ellerinizde ki ağrıların azalmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca birkaç gün içerisinde ağrılarınız geçmiyor ise hastanın kesin çözüm olarak cerrahi müdahalelerle yaşamına kaldığı yerden devam edebileceği belirtilir.
]]>
Yağ Yanığına Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/yag-yanigina-ne-iyi-gelir.html Wed, 18 Apr 2018 09:30:43 +0000 Yağ Yanığına Ne İyi Gelir, kızgın yağın dökülmesi ya da sıçraması sonrasında cilt üzerinde meydana gelen tahrişlere "yağ yanığı" denilmektedir. Özellikle yağ yanığı insanlara oldukça acı veren ve iz kalmasına neden Yağ Yanığına Ne İyi Gelir, kızgın yağın dökülmesi ya da sıçraması sonrasında cilt üzerinde meydana gelen tahrişlere "yağ yanığı" denilmektedir. Özellikle yağ yanığı insanlara oldukça acı veren ve iz kalmasına neden olan yanık tipidir. Yağ yanığına iyi gelen evde tedavi yöntemleri genellikle hafif dereceli olanlar içindir. Ancak ağır derecede 3-4 derece yağ yanıkları ciddi olduğu için hemen en yakın hastaneye gidilmesi önerilmektedir. 

Yağ Yanığına Ne İyi Gelir Tedavi Yöntemleri
 • Soğuk Suda Tutun, kızgın yağ elinize sıçradığında ya da döküldüğünde hemen yapmanız gereken soğuk suyun altına tutmaktır. 15-30 dakika arasında soğuk suyun altında yanan elinizi tutmak, yağın sebep olduğu hareketi büyük oranda giderilmesine yardımcı olur. Daha sonra eczaneden alacağınız yanık kremini yana bölgeye uygulayın. Ya yanığında kesinlikle buz kullanmayın, buz kan dolaşımını engelleyerek hassas dokulara zarar verir. 
 • Siyah Sallama Çay Poşeti, siyah çay özellikle tanik asit içermesinden dolayı yağ yanığına sebep olan hareketi gidererek oluşan ağrıyı alır. 1 su bardağı suyun içine 2 adet sallama çay poşetini atıp ve soğumaya bırakın. Ardından soğuyan siyah çay poşetlerini yağ yanığı olan yere tutabilirsiniz. 
 • Çiğ Patates, yağ yanığında çiğ patates tedavi etmeye yardımcı olan maddelerden bir tanesidir. Çiğ patatesi rendeleyin ve yağ yanığından hasar görmüş olan bölgeye koyarak 15 dakika kadar bekletin. Daha sonra soğuk su ile yıkayabilirsiniz. 
 • Soğan Suyu, özellikle yanıkların iyileşmesinde ve ortaya çıkan ağrının giderilmesinde yardımcı olan yöntemlerden birisidir. Aynı zamanda yap yanığı sebebi ile su toplama riskini azaltan kersetin ve kükürt bileşikleri içermektedir. Yağ yanığının tedavisi için kullanılacak kuru soğanı rendeleyin ve süzgeçten geçirerek suyunu çıkarın. Ardından soğan suyunu yağ yanığı olan cildin üzerine gün içinde bir kaç kere sürün.
 • Lavanta Yağı, ağrı kesici ve antiseptik özelliği sayesinde hafif dereceli olan yağ yanıklarına iyi gelecektir. Lavanta yağı ayrıca yağ yanığının iz bırakmasını önler. 2 bardak suyun içine 5 damla lavanta yağı damlatın ve üstüne temiz bez örterek bekletin. Lavanta yağını sulandırmadan direkt olarak cildinize uygulayabilirsiniz. Ancak lavanta yağı uçucu olduğu için seyreltilmeden kullanılması tavsiye edilmez. Lavanta yağına 2 tatlı kaşığı bal ve 5 damla lavanta yağı damlatın ve yağ yanığının üzerine bir kaç defa sürün. 
 • Aloe Vera, yağ yanığının tedavisi için en etkili olan maddelerden birisidir. Aloe vera bitkisini aktardan aldıktan sonra bir parça kesin, ardından enlemesine ikiye kesin. Arasından çıkardığınız jeli direkt ya yanığının üzerine uygulayabilirsiniz. 
]]>
Kaynar Su Yanığına Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/kaynar-su-yanigina-ne-iyi-gelir.html Wed, 18 Apr 2018 14:52:18 +0000 Kaynar Su Yanığına Ne İyi Gelir; Yanık olayı herkesin başına gelebilecek bir olaydır. Büyük bir dikkatsizlik sonucu el, ayak, kol, bacak ve ya vücudun herhangi bir bölgesinde aşırı derecede sıcak veya diğer bir deyiml Kaynar Su Yanığına Ne İyi Gelir; Yanık olayı herkesin başına gelebilecek bir olaydır. Büyük bir dikkatsizlik sonucu el, ayak, kol, bacak ve ya vücudun herhangi bir bölgesinde aşırı derecede sıcak veya diğer bir deyimle kaynar olan su veya başka bir sıvının dökülmesi sonucu yanık oluşur. Fakat yanık olayı kişilerde açtığı yara farklı derece de yer almaktadır. Yanığın vücutta oluşturduğu hasar deri, deri altı, kaslar, daha da derinde kemiklere kadar ilerleyen ve zarar görmesini sağlar. Canlı vücudunda oluşan yanık kişinin daha hızlı bir şekilde enfeksiyon kapmasına ve hastalanmasına neden olur. Yanık olan cilt yüzeyi  bakterilerin işgaline uğrar ve zehirli maddeler insan vücudunu savunmasız bırakır.  Bu nedenle ortaya iltihaplanma çıkar. Yaradan dolayı insan vücudundan bir çeşit sıvı çıkıyor. Gündelik olarak kaybolan bu sıvı, yanık yüzeyine göre 1 ile 8 litre arasında sıvı kaybetmemize yol açmaktadır.

Kaynar Su Yanığına İyi Gelen Tedavi Yöntemleri;

Yumurta akı: Yumurta akının içerisinde yer alan bileşen maddeleri cildin üzerinde oluşan yaranın hızlı bir şekilde yenilmesine yardımcı olur. Yanık olan bölgenin yayıldığı yere göre göz kararı ile bir kaç yumurtanın sarısından ayrılıp  bir kasede akı elde edilmelidir. Elde edilen yumurta akı yanık olan bölgeye sürülmelidir. Ayrıca sürülen yer kurudukça üzerine tekrar sürülür. Bu sayede kaynar su yanığı olan bölge biraz daha hızlı bir şekilde kendini toparlamış olur. Ayrıca yumurta akı yanık sonucu oluşacak izin giderilmesinde de etkilidir.

Süt: Dikkatsizlik sonucu oluşan kaynar su yanığına süt ile gazlı bez yardımı ile pansuman yapılarak müdahale edilebilir. Yanık olan bölgeye ortalama 15-20 dakika uygulanmalı veya tamamen süt içerisinde bekletilir.

Sabun: Yanık bölge oluştuktan 1 gün sonra yanık olan bölge daha önce kullanılmamış temiz bir sabun ile yıkanmalıdır. Bu yöntem her gün uygulanmalı ve o bölge oldukça kuru tutulmalıdır.

E vitamini kapsülü: Yanık olan bölgenin daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayarak ve o bölgede iz kalmaması için üzerine sürülür.

Patates: Patatesler halka şeklinde doğranmalı ve doğradıktan sonra yanık olan bölgenin üzerine dizilmelidir. Patates içerisinde yer alan bileşenler sayesinde hem daha hızlı hem de iz kalması engellenir.

Lavanta yağı: yanık sonucu oluşan acıyı dindirici özelliği bulunur. Ayrıca yanıkların iyileşme sürecini hızlandırır. Lavanta yağı kullanımı olmadan önce yanık bölge temiz bir sabun ile yıkanmalıdır. Daha sonra üzerine lavanta yağı sürülür. Ayrıca lavanta yağı içerisine badem ve zeytin yağı ilave ederek  o bölge pansuman edilir. Bu yöntem günde 3 defa uygulanmasında sakınca yoktur.

Yanık kremleri: Eczanelerde satılan yanık kremlerinden evde mutlaka temin etmelisiniz. Özellikle yanık kremlerinden silverdin önerilir. Fakat yanığın derecesi çok ileri boyutta ise krem ile birlikte antibiyotik kullanımı da gerçekleşir.
]]>
Nasıra Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/nasira-ne-iyi-gelir.html Thu, 19 Apr 2018 03:15:28 +0000 Nasıra Ne İyi Gelir; Nasır oluşumu cildin sürtünme ve basınca karşı kendini koruma amaçlı oluşturduğu kalın sert yapıda olan katmandır. Genel olarak ayak ve ayak parmakları arasında, el ve el parmakları arasından görülme Nasıra Ne İyi Gelir; Nasır oluşumu cildin sürtünme ve basınca karşı kendini koruma amaçlı oluşturduğu kalın sert yapıda olan katmandır. Genel olarak ayak ve ayak parmakları arasında, el ve el parmakları arasından görülmesi mümkündür. Nasırlar bazen kişi rahatsız edici seviyeye kadar ulaşabilir. Nasır oluşumu ayakkabı kullanımında çok sıkması ile ortaya çıkabilir. Ayağın gereğinden fazla terlemesi ve bakteri oluşumu nedenli oluşabilir. Nasır oluşumunda iltihap görülmez fakat bazen oldukça acı verici duruma kadar ilerleyebilir. derinin hassas olması ve deri hastalıkları da nasır oluşumunu tetiklemektedir. Ayak parmaklarında ise nasır oluşumu genel olarak aşırı terleme ve sürtünme kaynaklı olmaktadır. Nasır rahatsızlığının belirtileri ise farklı sınırlar olmadan derinin kalınlaşması, ayak ve el kemiklerinde çıkıntı oluşumu, derinin beyaz renkten kahverengi ve sarı renge dönüşümü, zonklama ve acı hissi oluşumu, sık bir şekilde çatlaklar oluşumu görülür.

Nasıra Ne İyi Gelir ve Tedavi Yöntemleri;

İncir: Bu meyve genel olarak ayak ve topuk üzerinde bulunan nasırların tedavisi için kullanılır. İncir içeriğinde lateks adı verilen madde nedeni etkisini nasır üzerinde gösterir. İncir yatay olarak ortadan ikiye bölünmelidir. Nasır olan kısım sıcak su ile yumuşatılmalı ve üzerine ikiye bölünmüş olan incir sürülmelidir ve yavaş bir şekilde gezdirilip daha sonra üzeri hava alan bir bez yardımı ile örtülmelidir. İncir olarak tam olgunlaşmamış olan tercih edilmesi gerekir.

Elma sirkesi: Nasır tedavisinde elma sirkesinin kullanımı asit yapıya sahi olduğu için nasır olan bölgeyi yumuşatır ve iyileşme sürecini hız kazandırır. Elinize pamuk yığını alarak elma sirkesi içine batırınız ve nasır olan bölgeye pamuğu bağlayan. Sabah kalktığınız da nasırlı olan bölgeyi kazıyarak üzerini zeytin yağı ile ovalayın. Günde bir kez bu yöntemi uygulayınız.

Soğan: Soyulmuş olan soğanı bir kabın içerisine alarak üzerine beyaz sirke ilave edilir. Daha sonra bu kabı gün boyunca sıcak olan bir ortamda bekletin. Yatmadan önce bu karışımı nasır olan bölgeye bağlayarak yatınız. Sabah kalktığınız da nasırlı bölgenin yumuşadığını anlarsınız. Bu olayı nasır ortadan kalkana kadar tekrarlayınız.

Karbonat: karbonat nasır için çok iyi gelen bir yapıdır. İçeriğinde doğal yok edici bileşikler bulunduğu için oldukça etkilidir. Ilık su dolu olan bir kabın içerisine 3-4 yemek kaşığı karbonat eklenir ve iyice karıştırılır karbonat suyun içerisinde eriyene kadar daha sonra elde edilen karışımı yaklaşık olarak 10 dakika kadar bu suyun içerisinde bekledikten sonra nasırlı kısmı ponza taşı ile sürtün.

Ananas: Ananas meyvesinin kabuğu soyulduktan sonra kabuk kısmı nasır olan bölgenin üzerine konularak bağlanmalıdır. 

Limon: Nasırlı olan bölge sıcak su içerisinde tutulduktan sonra üzerine limon sürülür. Limon asit yapıda olduğu için nasırlı bölgeyi yumuşatarak erimesini sağlar. 

Hint yağı: Doğal olan bu uçucu yağ yapısı nasır için en iyi çözümlerden biridir. Bu yağ çeşidi nasır olan bölgenin beyazlanmasını ve yumuşamasını sağlar. Bu yağı kullanmadan önce nasır olan bölge ılık su ile yıkanıp yumuşatılmalıdır. Daha sonra ponz taşı ile törpüledikten sonra hint yağı ile masaj yapılarak nasırın ortadan kalkması sağlanır.
]]>
Nodüle Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/nodule-ne-iyi-gelir.html Thu, 19 Apr 2018 18:45:05 +0000 Nodüle Ne İyi Gelir;  Nodül yapıları tiroit bezinde oluşan dış görünüşten şişkin olan rahatsızlıktır. Hem erkeklerde hem kadınlarda yaygın olarak görülür. Fakat kadınlarda daha çok yaygın görülür. Nodül boyutları Nodüle Ne İyi Gelir;  Nodül yapıları tiroit bezinde oluşan dış görünüşten şişkin olan rahatsızlıktır. Hem erkeklerde hem kadınlarda yaygın olarak görülür. Fakat kadınlarda daha çok yaygın görülür. Nodül boyutları ve sayıları oldukça değişkin olabilir. Genellikle kanser yapıcı özelliğe sahip değildir. Kanser yapıcı olma  oranı sadece %5 ile 10 arasında değişmektedir. Doktorlar çoğu zaman nodülleri sadece gözetim altına alarak sürekli kontrole tabi tutmayı tercih ederler. Fakat nodül çok rahatsızlık verici derece de ise radyoaktif iyon veya ameliyat tedavisi önerebilirler. Hastaların kendi kendilerine uygulayabileceği önlemler ve bitkisel çözümler ile gidermesi mümkündür. Genel olarak zararlı etkiye sahip değildirler. Doğal olarak tedavisi doğru ve dengeli beslenmedir. Tiroide bağlı nodüle sahip olan hastalar besin olarak brokoli, lahana, karnabahar, soya, ıspanak, yer fıstığı, böğürtlen, turp, yer elması ve şeftali gibi gıdaları tercih etmelidir.

Nodüle Ne İyi Gelir ve Tedavi Yöntemleri;

Dere otu kürü: Hazırlanan bu kürün hiç ara verilmeden 3 ay boyunca tüketilmesi gerekir. Sabah, öğle ve akşam yemeklerinden aç karnına 15 dakika önce 1 yemek kaşığı taze dere otu ağza alınarak bir kaç dakika çiğnenir. Çiğnendikten sonra üzerine 1 su bardağı ılık su içilir.

Mumiye: Mumiye mineral ve yararlı elementler içeriğinden oldukça zengindir. Bu bileşikleri ile vücudun en iyi şekilde çalışmasını sağlar. Fulvik asit içerdiği için mumiye hücresel düzeyde minerallerin emilimin yardımcı olur. Ayrıca, vücudun metabolizma hızını yükseltir. Vücut için güçlü bir antioksidan olarak çalışırken nodüllerin küçülmesine katkı sağlar. 

Zencefil: Nodül yapılarının küçülmesi veya tamamen çözülmesi için kullanılır. Zencefil bitkisinin yanı sıra meyan kökü kullanımı da nodül eritici özelliğe sahiptir. Nodülün neden olduğu şişliği ve balgamı azaltıcı etkiye sahiptir.

Hindistan cevizi yağı: Bu yağ kişinin metabolizma hızını dengeleyerek nodül oluşumunu etkiler. Bu yağı dileğinize bağlı olarak yemekler içerisinde veya sade olarak tüketebilirsiniz.
]]>
Çarpıntıya Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/carpintiya-ne-iyi-gelir.html Fri, 20 Apr 2018 17:33:34 +0000 Çarpıntıya Ne İyi Gelir; Çarpıntı; Kalp atışlarının ritminde meydana gelen hız artışı ve düzensizlik olarak tanımlanabilir. Genel olarak sorunlu bir durum olmasa da bireyi endişelendiren bir durumdur. Çarpıntı nadir de ols Çarpıntıya Ne İyi Gelir; Çarpıntı; Kalp atışlarının ritminde meydana gelen hız artışı ve düzensizlik olarak tanımlanabilir. Genel olarak sorunlu bir durum olmasa da bireyi endişelendiren bir durumdur. Çarpıntı nadir de olsa birtakım kalp hastalıklarının habericisi olabilir. Çarpıntı nedenleri; tirodi bezlerinin fazla çalışması, aşırı kafein tüketimi, stres, yorucu aktivite ve egzersizler, anksiyete bozukluğu, nikotin tüketimi, yüksek ateş, regl dönemi hormonal değişimler, hamilelik dönemi hormonal değişimler, astım ve solunum ilaçları, antideprasanlar, kandaki oksijen seviyesi azlığı, kilo vermede kullanılan ilaçlar, anemi, demir eksikliği gibi daha pek çok etkendir. Çarpıntı oluşum sebeplerinin yelpazesi oldukça geniştir. Çarpıntı belirtileri; mide bulantısı, bulanık görme, baş dönmesi, kusma, bayılma gibi durumlardır. Çarpıntı semptomları ne sebepleri iyi bilinmeli ve yaşanmaması için gerekli önlemler alınmalıdır.

Çarpıntıya Ne İyi Gelir; Yapılması Gerekenler
 • Kalp çarpıntısı nedeni araştırılmalı ve mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Örnek olarak çarpıntı nedeni fazla kafein tüketimi ise kafein bırakılmalıdır.
 • Çarpıntı sebepleri psikolojik ise bu ışıkta oluşan sorunların uzman birinin de yardımı ile çözülmesi gerekir. 
 • Derin derin nefes alma çarpıntı tedavisinde en etkili yöntemlerden biridir. Bu durum kalp atım hızının normale dönmesine yardım eder. Beyindeki oksijen arzını artırır, vücudun rahatlamasını, gevşemesini sağlar.
 • Bir bardak soğuk su tüketimi çarpıntıyı iyileştirmede etkilidir. Vücuda alınan sıvı miktarında azalma kalp atışlarının hızlanmasına sebep olur.
 • Valsalva manevrası yapılmalıdır. Bu teknik vagus sinilerini uyarır. Kalp atışlarının normale dönmesine yardımcı olur.
 • Birkaç dakika kadar şiddetli olarak öksürmek çarpıntı tedavisinde etkilidir. Göğüs üzerinde baskı kurulur ve kalp ritmi normale döner. 
 • Kokain ve amfetamin maddelerden uzak durulmalıdır.

Çarpıntıya Ne İyi Gelir; Bitkisel Yöntemler

Şeker pekmezi; Potasyum (K), magnezyum (Mg) ve kalsiyum (Ca) bakımından zengindir. Bu minerallerin eksikliği vücutta çarpıntıya sebep olduğu için şeker pekmezi tüketimi çarpıntı oluşumunun önüne geçer. Ayrıca anemi (kansızlık) hastalığının tedavisinde de etkilidir. Anemi de çarpıntı nedenleri arasında yer alır. Çarpıntı için; 1 fincan su içine bir yemek kaşığı şeker pekmezi ilave edilir. Günde bir defa bu karışımın tüketilmesi tedavi edicidir.

Magnezyum; Vücuttaki magnezyum mineralinin eksikliği çarpıntı oluşumuna sebep olur. Bu nedenle magnezyum bakımından zengin olan besinler (ıspanak, lahana, marul, badem, kaju, kabak çekirdeği, susam gibi) sık tüketilmelidir. 

Tarçın; Çarpıntı tedavisinde yaygın olarak kullanılan mucizevi şifa kaynaklarından birisi de tarçındır. Tarçın kalbe faydası olan birtakım mineral maddeleri, besleyici bileşenleri içerir. Kolesterol dengesini ayarlar. Bir çay kaşığı toz tarçının içine bir su bardağı eklenir ve tüketilir. Günde bir defa 4 gün boyunca tüketmelisiniz.

Melisa Otu; Tonik etkisi ile bilinen melisa otu kalp ve dolaşım sistemine faydaları oldukça fazladır. Sakinleştirici özelliği sayesinde çarpıntıyı tedavi eder. 1 fincan kaynar su içine kurutulmuş melisa yaprakları atılır ve 5 dakika demlenmesi beklendikten sonra içilir. Günde 1 fincan içmek yeterli olacaktır.

Alıç Bitkisi; Kalbe giden kan akışına yardımcı olur ve kalp atışlarının kararlı olmasını sağlar. Yan etkileri olabileceği için alıç bitkisi doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Günde belirli dozları vardır.

Bunların yanı sıra bitkisel olarak çarpıntıya ne iyi gelir; kedi otu, vücuttaki elektrolitlerin dengelenmesi, maydanoz, çarkıfelek, aslan otu, kava kava, papatya çayı, pasiflora çayı, kuşkonma bitkisi çayı.

Sonuç olarak çarpıntı her yaşta o]]> Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/bobrek-agrisina-ne-iyi-gelir.html Sat, 21 Apr 2018 03:18:45 +0000 Böbrek ağrısına ne iyi gelir: İnsan vücudunda yer alan organlardan bir tanesi de boşaltım sistemidir. Boşaltım sistemi vücuda alınan ve sindirilen besinlerin sindirim işlemi tamamlandıktan sonra dışarı atılmasına yardımcı Böbrek ağrısına ne iyi gelir: İnsan vücudunda yer alan organlardan bir tanesi de boşaltım sistemidir. Boşaltım sistemi vücuda alınan ve sindirilen besinlerin sindirim işlemi tamamlandıktan sonra dışarı atılmasına yardımcı olan sistemdir. Bunun yanında çeşitli şekillere vücutta bulunan atık maddelerin de dışarı atılması işleminde bulunmaktadır. Boşaltım sistemi organları içerisinde yer alan böbrekler ise boşaltım sisteminin en önemli organlarından bir tanesidir. Çünkü süzülme işleminin gerçekleştirilerek kişinin vücudundaki zararlı madde ve atıkların dışarı atılmasını sağlar. Ayrıca böbrekler vücuttaki hemostazisin de yanj iç dengenin de normal bir seviyede kalmasına yardımcı olur. Vücut öyle bir sistemdir ki en ufak bir rahatsızlık ya da sorun kişinin tüm vücudunun bu durumdan olumsuz etkilenmesine neden olur. Bütün boşaltım sistemi organlarında bazı olumsuz durumlar ortaya çıkmaya başlar.

Kişinin yediği yiyecek ve içecekleri sindirememesi ya da boşaltım işlemini yerine getirememesi sonucunda açığa çıkan durumlar oldukça büyük bir önem arz etmekte ve en kısa süre içerisinde de tedavisine bakılmalıdır. Aksi takdirde küçük bir sorunmuş gibi görünen aksilikler ilerleyerek daha büyük sorunların meydana gelmesine neden olur. Böbrekler vücut için çok önemli olan organlardır. Böbreklerde meydana gelen bir rahatsızlık tüm sistemin kötü bir şekilde etkilenmesine neden olur. Özellikle de böbreklere zarar veren yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi son derece tehlikelidir. Bunun yanında kişinin hijyen konusunda da çok dikkatli olması gerekmektedir. Çünkü boşaltım sistemi organlarında üşütme, idrar yolu enfeksiyonu, iltihaplanma ya da normal enfeksiyona yakalanma ihtimali daha da fazla olur. Bu yüzden de böbreklere ağrı ya da sancı gelişebilir. 

Böbrek ağrısı için neler yapılabilir

Herkesin karşılaşabileceği bir durum olan böbrek ağrısı son derece önemli ve şiddetli olabilmektedir. Özellikle de böbrek ağrısı çeken kişilerin bu durum çok büyük ifadeler kullanmaktadır. İnsana çok büyük bir acı ve sancı veren böbrek ağrısının en kısa süre içerisinde mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Çünkü şiddetli böbrek ağrıları kişide dayanılmaz bir sancının ortaya çıkmasına neden olur. Böbrek ağrıları insanlar üzerinde farklı şekillerde ortaya çıkmaktadır. Kesin olarak neden dolayı oluştuğu ya da neden dolayı kaynaklandığı tam belli olmayan ya da kesin belli olan böbrek ağrıları olabilir. Bu böbrek ağrıları için kişinin fazla zaman kaybetmemesi ve en yakın bir sağlık kuruluşuna giderek muayene olması gerekir.

Böbrek ağrısının nedenleri:

Böbrek ağrısı son derece önemli ve dikkate alınması gereken bir durumdur. İnsanlar üzerinde çeşitli nedenler ile ortaya çıkabilen böbrek ağrısının birçok nedeni bulunmaktadır. Böbrek ağrısı hem neden olarak hem de belirti olarak insanlar üzerinde farklı şekillerde kendini belli etse de genel olarak çok büyük sorunların doğmasına sebebiyet verebilmektedir. Böbrek ağrısının nedenleri:
 • Böbreklerde taş ya da kum oluşumu 
 • Böbrek kanaması 
 • İdrar yollarında meydana gelen enfeksiyonlar
 • Böbreklerde yabancı cisim tespit edilmesi 
 • Boşaltım sistemi organlarının böbreğe baskı yapması 
 • Prostat
Böbrek ağrısına ne iyi gelir
 • Şiddetli de olsa hafif de olsa böbrek ağrısı çeken bir kişinin mutlaka günde en az 2 litre su tüketmesi gerekir.
 • Suyun yanı sıra ya da su içemeyen kişilerin limonlu su içmesi gerekir. Çünkü limonun içermiş olduğu vitamin ve mineraller böbreklerin temizlenmesini sağlayarak kişinin ağrısının azalmasına yardımcı olur.
 • Böbrek ağrısı çeken kişilerin ayrıca ısırgan otu yapraklarını da kaynatarak içmesi önerilir. Kişinin idrara çıkmasına sağlayarak böbrek ağrısının geçmesine ya da azalmasına yardımcı olur.
 • Böbrek ağrısına ne iyi gelir sorusuna verilebilecek bir cevap da buğday ekmeğidir. Buğday ekmeği lif yönünden zengin olduğ]]> Alerji Kaşıntısına Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/alerji-kasintisina-ne-iyi-gelir.html Sat, 21 Apr 2018 19:07:22 +0000 Alerji kaşıntısına ne iyi gelir, genel olarak alerji pek çok uyarıcı unsurunun bulunduğu hastalık türlerinden biridir. Mevsim değişimlerinde meydana gelen polen, hayvan tüyü, bazı besin maddeleri yada toz gibi dış et
  Alerji kaşıntısına ne iyi gelir, genel olarak alerji pek çok uyarıcı unsurunun bulunduğu hastalık türlerinden biridir. Mevsim değişimlerinde meydana gelen polen, hayvan tüyü, bazı besin maddeleri yada toz gibi dış etkenler alerjiye sebebiyet vermektedir. Alerji ile birlikte genel olarak görülmesinde burun akıntısı ve hapşırma gibi belirtiler ortaya çıkar. Alerji kaşıntısına ne iyi gelir sorusu sorulduğunda, günümüzde bu hastalığa tedavi yöntemi olarak uzmanlar tarafından bir çok çeşitli ilaç ve doğal bitkisel yöntemler bulunmaktadır.

Alerji Kaşıntısına Ne İyi Gelir;
 • Karbonat: Bir orta boy kabın içerisine ılık su eklenir ve bir bardak karbonat ilave edildikten sonra  yavaşça karıştırılır. Hastalığa maruz olan cilt alanları suyun içerisinde yaklaşık 20 ya da 40 dakika bekletildikten sonra kuruması beklenir ve suyla durulanır. Kaşıntıların azalması sağlanırken kızarıkları da büyük oranda yatıştırır.
 • Yulaf Ezmesi: Alerjinin oluştuğu bölgede kaşıntıyı azaltmak için sıcak suya 1 yada 2 çay bardağı öğütülmüş yulaf ezmesi eklenebilir. Bu karışım cilde uygulandıktan yaklaşık 30 dakika sonra temizlenip durulanması gereklidir. Haftada düzenli olarak 4 defa yapılması sonucu, gözle görülür azalmalar meydana geleceğini gözlerinizle göreceksiniz.
 • Limon: Limon alerji kaşıntısını azaltmaya yardımcı olmasının yanı sıra, alerjiyi tetikleyici anestezik ve anti enflamatuar özelliklerini içerdiği için etkili çözüm yöntemlerinden birisidir. Kaşıntının oluştuğu bölgeye limon suyu sıkılır ve bir müddet  kuruması beklenir. Bu işlem kızarıklıkların giderilmesine yardımcı olacaktır.
 • Fesleğen: Fesleğenin bir çok faydasının olduğu gibi cildi yenilemeye de yardımcı olmaktadır. Fesleğen cilt alerji hastalığına oldukça etkilidir. Yarım fincan kurutulmuş fesleğen yaprakları, kaynar su dolu kaba eklenir. Kapağı kapatıldıktan sonra, suyun yarısı eksilene kadar ısıtılır. Ardından suya temiz bir örtü batırılarak alerjinin olduğu bölgeye yavaşça sürülür.
 • Nane: Mentol özelliğinin yanı sıra bir çok alerji  hastalığına fayda sağlayabilecek özel mineraller bünyesinde barındırmaktadır. Ayrı yeten alerji durumlarında etkili karışım içerir. 1 su bardağı kaynar suya biraz kurutulmuş nane yaprağı eklendikten sonra suyun soğuması beklenir. Ardından karışım bir temiz bez yardımı ile cilde uygulanır. Kaşıntının hafiflemesine yardımcı olur.
 • Aloe Vera Jel: Aloe vera jel genel olarak yanık ve diğer kalıcı hastalıklara tedavisinde etkili çözümler sunmaktadır. Ancak, genel cilt bakımında etkili olmasının yanında alerjik kaşıntı hastalıklarına da gözle görülür iyileşmeler yapmaktadır. Deride oluşan kabarcıkların hafiflemesini ve kaşıntıyı önler.
 • Bal: Bal, cilt bakımı için kullanılan oldukça bilindik besin kaynağıdır. Cildi yumuşattığı bilinen balın uzmanlar tarafınca alerjik kaşınma da tedavi edilebilecek etkili yöntemlerden biridir. Her gün tüketilebileceği gibi ayrıca alerjik kaşınmanın olduğu bölgeye uygulanır. Ciltte kuruması beklenildikten sonra temizlenir. Günlük uygulamasında kesin sonuçlar doğurur.
 • Buhar Uygulaması: Bir kase içerisine kaynar su dökülür ve başın arkasına kaseyi de kapsayacak şekilde bir havlu konur yaklaşık 5 yada 10 dakika boyunca  su buharı teneffüs edilebilir. Suyun içerisine yeşil çay veya karanfil eklenebilir.
 • Okaliptüs Yağı: İçerisinde bulundurduğu güçlü kokusu ile burun ve sinüslerin açılmasına yardımcı olmaktadır. Deri dökülmesinin yanı sıra alerji nedeniyle kapanan burun kanallarının da açılmasında büyük rol oynar. Bir kase sıcak suya, bir kaç damla dökülün ve  alerji kaşınmasının olduğu bölgeye sürdükten sonra temizleyin sonrada durulayın.
]]> Diz Kapağı Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/diz-kapagi-agrisina-ne-iyi-gelir.html Sun, 22 Apr 2018 12:30:44 +0000 Diz kapağı ağrısına ne iyi gelir, diz kapağı ağrısı çeşitli bir çok nedenlerden dolayı oluşabilir. Genel anlamda nedeni zorlanması, ağır yaralanma ve cerrahi gerektiren operasyonlar, mineral eksikliği başlıca ned
Diz kapağı ağrısına ne iyi gelir, diz kapağı ağrısı çeşitli bir çok nedenlerden dolayı oluşabilir. Genel anlamda nedeni zorlanması, ağır yaralanma ve cerrahi gerektiren operasyonlar, mineral eksikliği başlıca nedenleri olarak bilinmektedir. Diz kapağı ağrısına ne iyi gelir dendiği zaman, ilaç tedavisinin yanı sıra bitkisel çözümlerde uygulanabilir.

Diz Kapağı Ağrısına Ne İyi Gelir; 
 • Havuç Alımını Artırmak: Havuç eski dönemlerden bu yana bir çok eklem ağrılarına çözüm olarak kullanılmaktadır. Diz kapaklarında ki meydana gelen ağrıyı düzeltmek için, 3 adet havuç küçük dilimler haline ayrılarak ve işlem görmemiş şekilde tüketilir. İçerisine saf limon suyu eklenerek de uzmanlar tarafından tüketilmesi önerilmektedir.  
 • Çemen Tohumu: Çemen tohumu diz kapağı ağrılarına bire bir çözüm yöntemlerinden biridir. Geceleri yatmadan önce  iki tatlı kaşığı çemen tohumu suda bekletilme işlemi yapılır. Her sabah bu su süzülerek tüketilmesinde fayda vardır. Diz kapaklarının iyileşme sürecini oldukça kısaltmaya yardımcı olur.
 • Hindistan Cevizi Yağı Uygulaması: Bir fincan su bardağı Hindistan cevizi yağı pişirildikten sonra soğuma işlemi yapılır. Ilık bir hale geldiğinde dizlere masaj tekniğiyle yavaşça uygulanır. Bu karışım kan dolaşım hızını uyarır ve ağrıların azalmasına yardımcı olur.
 • Süt ve Zerdeçal: Her türlü çeşitli ağrı tedavisinde süt ve zerdeçal kullanımı bilinmesinin yanında etkin bir tedavi yöntemlerindendir. 3 çay kaşığı zerdeçal tozu 1 fincan ılık süt ile karıştırılır. Diz kapağı ağrısını bitirmek ve azaltmak için her gün kullanımı tavsiye edilir.
 • Çemen Tohumu Hamuru: 3 çay kaşığı çemen tohumu pişirilir. Ardından ezme işlemi ve su yardımı ile karıştırılması sonucu hamur haline getirilir. Diz kapağına her gün uygulanmasının ardından faydasını büyük oranda göreceksiniz.
 • Zerdeçal Ve Zencefil Çayı: 3 fincan su bardağı su kaynatıldıktan sonra içerisine 1.5 tatlı kaşığı zencefil ve zerdeçal eklenir. Bu karışım katılaşıncaya  kadar pişirilir. Bu işlemden sonra süzme yapılır ve içerisine iki tatlı kaşığı bal eklenir.Daha sonra günde iki bardak kadar sabah ve akşam olmak üzere tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. 
 • Sülfat: Diz kapağı ağrıları için bilindik çözümler arasındadır. Sıcak su dolusu bir kaseye 2 fincan sülfat eklenir. İyice karıştırıldıktan sonra, ağrıyan bölgeler bu suda ıslatılır. Haftada 3-4 kez uygulanmasında kesin çözüm vardır. 
 • Zeytinyağı: Hakiki bir zeytinyağı diz kapağı ağrılarının çözümünde büyük paya sahiptir. Etkilenen bölgede düzenli kullanıldığı taktir ağrıyı azalttığı bilinmektedir. Zeytinyağı ile her gün dizlere düzenli bir şekilde masaj yapılabilir.
 • Karahindiba: Yaprakları bir çok vitamini içerdiği bilindiği için diz kapağı ağrılarında etkili çözüm yöntemidir. Zedelenmiş dokuların iyileşmesinde büyük bir etkendir. Aynı zamanda karaciğerin içerisinde bulunan pis atıkların atılmasına yardımcı olur.
 • Pekmez: İçerisinde bir çok enerji kaynağı bulundurmasının yanında, oldukça bu yönde zengin olan pekmez, diz kapağı ağrısı tedavisinde sıklıkla kullanılır. 1 bardak sıcak suya 2 tatlı kaşığı pekmez eklenerek her gün içilmesi, uzmanlarca diz kapağı ağrısına çözüm olduğu belirtilmiştir.
]]>
Ses Kısılmasına Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/ses-kisilmasina-ne-iyi-gelir.html Sun, 22 Apr 2018 22:20:34 +0000 Ses kısılmasına ne iyi gelir, seste meydana gelen çatallaşma, boğuklaşma gibi durumlara ses kısılması denir. Gırtlak altında meydana gelen rahatsızlıklar sesin cılız ve daha kısık çıkmasına neden olur. Gırtla Ses kısılmasına ne iyi gelir, seste meydana gelen çatallaşma, boğuklaşma gibi durumlara ses kısılması denir. Gırtlak altında meydana gelen rahatsızlıklar sesin cılız ve daha kısık çıkmasına neden olur. Gırtlak üstünde meydana gelen problemlerde ise ses daha kalın çıkar. Ağız içi rahatsızlıklarda da ses burundan çıkmaya başlar. Ses kısılması, bağırma, sigara kullanımı, alkol kullanımı, fazla konuşmak, hava kirliliği, gırtlak iltihabı, boğaz reflüsü, ses tellerinde titreşim sorunları, nörolojik bozukluklar, gırtlak kanseri gibi pek çok nedenden kaynaklanabilir. Yutkunma bozukluğu, boğaz ağrısı, fısıltıyla konuşma ya da hiç konuşamama ise ses kısıklığı belirtileri arasında yer alır.

Ses kısılmasına ne iyi gelir

Zerdeçal: Viral ve bakteriyel enfeksiyonlar için oldukça etkili bir baharat olan zerdeçal, ses kısıklığı tedavisinde kullanılabilir.1 çay kaşığı zerdeçal tozu 1 su bardağı ılık suya eklenip gün içinde iki defa içilebilir.

Zencefil: Birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan zencefil ses kısılması tedavisinde de kullanılan bir bitkidir. Ses kısılması için yaygın şekilde kullanılır. Mukoza sağlığını iyileştirerek üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı iyi gelir. Salatalarda ya da çay şeklinde hazırlanıp ses kısılması için kullanılabilir.

Bal: Ses kısılması için yaygın olarak kullanılan bir diğer besindir. Doğal antibiyotik etkisi sayesinde ses problemlerine karşı iyi gelir. Boğazı nemlendirerek mikropları öldürücü etkiye sahiptir. Gün içinde bir yemek kaşığı direkt olarak tüketilebilir. Bal karabiber gibi etkili bir baharatla da karıştırılarak tüketildiğinde ses kısılmasına karşı iyi gelir.

Soğan: 3 tane soğan kalın bir şekilde doğranır. Tencereye su koyularak soğanlar içine atılır ve 45 dakika kaynatılır. Süre dolduktan sonra süzülerek soğan suyu bir bardağa alınır ve içine bir miktar bal ve limon suyu eklenip içilir. 1 su bardağı karışım 2 saat içinde yudum yudum ağır bir şekilde içilmelidir.

Elma sirkesi: Ses kısıklığı ve boğaz ağrısı tedavisinde alternatif bir reçetedir. Antimikrobiyal etkisi sayesinde boğaz enfeksiyonlarına karşı iyi gelir. 1 su bardağı suyun içine bir yemek kaşığı eklenerek tüketilebilir.

Tuzlu su: Ses kısıklığı için oldukça etkilidir. Gargara suyu olarak hazırlanarak boğaz temizliğinde kullanılabilir. Kısıklığa yol açan mukus sebepli problemleri giderir.

Limon: Ses kısıklığı tedavisinde kullanılan limon, boğazın nemlenmesini sağlar. Mukus kaynaklı kısılmalarda limon kullanılabilir. Limon C vitamini bakımından zengin bir kaynak olduğu için bağışıklık sistemini de kuvvetlendirerek enfeksiyon hastalıklarına karşı iyi gelir. Bir su bardağı ılık suyun içine yarım limon suyu eklenip içildiğinde ses kısılmasına faydalı olur.

Sarımsak: Çok eski yıllardan beri ses kısılmasına iyi gelen bir bitki olarak kullanılmaktadır. İltihap sebebiyle yaşanan ses kısıklığında hızlı bir şekilde iyileştirme sağlar. Bir diş sarımsakla birlikte bir tane karanfil ağız içinde emilirse ses kısılması tedavisinde faydalı olur.

Acı biber: Ses kısılması için en doğal ve etkili ürünlerden biridir. Enfeksiyon, tahriş, ağrı ve boğaz şişmesine karşı faydalıdır. 1 yemek kaşığı balın içine yarım çay kaşığı kırmızı acı biber eklenir. Üzerine bir su bardağı ılık su eklenerek karıştırılır ve içilir.

Buhar tedavisi: Boğaz kuruluğu ve ses kısılması için buhar tedavisinden yardım alınabilir

]]>
Bağırsak Tembelliğine Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/bagirsak-tembelligine-ne-iyi-gelir.html Mon, 23 Apr 2018 18:32:13 +0000 Bağırsak tembelliğine ne iyi gelir, Bağırsak tembelliği günümüzde yanlış besleme biçimleri fast food biçiminde  yiyecekler ve hareketsiz yaşam tarzından dolayı kaynaklanan bir sağlık problemidir. Bağırsakların doğru ça Bağırsak tembelliğine ne iyi gelir, Bağırsak tembelliği günümüzde yanlış besleme biçimleri fast food biçiminde  yiyecekler ve hareketsiz yaşam tarzından dolayı kaynaklanan bir sağlık problemidir. Bağırsakların doğru çalışmamasından dolayı midede şişkinlik, kabızlık, gaz sorunu gibi sağlık problemlerine sebep olmaktadır. Ayrıca çalışmayan bağırsaklardan dolayı bağırsaklarda toksik madde birikimi fazla olmakta ve vücut kendisi için gerekli olan besin ve enerjiyi tam alamadığından dolayı vücutta halsizlik, uyuşukluk gibi sorunlara neden olmaktadır. Bağırsak tembelliğini gidermek için en önemli unsur doğru beslenme alışkanlıkları edinilmek ve bol bol lifli besinler ile su tüketmektir.

Bağırsak tembelliğine ne iyi gelir
 • Her öğünden önce bir çay kaşığı zeytin yağı için: Zeytin yağı bağırsak epitel dokusunu yumuşatarak oradaki gözenekleri açmakta ve besin emilimini artırmaktadır.
 • Lifli yiyecek ve meyveler tüketin: Günlük ihtiyacı karşılayacak lifli gıdalar ve meyveler tüketilmelidir. En çok lif içeren gıda ve meyveler; Mısır, fasulye, nohut, kepekli makarna, taze fasulye, mercimek, şeftali, kayısı, karpuz, enginar, avokado gibi sıralanabilir.
 • Bol bol su tüketin: Su bağırsaklarda katı olarak kalan besinlerin sulanmasını sağlayarak emilimini kolaylaştırır. Ayrıca sıcak su içmek bağırsakların daha çabuk çalışmasını sağlayarak sindirimi de kolaylaştırır. Sıcak su bağırsaklardaki yağların katılaşmasını engelleyerek emilimini kolaylaştırır.
 • Düzenli olarak egzersiz yapmak: Düzenli yapılan egzersizler karın kaslarını da çalıştırarak bağırsak hareketlerini uyarır ve sindirme yardımcı olur.
 • Mushil etkisi yapan bitki çayları yada bitkileri: Keten tohumu, kuru erik, senem eki, akdiken, kara hindiba kökü, kuş otu, vb. bitki yada çayları bir haftayı geçmeyecek şekilde kullanılabilir.
 • Belli bir tuvalet alışkanlığı edinilmeli: Her gün düzenli olarak belirli saatlerde tuvalet ihtiyacı giderilmelidir.
]]>
Diz Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/diz-agrisina-ne-iyi-gelir.html Tue, 24 Apr 2018 04:09:42 +0000 Diz ağrısına ne iyi gelir, vücutta karmaşık bir sisteme sahip, büyük eklemlerden biri olan diz, günde birçok harekete bağlı olarak yaralanma, incinme gibi durumlarla karşı karşıya kalır. Karmaşık bir yapıya sah Diz ağrısına ne iyi gelir, vücutta karmaşık bir sisteme sahip, büyük eklemlerden biri olan diz, günde birçok harekete bağlı olarak yaralanma, incinme gibi durumlarla karşı karşıya kalır. Karmaşık bir yapıya sahip olduğu için dizde yaşanan ağrının birçok nedeni olabilir. Ağrının yeri, boyutu ağrının sebebine bağlı olarak değişebilir. Bazen önemsenmeyecek kadar basit bir nedenden kaynaklanabileceği gibi bazen ağrı ciddi ve tedavi gerektiren bir nedenden kaynaklanabilir. Ağrı hissi, vücutta bazı şeylerin ters gittiğini haber veren bir uyarıcıdır. Örneğin düşme ya da çarpma gibi bir nedenden sonra yaşanan ağrıların nedeni bilinir. Ancak hiçbir neden olmaksızın ağrı yaşanıyorsa en doğru yaklaşım doktora başvurmaktır. Diz ağrısı, pateller tendinit, menüsküs yırtığı, ön çapraz bağ yaralanmaları, diz bursiti, eklem kireçlenmesi, diz kitlenmesi, iltihaplı romatizma hastalıkları, Osgood-schlatter hastalığı, koşucu dizi gibi sebeplerden dolayı gelişebilir.

Diz ağrısına ne iyi gelir

Susam yağı: İçeriğinde yer alan güçlü antioksidanlar sayesinde kullanıldığında kemiklere kadar ulaşarak diz ağrısına ciddi anlamda katkıda bulunur. Susam yağı ile dizlere düzenli masaj yapıldığında ağrı ile baş edilebilir. Avuç içine susam yağı dökülerek dizlere dairesel hareketlerle masaj yapılarak kullanılır.

Badem yağı: Nemlendirici, onarıcı ve kullanıldığı bölgeyi yumuşatıcı etkisi bulunan badem yağı, dizde oluşan aşınmalara karşı oldukça faydalıdır. Aşınma sebebiyle yaşanan ağrı tedavisinde düzenli kullanılabilir.

Kekik yağı: Dizde ağrıya bölgeye yine masaj hareketleriyle kullanılabilen bir yağdır. Ağrılı bölgeye hafif baskı uygulayarak sürülmelidir. Düşme, çarpma gibi sebeplerden dolayı yaşanan ağrılarda etkili sonuçlar alınabilir.

Vazelin-aspirin ve kafirun: Malzemeler eşit miktarda kullanılarak krem hazırlanır. Aspirin toz haline gelene kadar havanda dövülür. Cam bir kase içine alınarak üzerine diğer malzemeler eklenir ve krem kıvamı alana kadar karıştırılır. Karışım dizde ağrının olduğu bölgeye sürülerek bekletilir. Kısa sürede diz ağrısını geçirmekte etkili olan bir reçetedir.

Buz: Diz ağrısına ne iyi gelir, dendiğinde herkesin aklına buz gelebilir. Dizde ağrı olan bölgeye buz uygulamak oldukça faydalı olur. Rahat şekilde sırt üstü yatılarak dizde ağrı olan bölgeye buz torbası uygulanır. 15 dakika bekletilerek bölge bir bandajla sarılır. Gün içinde birkaç defa tekrarlanabilir.

Diz ağrısı için bitkisel kür

Birinci yöntem: 4 su bardağı hazır suyun içine 7 yaprak lahana eklenir. Ocağa alınarak kısık ateşte 5 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Haşlanan lahana yaprağı dizde ağrılı olan bölgeye koyularak sıcaklığını kaybedene kadar bekletilir. 7 adet lahana bitene kadar işlem tekrarlanır.

İkinci yöntem: 4 su bardağı hazır içme suyu tencereye alınır. üzerine 7 tane at kestanesi eklenir. 1 çorba kaşığı da at kestanesi tohumu ilave edilerek yarım saat orta harlı ocakta kaynatılır. Yarım saat sonunda su üzerinde toplanan kısım alınır. Alınan bu kısım diz ağrısı tedavisinde kullanılır. Suyun üstüne çıkan kısımla dizlere masaj yapılarak ovulur.

Üçüncü yöntem: Defne yaprağı 1 tatlı kaşığı gelecek şekilde ince ince doğranır. 1 çay bardağı zeytinyağının içine doğranan defne yaprağı eklenir ve 12 saat bekletilir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra dizde ağrılı olan bölgeye elle masaj yapılarak sürülür.

Dördüncü yöntem: 3 yemek kaşığı papatya 2,5 su bardağı suyun içine eklenip 15-20 dakika kaynatılır. Kaynama süresi tamamlandıktan sonra süzülerek kullanılır.

Diz ağrısı için krem

Malzemeler

 • 1 çorba kaşığı süzme bal
 • 1 çorba kaşığı öğütülmüş acı hardal tohumu
 • 1 çorba kaşığı kaya tuzu
 • 1 çorba kaşığı kabartma tozu

Hazırlanışı: Bütün malzemeler cam bir kase içine alınarak birbiri ile ta]]> Kalp Çarpıntısına Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/kalp-carpintisina-ne-iyi-gelir.html Tue, 24 Apr 2018 13:10:53 +0000 Kalp çarpıntısına ne iyi gelir, kalbin normalden daha hızlı olarak çarpması kalp çarpıntısı olarak tanımlanır. Kullanılan bazı ilaçlar, stres, yorgunluk, egzersizler kalp çarpıntısına neden olabilir. Endişeye Kalp çarpıntısına ne iyi gelir, kalbin normalden daha hızlı olarak çarpması kalp çarpıntısı olarak tanımlanır. Kullanılan bazı ilaçlar, stres, yorgunluk, egzersizler kalp çarpıntısına neden olabilir. Endişeye yol açan bir durum olsa da nadir durumlarda tedaviye ihtiyaç duyulur. Kalp çarpıntısı tedavisi genelde düzensiz ve devam eden çarpıntılarda uygulanır. Kalp çarpıntısıyla birlikte boyun ve boğaz bölgesinde normal dışı bir durum hissedilir. Yatıldığında ya da ansızın ayakta çarpıntı başlayabilir. Kalp çarpıntısı eğer birkaç saniyeden fazla sürüyorsa, devamlı tekrar ediyorsa ve daha önceden bir kalp hastalığı geçmişi varsa mutlaka bir doktora gidilmelidir. Ayrıca çarpıntıyla birlikte bayılma, nefes darlığı, şiddetli baş dönmesi ve göğüste keskin ağrı varsa sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Kalp çarpıntısı, aşırı stres, depresyon, yoğun egzersiz, kafein tüketimi, nikotin kullanımı, gebelik ya da menopoz döneminde değişen hormonlar, ateş, soğuk algınlığı ve öksürük için kullanılan ilaçlar sebebiyle oluşabilir. Bazı durumlarda tiroid bezinin aktif şekilde çalışması kalp çarpıntısına yol açabilir.

Kalp çarpıntısına ne iyi gelir

Aslan otu: Aslankuyruğu otu olarak da bilinen bitki nane ailesine aittir. Ufak pembe çiçekleri bulunan bitki kalbi güçlendirmek amacıyla kullanılabilir. Stres, sinir gibi sebeplerden dolayı yaşanan kalp çarpıntısı için aslan otu oldukça faydalı olur. Uyku bozukluklarına karşıda oldukça faydalı bir bitkidir. Bitki çay şeklinde hazırlanarak kullanılabileceği gibi tentür ve sıvı ekstrakt olarak da kullanılabilir. Gebelerin bu bitkiyi kullanması güvenilir değildir.

Alıç bitkisi: Gül ailesine ait olan bitki, kalp ve dolaşım hastalıklarına karşı faydalıdır. Geçmişten günümüze kalp hastalıklarının tedavisinde alternatif olarak alıç bitkisinden yararlanılmaktadır. Kalp yetmezliğine karşı faydalı olduğu çalışmalar sonucu ispatlanmıştır. Alıç bitkisi, kalp çarpıntısı, damar sertliği gibi durumlarda kullanılabilir. Bitkinin yaprağı, çiçeği ve meyvelerinden yararlanılabilir.

Çarkıfelek: Beyaz, mavi ve mor çiçeklere sahip olan bitki bir tür sarmaşık çeşididir. Bitkinin sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi olduğu yapılan çalışmalar sonucu elde edilmiştir. Sinir sebebiyle meydana gelen kalp çarpıntısı için bitkiden yararlanılabilir. Diğer bazı bitkilerde olduğu gibi kullanılan ilaçlarla etkileşim yaratabilir ve bazı yan etkileri olabilir. Kullanılan ilaç varsa mutlaka bilir bir kişiden onay alınarak kullanılması gerekir.

Kava kava: Oldukça büyük çalı bitkilerinden biridir. Kök kısmı gelişmiş ülkelerde anksiyete tedavisinde yaygın şekilde kullanılmaktadır. Sakinleşmek ve yatışmak için bitki tentür şeklinde kullanım için uygundur. Kalp çarpıntısını gidermek için kava kava bitkisinden yararlanılabilir.

Mercan köşk: Kalp çarpıntısına ne iyi gelir sorusunun cevaplarından biri olan mercan köşk bitkisi mide problemlerine iyi geldiği gibi kalp çarpıntısına karşıda iyi gelir.

Ballıbaba: Bitki kaynatılarak tüketilir. Özellikle yemeklerle birlikte kullanılması önerilir. Kalp çarpıntısı yaşandığında ballıbaba bitkisinden yararlanılabilir.

Kabuk tarçın: Kalp çarpıntısı yaşandığında kabuk tarçından bir parça koparılarak ağızda çiğnendiğinde kalp çarpıntısına karşı çözüm getirilebilir. Tarçın kabuğu kalp çarpıntısını hafifletici etki yaratır.

Ihlamur: Kaslarda gelişen spazmı önleyici etkisi bulunan ıhlamur, çay şeklinde hazırlanarak kalp çarpıntısına karşı kullanılabilir.

Öksürmek: Kalpte çarpıntı başladığında kalp ritmini normale sokmak için öksürmek oldukça faydalı olur. Öksürük ritmi düzenleyerek normale dönmesini sağlar.

Pozisyon değişikliği: Kalpte başlayan çarpıntı anında paniğe kapılmadan pozisyon değiştirmek çarpıntıyı geçirmek için oldukça faydalıdır. Pozisyon değiştirip, derin nefes almak anında çarpıntıya çözüm olabilir.

Soğuk su: Boğaz Şişkinliğine Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/bogaz-siskinligine-ne-iyi-gelir.html Tue, 24 Apr 2018 20:36:44 +0000 Boğaz şişkinliğine ne iyi gelir, Boğaz dış etmenlere maruz kalma oranı çok fazla olduğundan vücutta mikropların en çabuk yayılıp çoğaldığı bölgedir.  Özellikle bademciği alınmamış kişilerde bademci

Boğaz şişkinliğine ne iyi gelir, Boğaz dış etmenlere maruz kalma oranı çok fazla olduğundan vücutta mikropların en çabuk yayılıp çoğaldığı bölgedir.  Özellikle bademciği alınmamış kişilerde bademcik iltihaplanması olarak görülür. Vücut direncini düşürdüğü gibi beslenme sorunlarını da ortaya çıkarmakta ve yutkunma da problemler meydana gelebilmektedir. Toplum olarak yanlış ilaç kullanımı, kullanılan bu ilaçların düzenli ve tedavi süresi boyunca kullanılmaması sonucu boğaz şişkinliği tekrar nüks etmekte olan bir hastalık haline geliyor. Mevsim değişikleri, soğuk yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi en çok boğaz şişkinliğine sebep oluyor. Tedavi amaçlı eğer antibiyotik verilmiş ise mutlaka 7 gün yada tedavi süresi ne kadar ise bu süre boyunca ilaç kullanımı bırakılmayarak boğaz şişkinliğine sebep olan mikrop ve bakterilerin ilaçlara karşı direncinin artırılmaması sağlanmalıdır.
 
Boğaz şişkinliğine ne iyi gelir
 • Tuzlu su ile gargara: Boğazda şişkinliğe sebep olan bakterileri asiditesi sayesin hücre çeperlerine zarar vererek bakterilerin üremesini durdurur ve boğaz şişkinliğini azaltır.
 • Bal süt yada bal su karışımı: Bilindiği üzere bal antibakteriyel ve antiseptik özelliği ile bakteri ve mikrop gelişimi engeller ayrıca boğazın yumuşamasını sağlayarak yutkunmayı kolaylaştırır.
 • Süt, karabiber, pul biber karışımı: Bir bardak kaynatılmış süt içerisine bir çay kaşığı karabiber ve pul biber eklenerek bu karışım içilir. Boğazın yumuşamasını sağlayarak yutkunmayı kolaylaştırır. 
 • Bal, zencefil, tarçın, limon karışımı: Bir bardak sıcak suya bir tatlı kaşığı bal, bir çay kaşığı toz zencefil, biraz tarçın ve bir dilim limon eklenerek içilir. Vücut direncini artırarak boğazı yumuşatır ve mikropların çoğalmasını engeller.
Bunların dışında sigara içiliyorsa tüketimi azaltılmalı ve vücut direncini artıracak bol vitaminli yiyecekler ve sebzeler tüketilmelidir. Bütün hastalıklarla mücadele etmenin en iyi yolu hastalık başlamadan tedbir almaktır.
]]>
Bademcik Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/bademcik-agrisina-ne-iyi-gelir.html Wed, 25 Apr 2018 16:00:10 +0000 Bademcik Ağrısına Ne İyi Gelir, yutak ile dilin hemen arkasında bulunan lenf bezlerine "bademcik" denilmektedir. Bademciklerin görevi solunum yolu ile insanların vücuduna girmeye çalışan bakteri, toksinler ve mikropların vücuda gi Bademcik Ağrısına Ne İyi Gelir, yutak ile dilin hemen arkasında bulunan lenf bezlerine "bademcik" denilmektedir. Bademciklerin görevi solunum yolu ile insanların vücuduna girmeye çalışan bakteri, toksinler ve mikropların vücuda girmesini engelleyen organdır. Ancak bademcikler özellikle kış aylarında ve çok soğuk olan havalarda sıklıkla iltihaplanarak kişide ağrılara neden olmaktadır. En çok sık olarak çocuklarda meydana gelen bademcik iltihaplanması aynı zamanda yetişkinlerde de yutkunma zorluğuna sebep olmaktadır. Bademcik iltihaplanması, genellikle yutkunma zorluğu ile kendisini göstermektedir. Bademcik ağrısı çoğunlukla kişide yüksek dereceli ateşe, ses değişikliği ve ağız kokusuna, halsizlik ve iştahsızlık, boğaz ağrısı ve baş ağrısı ve eklem ağrısı ile bulantıya ve kusmaya neden olmaktadır. Bunun dışında özellikle çocuklarda karın ağrısına da yol açabilmektedir. Bademciklere dikkatli olarak bakıldığı zaman şiştiğini, krem renginde lekelenmeler olduğunu ve kızardığını görebilirsiniz. Bademcikleri iltihaplanmış olan kimselerde özellikle bademcikleri aşırı şekilde tahriş ederek ağrıya neden olacak besin maddelerinden mutlaka uzak durulmalıdır. Bu dönemde iken sigara kullanılması bademciklerin daha fazla tahriş olmasına ve ağrılara sebep olmasından dolayı kullanmaya ara verilmelidir. Bademciklerin iltihaplanarak şişmesi çoğunlukla kişilerde başta boğaz ağrısına, baş ağrısına, titremeye, yüksek ateşe sebep olmaktadır.Bademcik ağrısına ne iyi gelir Evde hazırlayabileceğiniz bazı uygulamalar ile bu hastalıktan kolaylıkla kurtulmak mümkündür.

Bademcik Ağrısına Ne İyi Gelir, Neler Yapılabilir 
 • Bademcik ağrısı için öncelikle kişinin bolca sıvı gıdalar ve su tüketmesi gerekmektedir. Ancak çok aşırı sıcak ya da çok aşırı soğuk içeceklerin kesinlikle tüketilmemesi gerekmektedir. 
 • Bademcik ağrısına iyi gelen pastiller sayesinde daha rahat bir nefes almanıza yardımcı olurken, büyük ölçüde boğazdaki ağrının hafiflemesinde çok faydalıdır.
 • Bolca meyve ve sebze tüketilmelidir. Meyve ve sebzelerin içeriğindeki vitaminler ve mineraller sayesinde vücudun direncinin artarak kendinizi daha iyi hissetmenize ve boğazdaki ağrının hafiflemesinde oldukça etkilidir. 
 • Bademcik ağrısının artmasını tetikleyen sigara kesinlikle kullanılmamalıdır ve sigara içilen ortamda bu kişinin durmaması çok önemlidir. Bunun dışında bademcik ağrısını tetikleyen nemli ortamlardan uzak durulmalıdır.
 • Bademcik ağrısına dinlenmek de oldukça iyi gelmektedir.
Bademcik Ağrısına Ne İyi Gelir, Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir
 • Adaçayı ve erik yaprakları, su bardağı kaynamış suyun içerisine  ile  gram kadar adaçayı ilave edilerek  dakika kaynatılır ve ardından adaçayı ile gargara yapılabilir. Aynı zamanda erik yapraklarını su ile kaynattıktan sonra ılık olarak boğaz ağrısı için gargara yapılabilir. 
 • Kekik, ıhlamur, ebegümeci, kuşburnu ve böğürtlen çayı, bütün bu bitkilerin hepsini  litre kaynamış suyun içine birer tutam atarak  saat kadar demleyin. Bütün bitkilerden hazırladığınız bu karışımı gün içerisinde su yerine tüketebilirsiniz. 
 • Ballı ve bol limonlu sıcak su tüketebilirsiniz.
 • Gün içerisinde bademcik ağrısını hafifletmek ve vücut direncini büyük ölçüde arttırmak için gün içinde bolca portakal ve greyfurt suyu içilmelidir. 
 • Bademcik ağrısına ve bademcik iltihabına gün içinde iki adet sarımsak kapsülü içilmesi oldukça faydalıdır.
]]>
Bel Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/bel-agrisina-ne-iyi-gelir.html Wed, 25 Apr 2018 23:05:48 +0000 Bel Ağrısına Ne İyi Gelir, Bel ağrıları ani ve yanlış yapılan hareketler, yanlış yatak seçimi, yanlış oturma düzeni, fazla kilolu olma, ağır işlerde çalışma, ağır eşya kaldırma, yaşlılık, romatizma, sigara kullan Bel Ağrısına Ne İyi Gelir, Bel ağrıları ani ve yanlış yapılan hareketler, yanlış yatak seçimi, yanlış oturma düzeni, fazla kilolu olma, ağır işlerde çalışma, ağır eşya kaldırma, yaşlılık, romatizma, sigara kullanımı vs. tarzı durumlarda başımıza gelen durumdur. Bel ağrısı genel olarak sık rastlanan bir durumdur. Her bel ağrısı doktora görünmeyi gerektirmez. Evde kendi kendinize yapacağınız birtakım doğal şifa kaynakları ve egzersizler ile de tedavi edebilirsiniz. Bel ağrılarına ne iyi gelir, bunun araştırmasını yapıp kendi yapabileceğiniz tedavi yollarını bulur ve düzenli olarak uygularsanız şifa bulursunuz.

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir, Yapılması Gerekenler
 • Bel ağrısına engel olmak için ağır eşya kaldırırken, masa başında otururken, egzersiz yaparken vücuda doğru şekil verilmeli ve bele yüklenilmemelidir.
 • Bel kaslarını güçlendirmek için birtakım egzersizler yapabilirsiniz.
 • Hareketsiz kalmayın fakat dikkatli hareket edin, ani dönüşlerden, bükülme hareketlerinden uzak durun. Mümkün olduğu kadar yatarak dinlenme istirahatinden uzak durun.
 • Bir saat kadar oturduysanız 10 dakika kadar yürüyüş vs. yapmalısınız.
 • Klima ve cereyan tarzı faktörlerden uzak durun.
 • Oturma ve duruş pozisyonlarına dikkat edilmelidir.
 • Rahat kıyafetler kullanın ve topuklu ayakkabılardan uzak durun.
 • Eğer mümkün ise ayakkabınıza tabanlık tarzı bir şeyler yerleştirin ve yürüyüşünüzü düzeltin.
 • Sandalye kullanımında hafif geriye yatan ve bel desteği sağlam olan bir sandalye tercih edin.
 • Ortopedik yatak seçimi yapılmalıdır.
 • Eğilme esnasında dizlerin bükülerek eğilmesi gerekir.
 • Yeterli ve dengeli beslenmeyi yaşam felsefesi haline getirmek gerekir.
Bel Ağrısın Ne İyi Gelir, Bitkisel Yöntemler

Zencefil; Zencefil yapısında anti-flamatuar bileşikler yer alır ve bunlar bel kaslarının rahatlamasına yardımcı olur. Bel tutulması tedavisinde de sıklıkla zencefil kullanılır. Bel ağrısı için zencefil kullanımı; taze zencefil kökleri ince ince dilimlenir, 20 dakika kadar kaynar su içinde kaynatılır. Ardından soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra içine bal karıştırılır ve günde 3 bardak kadar tüketilir. Bir haftadan fazla kullanılması tavsiye edilmez.

Fesleğen; Bel ağrılarının hafiflemesinde oldukça etkilidir. Bel ağrısı için fesleğen kullanımı; Su bardağının içine 10 adet taze fesleğen yaprağını koyun ve üzerine kaynar suyu döktükten sonra bekleyin. Soğuduktan sonra biraz tuz atın ve tüketin. Fesleğenin kas gevşetici niteliği vardır. Bundan dolayı bel ağrılarını da azaltır.

Papatya çayı; Bel tutulması ve bel ağrılarını tedavi edici niteliktedir. Günde 1 fincan papatya çayı gerginleşmiş kasları rahatlatır. 4 gün boyunca düzenli papatya çayı bel ağrılarına ne iyi gelir sorusunun en güzel cevabıdır.

Bunların yanı sıra bitkisel olarak bel ağrısına iyi gelen ilaçlar; haşhaş tohumu, badem yağı, okaliptüs yağı, hindistan cevizi yağı, zeytinyağ, buğday, sarımsak, süt ve epsom tozu.

Bel Ağrılarına Ne İyi Gelir, Uygulamalar

Soğuk Kompres Uygulaması; Bel ağrısı için sadece soğuk kompres uygulamak veya ağrı kesici kullanmanın yanı sıra soğuk kompres yapmak ağrıları azaltır. Bel ağrıları başladıktan 48 saat kadar içinde soğuk kompres uygulanmalıdır. Belde ağrıyan kısma içi buz dolu olan (havluya sarılmış olabilir) bir torba 5-10 dakika kadar uygulanır.

Sıcak Kompres Uygulaması; Bel ağrısı için sadece sıcak kompres uygulamak veya ağrı kesici kullanmanın yanı sıra sıcak kompres yapmak ağrıları azaltır. Bel ağrılarının şiddeti giderek arttı ve süresi uzadı ise sıcak bir yastık veya sıcak su ile alınacak bir duş bel ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur.

Bunların dışında bel ağrılarına ne iyi gelir sorusunun cevabı; yüzme, kondüsyon bisiklet]]> Bronşit Öksürüğüne Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/bronsit-oksurugune-ne-iyi-gelir.html Thu, 26 Apr 2018 06:33:34 +0000 Bronşit öksürüğüne ne iyi gelir, Eğer bronşitiniz varsa öksürük kaçınılmaz bir durumdur. Bu öksürükten ancak virüsü temizleyerek kurtulabilirsiniz. Öksürük geceleri yoğunlaştığı için uykusuzluk, baş a Bronşit öksürüğüne ne iyi gelir, Eğer bronşitiniz varsa öksürük kaçınılmaz bir durumdur. Bu öksürükten ancak virüsü temizleyerek kurtulabilirsiniz. Öksürük geceleri yoğunlaştığı için uykusuzluk, baş ağrısına sebep olur ve gün boyu vücudunuz halsiz ve yorgun düşebilir. Bu hastalık döneminde bol bol su tüketmeli ve sigara kullanıyor iseniz sigara kullanmayı bırakmalısınız. Bronşunuzu en çok tetikleyen etkenler arasında sigara vardır. Duşta sıcak su ile buhar yaparak veya bir bardak sıcak suyun buharını içinize çekerek bronşlarınızı açabilirsiniz. Bronşunuzun geçmesi için uzman bir hekime başvurarak ilaçlar kullanabilir veya bitkisel tedaviler uygulayabilirsiniz. Bronşit öksürüğüne ne iyi gelir diye göz atabilir ve inceleme yapabilirsiniz.

Bronşit öksürüğüne ne iyi gelir

Bal; Bağışıklık sistemini güçlendiren bal aynı zamanda boğazın yumuşamasına yardımcı olur. Bir fincan çaya 1 kaşığı bal ekleyebilir veya karabiberi zencefili, 1-2 tane karanfili toz hale getirip bal karıştırarak tüketebilirsiniz. Ayrıca bir bardak suya bir kaç damla limon ve bal karıştırarak içerseniz boğaz iltihaplarına iyi gelir.

Kekik yağı; Dilinizin altına kekik yağı damlatarak bronşitinizi hafifletebilirsiniz.

Tuzlu su; En bilindik karışım olan tuzlu sudur. Bir bardak ılık suya bir miktar tuz ekleyerek gün içerisinde bir kaç kere gargara yapabilirsiniz.

Zencefil; İltihap sökücü özelliğe sahip olan zencefil, boğaz iltihaplarını temizlemeye yardımcı olur. Biber, zencefil, karanfil ve balı karıştırarak süt ilave ediniz. daha sonra bu karışımı gün içerisinde bir kaç kere tüketiniz. Yada zencefil, karanfil ve tarçını bir bardak sıcak suya ilave ederek tüketiniz.

Portakal suyu; C vitamini açısından zengin olan portakal aynı zamanda boğaz iltihaplarına iyi gelir ve bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir.

Zerdeçal; İltihap ile balgamı da birlikte sökmeye yarayan zerdeçal bronşit hastalığına iyi gelen en doğal ilaçtır. Süt iel birlikte tüketebileceğiniz zerdeçalı gün içerisinde bir kaç kere içebilirsiniz.

Sarımsak; Doğal antibiyotik olarak adlandırılan sarımsağı bir bardak sıcak sütün içerine koyarak tüketebilirsiniz.

Soğan; Salatalarda veya pişirerek kullanabileceğiniz her derde deva olan soğanın her sabah aç karna çiğ suyunu tüketebilirsiniz.

Susam; Göğüs ağrılarını rahatlatmaya yarayan susam tohumunu bal ve keten tohumu ile karıştırarak uyumadan önce su ile birlikte yutabilirsiniz.

Limon; Bir bardak suyun içerisine limon rendeleyerek bir süre bekletip daha sonra tüketebilirsiniz.

Su; Vücudumuzun en büyük ihtiyacı olan suyu bol tüketmelisiniz. Eğer suyu yalnız tüketemiyor iseniz içine bira bal ve limon suyu karıştırarak içebilirsiniz.

Ispanak; Belki hiç duymadığınız karışım olacaktır ama bronşit öksürüğüne oldukça etkilidir. Balın içerisine ıspanağı karıştırıp tüketebilirsiniz.

]]>
Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/bogaz-sismesine-ne-iyi-gelir.html Thu, 26 Apr 2018 19:58:34 +0000 Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir, boğaz şişmesi ile boğaz ağrısı genellikle mevsim hastalığı şeklinde tamını yapılmaktadır. Boğaz şişmesine çoğunlukla vücutta hızlı olarak çoğalan mikroplar ve bakteriler neden olmaktad Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir, boğaz şişmesi ile boğaz ağrısı genellikle mevsim hastalığı şeklinde tamını yapılmaktadır. Boğaz şişmesine çoğunlukla vücutta hızlı olarak çoğalan mikroplar ve bakteriler neden olmaktadır. Boğaz şişmesi bazen bademciklerde şişme, kızarıklık, yaralar ve beyaz renkli iltihap şeklinde kendisini belli etmektedir. Boğaz şişmesi kişilerde özellikle yutkunmayı güçleştirecek derecede iltihaplanması, hem mide bulantısına hem de yüksek ateşe yol açmaktadır. Eğer boğaz şişmesi bu derece ağır bir vaka söz konusu ise, mutlaka sağlık kuruluşuna başvurularak uzman hekimin kontrolü altında antibiyotik tedavisinin yapılması gerekmektedir. Bu tür hastalıklardan dolayı meydana gelen enfeksiyonun hızlı ilerlememesi ve hemen iyileşmesi için tek çaresi penisilin tedavisi yapılması gerekmektedir. Boğaz şişmesine ne iyi gelir Kızarıklık ve yanma hissi ile hafif şekilde seyreden hastalarda meydana gelen şişliğin ve ağrının geçirilmesi için bazı bitki kürlerinden faydalanabilirsiniz. Bitkisel kürler özellikle boğaz şişmesine ve boğaz ağrısını tedavi etmesinin dışında boğazda ortaya çıkan yutkunma güçlüğü ile yanma hissini büyük ölçüde rahatlatmaktadır. 

Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir, Bitkisel Kürler Hangileridir
 • Siyah Turp, Süzme Bal Kürü, gerekli olan malzemeler  adet orta büyüklükte olan siyah turp ve bir miktar süzme bal gereklidir. Öncelikle siyah turp kürünü bir gece öncesinden hazırlamak gerekmektedir. Bunun için siyah turpun üst kısmını aynı bir kapak şeklinde bıçak ile keserek çıkaralım. Ardından siyah turpun orta kısmını aynen kabak oyar gibi oyarak çukur hale getirelim. Siyah turpu oyarken çıkardığımız turp parçalarını oyduğumuz kısma geri koyalım ve üzerine göz kararı süzme bal ilave edelim. Daha sonra su bardağının üzerine siyah turpu oturtalım ve bir gece bu şekilde bekletelim. Ertesi gün su bardağının içerisine süzülmüş olan ballı turp suyunu içtiğiniz zaman hem boğaz şişliğini hem de boğaz ağrısını büyük ölçüde hafifletecektir. 
 • Adaçayı Kürü, malzemeleri bir su bardağı kaynamış sıcak su ve  tatlı kaşığı kadar adaçayı gereklidir. Öncelikle kaynamış bir bardak sıcak suyun içine kurutulmuş adaçayını ilave edelim,  ile  dakika demlenmesini bekleyelim. Daha sonra demlenmiş olan adaçayını süzelim ve gargara şeklinde kullanalım. Aynı zamanda adaçayı kürü hem boğaz iltihaplanmasına hem de boğaz şişmesine oldukça yararlı olan bitki çaylarından bir tanesidir. 
 • Ebegümeci Çayı Kürü, çoğunlukla ses kısılmasında kullanılan ebegümeci çayı özellikle boğaz şişmesinde ve boğaz enfeksiyonlarında ebegümecini adaçayı ile beraber güçlendirerek gargara olarak kullanabilirsiniz. Ebegümeci kürünü hazırlamak için suyun içerisine 3 tatlı kaşığı kadar adaçayı ve 1 tatlı kaşığı ebegümeci ilave edilerek yaklaşık olarak 5-6 dakika kaynatıldıktan sonra ılıması beklenir. Ilımış olan ebegümeci kürü ile gargara yaparak kullanabilirsiniz. Bu kür özellikle boğaz şişmesine iyi gelerek rahatlamanızı sağlayacaktır.
 • Tuzlu Su, boğaz şişmesine ve ağrısına en iyi gelen kürlerden bir tanesi de tuzlu su ile gargara yapmaktır. Tuzlu kür özellikle boğazda meydana gelen enfeksiyonun hafiflemesinde, şişliğin, ağrının hafiflemesinde en etkili yöntemlerden bir tanesidir. Tuzlu su kürü için öncelikle 1 kahve fincanı suyun içerisine 1 kahve kaşığı tuzu ilave ederek eriyinceye kadar karıştırın. Ardından hazırladığınız tuzlu su kürünü hem yetişkinler hem de çocuklarda boğaz şişmesi için kullanabilirsiniz. Yetişkinler boğaz şişmesi için tuzlu su kürünü gargara yaparak, çocuklarda damlalık yardımı ile şişmiş olan boğaza damlatılarak kullanılmalıdır.
 • Kuru Yaban Mersini Kürü, kaynamış sıcak suyun içinde bir miktar yaban mersini ilave ederek demlensin, daha sonra süzerek alalım. Geriye kalan yaban mersini suyunun içerisine 1 yemek kaşığı dut pekmezi ilave edelim ve karıştırarak şurup kıvamına gelmesini sağlayalım. Ardından hazırlanan yaban mersini kürünü her g]]> Hamilelikte Diş Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/hamilelikte-dis-agrisina-ne-iyi-gelir.html Fri, 27 Apr 2018 05:32:57 +0000 Hamilelikte diş ağrısına ne iyi gelir, Hamilelikte diş ağrısına sebep olan nedenlerden biri vücutta artan progesteron seviyesi ve östrojen hormonudur. Bu durum hamilelik döneminde diş üzerinde plak oluşmasına, diş etlerinin kı Hamilelikte diş ağrısına ne iyi gelir, Hamilelikte diş ağrısına sebep olan nedenlerden biri vücutta artan progesteron seviyesi ve östrojen hormonudur. Bu durum hamilelik döneminde diş üzerinde plak oluşmasına, diş etlerinin kızarmasına, diş eti şişmesine ve diş eti kanamalarına neden olmaktadır. Bu durum kimi zaman dayanılmaz diş ağrılarına sebep olur. Bu nedenle hamile olan kadınların diş sağlığına oldukça önem vermesi ve günde en az iki kere dişlerini fırçalamaları gerektir. Özellikle de hamileliğin ilk aylarında mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler, ağızda asit oluşumunu arttırması ve tükürük bezinin yavaş çalışmasından dolayı azalması diş ve diş eti üzerinde bakterilerin ve mikropların oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle ağız içi mutlaka gargara ile temizlenmeli de tam bir ağız bakımı sağlanmalıdır.

  Hamilelikte diş ağrısına ne iyi gelir

  Sigara içilmemeli: Hamilelikte diş ağrısına neden olan etkenlerden biri sigaradır. sigara diş ve diş etlerine zarar verdiği gibi aynı zamanda diş ağrısına da neden olur. Bu nedenle sigara tüketimine hamilelik döneminde ara verilmelidir. hamilelik döneminde hormon seviyesinin artması, vücudun bakteri ve mikroplara karşı dirençsiz hale gelmesine neden olur.

  Sirkeli su: Sirkeli su ile hazırlanan gargara tam bir ağız bakımı sağlayacağından ağız içinde bulunan bakteri ve mikropları öldürerek hamilelikte diş ağrısına neden olan etkenleri ortadan kaldırır. Bu nedenle hamilelikte diş ağrısına sirkeli su ile gargara yapmak oldukça faydalı ve etkilidir.

  Karbonatlı su: Hamilelikte diş ağrısına ne iyi gelir, diye düşünüldüğünde ilk akla gelen karbonatlı sudur. Karbonatlı su ile gargara yapmak diş plağının oluşmasını engelleyerek bakterilerin diş ve diş eti üzerine yerleşmesine engeller. Aynı zamanda hamilelikte diş ağrısına da oldukça iyi gelir.

  Zeytin: Hamileliğin ilk aylarında oluşan diş ağrısı genellikle hafif ağrılardan oluşmaktadır. Bu nedenle bir adet zeytini ağrıyan dişin üzerine koyarak dişinizi sıkmanız zeytinin diş ağrısının oluştuğu bölgeye tedavi etmesini sağlayacaktır. Çünkü zeytinin bakteri ve mikropların ölmesini sağlayan doğal bir antibiyotik olma özelliği vardır. 

  Buz kompleksi: Hamileliğin üçüncü aylarında oldukça zayıf düşen vücut diş ağrılarının artmasına neden olur. Çünkü vücut zayıf düştüğü zaman diş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle en iyi tedavi şekli ağrıyan dişin üzerini buz ile bastırmaktır. Aynı zamanda bol bol su tüketmek de diş ağrılarının azalmasını sağlayacaktır. 

  Hamilelikte diş ağrısına ne iyi gelir, Hamilelik döneminde vücudun bütün vitamin ve mineral deposu bebeğin sağlıklı gelişimine gider. Bu nedenle hamile olan kişinin vücut direnci düşer ve bağışıklık sistemi zayıflar. Bu nedenle diş ve diş etleri bakteri ve mikroplara karşı dirençsiz kalır. Gün içinde tüketilen besinler diş ve diş etleri üzerine yerleşerek bakteri plağının oluşmasına neden olur. Bu durumda gün içinde sürekli olarak misvak çubuğu ile ağız bakımı ve diş temizliği sağlanmalı ve yemek öncesi ve yemek sonrasında dişler mutlaka fırçalanmalıdır. Yemek öncesi fırçalanan dişte bakteri ve mikrop oluşumu azalır. 
  ]]>
  Kafa Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/kafa-agrisina-ne-iyi-gelir.html Fri, 27 Apr 2018 12:31:23 +0000 Kafa ağrısına ne iyi gelir, günümüzde en çok karşılaşılan sağlık problemlerinden birisi de baş ağrısıdır. Bazen gününüzün kötü geçmesine neden olabilir. Baş ağrıları gün içerisinde birkaç saat sürebildi Kafa ağrısına ne iyi gelir, günümüzde en çok karşılaşılan sağlık problemlerinden birisi de baş ağrısıdır. Bazen gününüzün kötü geçmesine neden olabilir. Baş ağrıları gün içerisinde birkaç saat sürebildiği gibi, birkaç haftada sürebilir. Kafa ağrısına ne iyi gelir sorusuna gelindiği zaman, modern tıpa yardımcı olarak bitkisel tedavilerde çözüm yöntemi oluşturmaktadır.

  Kafa ağrısına ne iyi gelir
  • Kedi Otu: Kesin sebebi bilinmeyen migren hastalığında, çevresel faktörler ve genetik faktörler etkilidir diyebiliriz. Migrenden doğan baş ağrısı, çeşitli uyarıcıların yan etkisiyle beyin damarlarının önce genişleyip sonra daralması sonucun da meydana gelmektedir. Migrene kedi otu uygulandığı zaman yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliğinden dolayı etkili çözüm yöntemidir. 1 çay bardağı kaynar suya 1 çay kaşığı ilave edilir ve 10 dakika demlendikten sonra süzülerek içilir. Her gün yemeklerden önce kullanımında fayda vardır. 
  • Sarı Kantaron:  Genel olarak başın arka kısmından başlayıp ön kısmına doğru gelen birçok  ağrı çeşidi vardır. En çok rastlanan baş ağrısı tipinden olan gerilim tipi, boyun, omuz, kafa derisi ve çene kaslarının oldukça gerilmesi ile karşımıza çıkmaktadır. Özellikle doğal anti depresan olarak bilinen sarı kantaron, moral bozukluğu ve kafa ağrısına bire bir çözüm yöntemidir. 3 çay kaşığı kurutulmuş sarı kantaron ve 1.5 su bardağı sıcak su üzerine ilave edilir demlendikten sonra süzülerek içilir. Gece yatmadan bir saat önce tüketilmesi gereklidir.
  • Zencefil: Yakın zamanda yapılan anketler sonucu, 12-18 yaş arası gençlerde migren hastalığının ve gerilim tipi kafa ağrısının oldukça çok olduğu bilinmektedir. Zencefil, kafa ağrıları için faydalanılabilecek  en etkili bitkisel tedavi yöntemlerinden biridir. Öteki bitkisel içeriklerden farklı olarak zencefil kafa ağrısını geçirmek değil önlemek amacıyla daha çok kullanılır. 1 çay fincanı sıcak su üzerine zencefil atılarak yapılabilir. Her gün yemeklerden 1 saat önce tüketimi uzmanlar tarafından önerilmektedir.
  • Nane: Bireyi, gece yatarken uykusundan kaldırabilecek kadar, şiddetli olan baş ağrıları aniden oluşmaktadır. Gün içerisinde de bir kaç defa meydan gelen baş ağrıları bir kaç ay bile sürebilir. Baş ağrısı için çay şeklinde değilde yağ olarak kullanılması taktirde kesin sonuçlar doğurmaktadır. Ağrıyan noktalara yüzeysel bir şekilde uygulanır. Yarım yemek kaşığı kurumuş nane yapraklarını bir su bardağı sıcak suyun içerisine atılır. 5 dakika demlendikten sonra süzülür ve içilir. Her gün öğün aralarında kullanılması fayda sağlayacaktır.
  • Biberiye Çayı: Kafa ağrılarının en etkili çözüm yöntemlerinden biri olan biberiye çayı günümüzde oldukça popüler bir konumdadır. 1 çay kaşığı kurutulmuş biberiye yaprağını 1 fincan suya atıp kaynatmanız yeterlidir. 10 dakika kaynattıktan sonra tatlandırmak için balda kullanabilirsiniz. Günde iki bardak biberiye çayı kafa ağrılarınıza kesin çözüm sağlayacaktır. Özellikle yemeklerden sonra kullunım da büyük oranda fayda sağlamaktadır.
  ]]>
  Hamilelikte Mide Yanmasına Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/hamilelikte-mide-yanmasina-ne-iyi-gelir.html Fri, 27 Apr 2018 15:09:24 +0000 Hamilelikte mide yanmasına ne iyi gelir, Hamilelikte mide yanması hormonlar yüzünden yada karnın içerisinde büyüyen rahminden dolayı asit mide içerisindekilerin yemek borusuna tekrar kaçması ile meydana gelmektedir. İlk başlarda Hamilelikte mide yanmasına ne iyi gelir, Hamilelikte mide yanması hormonlar yüzünden yada karnın içerisinde büyüyen rahminden dolayı asit mide içerisindekilerin yemek borusuna tekrar kaçması ile meydana gelmektedir. İlk başlarda mide bulantısı, kusma gibi görülen şikayetler hamilelik ilerledikçe mide yanması şeklinde gözlemlenebilir. Ancak bu durumda doktorların tavsiyesi azar şekilde sık sık öğünler yiyerek önlenmesidir. Hamileliklerin çoğu yatarken mide yanmasını daha çok hisseder ve arttığı gözlemlenir. Birde çoğu hamile bayanlarda yaşanan mide yanmasını nedeni yemek borusunda oluşan iltihaptan kaynaklanmaktadır. Ancak mide yanmasında hamilelerin ilk yapması gereken şey yaşam tarzını değiştirerek mide yanmasının atlatılmasını sağlar. Hamilelikte mide yanmasına ne iyi gelir dediğimizde pek çok uzmanın verdiği liste sevindirici olmaktadır. Çünkü bu durumdan yüzde seksen anne adayı muzdarip olmaktadır. Şimdi uzmanların tavsiye ettiği maddelere birlikte göz atalım.

  Hamilelikte mide yanmasına ne iyi gelir, nelerden uzak durulmalıdır

  Hamilelikte mide yanmasına ne iyi gelir denince cevapları basit ve uygulanabilecek şekildedir. Hamileler ilk olarak yağlı ve asitli gıdalardan uzak durmalıdır. Ani şekilde yapılan hareketlerden kaçınmalıdır. Yemekten hemen sonra uzanmak yerine kısa yürüyüşler yapılmalıdır. Bu şekilde mide yanmasını başlatacak durumlardan uzak durmuş olursunuz. Çoğunlukla tüketilen baharatlı yiyeceklerden, kahveden, kızartmalardan kaçınılmalıdır. Hamilelikte görülen ve yaşanılan fazla kilolar mide yanmasına en büyük nedendir. Bundan dolayı fazla kilo alınmamalıdır ve dikkat edilmelidir. Geniş ve mideye baskı uygulamayan kıyafetler tercih edilmelidir. Gece yatmadan önce çikolata, alkol yada sigara içiminden uzak durulmalıdır. Çünkü bütün bunlar gece mide asitinin artmasına neden olur.
  • Mide yanmasına iyi gelen en önemli şey az şekerli ılık süt içilmesidir.
  • Günlük olarak muz tüketilmelidir. Muz ara öğünlerde bir tane yenilerek midedeki yanma hissini yok eder. Çünkü muz mideyi seven ve koruyan meyveler arasında yerini almaktadır.
  • Kızarmış ekmek yenilmesi midede salgılanan aşırı asidi kurutmaya yardımcı olur ve mide yanmasına iyi gelir.
  • Yemek yavaş yavaş yenilmeli ve tamamen çiğnenmelidir.
  • Çiğ sebzelerden uzak durulmalıdır. Çiğ sebzeler mide yanmasını artırabilir.
  • Hamilelikte baş hafif yukarıda olacak şekilde yatılması mide yanmasına oldukça iyi gelmektedir.
  • Kullanılan ilaçlardan kaynaklı mide yanması yaşanıyor ise doktor kontrolü altında kullanımına son verilmelidir.
  • Baklagil tüketimi yapılmalıdır. Örneğin fasulye, mercimek ve bezelye gibi ürünler midenin korunmasını sağlamaktadır.
  • Zeytinyağını çiğ şekilde tüketmek midedeki yiyeceklerin hızlı şekilde sindirilmesini sağlar ve midede yanma oluşmasına engel olur.
  ]]>
  Çatlaklara Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/catlaklara-ne-iyi-gelir.html Fri, 27 Apr 2018 17:48:22 +0000 Çatlaklara ne iyi gelir, Çatlaklar günümüzde sadece hamile anne adaylarında görülmekle kalmamaktadır. Erkeklerde bu durumdan nasibini alabilmektedir. Kısaca erkek bayan demeden çoğu kişinin karşılaştığı durumlardan birisidir Çatlaklara ne iyi gelir, Çatlaklar günümüzde sadece hamile anne adaylarında görülmekle kalmamaktadır. Erkeklerde bu durumdan nasibini alabilmektedir. Kısaca erkek bayan demeden çoğu kişinin karşılaştığı durumlardan birisidir. Ancak bu durum göze hiçte hoş gelmemektedir ve kişileri psikolojik olarak sarsmaya neden olur. Çatlaklar normal tenden farklı bir renkte olarak gözlemlenir. Genellikle mordan pembeye yada griye doğru değişebilmektedir. Çatlaklara parmak ile dokunulduğu zaman ciltte girinti hissedilir. Çoğu zaman ise kaşıntı ve ağrı hissedilebilir. Sadece gebelikte görülmeyip hızlı bir şekilde aşırı kilo alıp vermede de yaşanabilmektedir. Bunun yanı sıra ergenlik çağındaki kişilerin hızla büyümesi durumunda belirli yerlerde çatlak meydana gelebilir. Ancak bu durum korkulacak bir durum olmamaktadır. Zamanla uygulanacak yöntemler sayesinde tamamen yok edilmese de görünmeyecek kadar azaltılabilir. Çatlakları gidermek için jeller, lazer, kozmetik cerrahi tedavi yöntemleri arasında olsa da kesin sonuç verdiği gözlemlenmemektedir. Genellikle çatlaklar zamanla soluk bir renge dönüşerek gözle görülmeyecek hale gelmektedir. Ancak çoğu uzman çatlaklara ne iyi gelir sorusuna bitkisel tedaviler ile cevap vermektedir. Herkesin evinde rahatlıkla uygulayacağı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. 

  Çatlaklara ne iyi gelir neler uygulanır
  • Aloe vera: Hemen hemen bir çok cilt probleminde kullanıldığı gibi çatlakları gidermek içinde oldukça faydalıdır. İyileştirici etkisi ile çatlaklardan kurtulmak oldukça basittir. Aloe vera çatlak olan bölgeye uygulayarak yaklaşık 15 dakika bekletilir ve daha sonra cilt ılık bir su ile bastırmadan durulanır. Bu şekilde kısa sürede çatlaklardan kurtulmuş olunur.
  • Hint yağı: Çoğu kişi tarafından sivilce gidermede, lekeleri yok etmede, kırışıklıklarda kullanılmaktadır. Ancak çatlaklar içinde oldukça faydalıdır. Hint yağını peeling şeklinde bastırmadan 7-8 dakika uygulamak ve ardından pamuklu bir bez ile sararak üzerine sıcak su şişesini yarım saat uygulamak oldukça faydalıdır. Yaklaşık bir ay düzenli olarak tekrarlamanın sonunda çatlakların kaybolduğunu gözlemlemiş olursunuz.
  • Limon suyu: Limon suyu içerisinde bulundurduğu asidik içerik sayesinde ciltte görülen çatlakları azaltmaya ve gözle görülmeyecek kadar yok etmeye yarar. Çember çizerek çatlak üzerine taze limon suyu uygulanması ve 10 dakika sonra ılık su ile durulanması çatlaklara iyi gelecektir.
  • E vitamini: E vitamini içerisinde fazla miktarda antioksidan özelliği taşımaktadır. Bundan dolayı ciltte oluşan çatlak gibi sıkıntıları önlemeye yaramaktadır. Geçmişten beri yaşanan çatlak izlerine düzenli bir şekilde E vitamini yağı uygulamak çatlakların azalmasına iyi gelir.
  • Zeytinyağı: Zeytinyağı çatlaklar da dahil ciltte yaşanan çoğu problemin giderilmesine ve temizlenmesine yardımcı olur. Kan dolaşımını arttırdığı için çatlak izlerinin azalması ve zamanla görülmemesi için ılık zeytinyağını masaj şeklinde uygulayın.
  • Vazelin: Çatlak izlerinin başladığı zaman kullanılması ilerlemesini engeller ve kaybolmasını sağlar.
  • Yulaf ezmesi: Çatlaklara iyi geldiği bilinen yulaf ezmesi bir miktar süt ile karıştırılarak macun kıvamına getirilir. Düzenli bir şekilde çatlaklara uygulanarak kısa sürede iyi geldiği gözlemlenir.
  ]]>
  İshal Ve Kusmaya Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/ishal-ve-kusmaya-ne-iyi-gelir.html Sat, 28 Apr 2018 10:25:38 +0000 İshal ve kusmaya ne iyi gelir, diye düşünenler aşağıda sıralanan basit uygulamalar sayesinde bu dertten kolayca kurtulabilir. İshal ve kusma boşaltım ve sindirim sistemi hastalığıdır. Bu iki sistem birbiriyle etkileşim ha İshal ve kusmaya ne iyi gelir, diye düşünenler aşağıda sıralanan basit uygulamalar sayesinde bu dertten kolayca kurtulabilir. İshal ve kusma boşaltım ve sindirim sistemi hastalığıdır. Bu iki sistem birbiriyle etkileşim halinde görevlerini yerine getirir. Özellikle mide ve bağırsaklar arasında yakın bir ilişki bulunmaktadır. İshal salgın hastalıklar, bol posalı gıda tüketimi, zehirlenme, alerji veya çölyak hastalığı gibi birbirinden farklı nedenlere bağlı olarak meydana gelen bir hastalıktır. Bu hastalığın görüldüğü kişilerin pek çoğunda ilerleyen saatlerde veya daha öncesinde mide bulantısı görülme olasılığı da çok fazladır. Hangi yaş grubunda olunursa olunsun her insan yılda birkaç defa bu hastalıkla mücadele etmek zorunda kalabilir. Özellikle vaktinin büyük çoğunluğunu evin dışında bir ortamda geçirmek zorunda kalan bireyler için bu hastalıkla başa çıkmak çok zordur. Nerede ve ne zaman geleceği belli olmayan dışkılama ve kusma isteği kişiyi eve hapseder. BU nedenle bu hastalıktan bir an evvel kurtulmak gerekir. Bunun için en kestirme yol mutlaka tıbbi destek almaktır. Bu şekilde iyileşme süresi bazen neredeyse birkaç gün öne çekilmiş olur. Hastanın su kaybı durumuna göre serum veya reflör adı verilen basit bir ilaçla tedaviye başlanır. Ancak ilave olarak hastanın rahatlaması için aşağıdaki zararsız uygulamalarda denenebilir.

İshal ve kusmaya ne iyi gelir
 • Kusmaya en iyi gelecek şey nane limon ikilisidir. Özellikle nane mideyi kabartma özelliğiyle bilinir. Bir tutam nane suyla kaynatıldıktan sonra içine birkaç damla limon suyu sıkılıp günde 4-5 defa içildiğinde hastanın kusmasına iyi gelir. Eğer içmekte zorluk çekiyorsanız içine bir kaşık süzme bal katarak tadını değiştirebilirsiniz.
 • İshal ve kusma nedeniyle hastanın iştah kaynı yaşaması kaçınılmazdır. Bu nedenle yemek güçlüğü yaşanır. Ancak bu dönemde en çok su tüketilmesi gerektiği de bir gerçektir. Tabi boş mideye su içmek kusma arzusunu arttırdığı için çoğu hasta su içmeye korkar. Bunun için sıvı olarak su içilemediği zamanlarda koyu ayran, mineralli su veya maden suyu gibi vücuda iyi gelecek sıvılardan yararlanılabilir. Böylece hastanın su takviyesi yapmış olur.
 • İshal ve kusma üşütmeye bağlı olarak meydana gelmişse mutlaka istirahat edip terlemek gerekir. 
 • Yine leblebi, süzme yoğurtla yapılacak yoğurt çorbası, az yağlı limonlu çorbalar, haşlama patates, yağsız un helvası, suyla yapılan nişastalı muhallebi, nişastalı yoğurt gibi besin maddeleri de ishal ve kusmaya iyi gelir.
]]>
Sürekli Kusmaya Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/surekli-kusmaya-ne-iyi-gelir.html Sat, 28 Apr 2018 18:33:55 +0000 Sürekli kusmaya ne iyi gelir, Sürekli kusma bazen bir hastalığın belirtisi olabilmektedir. Kusma genellikle sindirilemeyen yiyeceklerin yada sıvıların mide sıvısıyla beraber ağızdan isteksiz bir şekilde dışarı atılmas Sürekli kusmaya ne iyi gelir, Sürekli kusma bazen bir hastalığın belirtisi olabilmektedir. Kusma genellikle sindirilemeyen yiyeceklerin yada sıvıların mide sıvısıyla beraber ağızdan isteksiz bir şekilde dışarı atılması durumudur. Sürekli kusma bir virüsten kaynaklı ve yaşanan mide üşütmesi sonucunda meydana gelebilir. Bunu yanı sıra sindirim sistemindeki bakteriler kusmaya, mide bulantısına da neden olabilir. Aşırı derecede alkol kullanımı, gebelik, stres ve olduğundan fazla yemek yenilmesi de sürekli kusmaya neden olabilir. Çoğu kişi yaşadığı bu durum için ilk olarak doktora başvurmaktadır. Yapılan testler ile herhangi bir hastalık olmadığına varılır ise evde bitkisel tedaviler uygulanarak bu durum atlatılabilir. Bitkisel tedaviler kişilerin sağlıklı bir şekilde bu rahatsızlıktan kurtulmasını sağlamaktadır. 

Sürekli kusmaya ne iyi gelir
 • Limon ve portakal: Sıcak su içerisine biraz limon sıkarak içmek sürekli yaşamakta olduğunuz kusmaya engel olacaktır. Ayrıca portakalı tuzla yemek mide bulantısını ortadan kaldırarak kusma durumunu azaltmaya yardımcı olur.
 • Zencefil ve fesleğen çayı: bir tencereye ezilmiş olan zencefil ve fesleğen yaprağı koyularak içerisine 3 su bardağı su koyulur ve kaynatılır. Kaynadıktan sonra ocaktan alınır ve 5 dakika beklenerek içerisine bal koyulur ve içilir. Düzenli uygulanması halinde kusmalarınız geçecektir.
 • Karanfil ve tarçın: 2 bardak su içerisine biraz karanfil ve bir miktar tarçın ekleyerek kaynatılır. Daha sonra 5 dakika beklenerek içilir ve sürekli kusmalara oldukça iyi gelir.
 • Nane suyu: Sürekli yaşanan kusmalara en iyi gelen çözümlerden birisidir. Nane yaprakları kaynatılarak süzülür ve çay yerine tüketilir. Tek tüketilmez ise biraz limon eklenebilir.
 • Zencefil ve elma suyu: Yarım bardak elma suyuna bir çay kaşığı zencefil tozu eklenerek robottan geçirilir. Daha sonra dondurularak tüketilir. Bu sayede sürekli kusma engellenmiş olur.
 • Bol sıvı tüketimi: Günlük bol bol sıvı tüketimi yapılması midede oluşan bulantıyı durdurarak kusmayı önler. Genellikle açık çay, su, meyve suyu gibi sıvılar olmalıdır. Gazlı ve asitli sıvılarda uzak durulmalıdır.
 • Kimyon ve türk kahvesi: Sürekli kusmaya en iyi gelen içecektir. Bir tutam türk kahvesi, bir çay kaşığı bal ve kimyon ile karıştırılarak günlük yenilmesi meydana gelen kusmaya iyi gelerek durdurmaya yarar. Bu şekilde tüketilemez ise bir bardak süt ile karıştırılarak içilebilir.
 • Nane yağı: Nane yağı sindirim sisteminde ki kasları rahatlatması sayesinde kusma durumuna iyi gelir ve hafifletmeye yardımcı olur. Nane yağını koklamak kusmayı keser.
 • Temiz hava: Sabah ilk yapılması gereken şey temiz bir havada kısa yürüyüşler yaparak meydana gelecek olan kusmalar engellenmiş olur ve oldukça da iyi gelmektedir.
 • Hafif yiyecekler tüketin: Fazla yağlı olan yiyeceklerden uzak durun ve hazmı kolay yiyecekler tüketin.
 • Kişniş: Bir miktar kişniş tohumu suda kaynatılarak süzülür ve yavaş yavaş gün içerisinde içilir. Kusmalarınız kısa sürede hafifleyecektir.
]]>
Şişkinliğe Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/siskinlige-ne-iyi-gelir.html Sat, 28 Apr 2018 18:58:23 +0000 Şişkinliğe ne iyi gelir, sorusunun cevabı özellikle mide ve bağırsak sorunları yaşayan bireyleri ilgilendirmektedir. Bilindiği üzere sindirim ve boşaltım mekanizmasının temel organlarından olan mideyle bağırsak oldukça Şişkinliğe ne iyi gelir, sorusunun cevabı özellikle mide ve bağırsak sorunları yaşayan bireyleri ilgilendirmektedir. Bilindiği üzere sindirim ve boşaltım mekanizmasının temel organlarından olan mideyle bağırsak oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Başta beslenme olmak üzere pek çok dışsal ve içsel faktör bu organların çalışma düzenini doğrudan etkiler. Mide yapısı itibariyle esnektir. Bu nedenle bir insan ne kadar çok yeme kapasitesine sahipse mide de  kadar genişlemeye başlar. Oysaki aldığından fazla besin maddesiyle doldurulan midenin tek görevi besinleri içinde tutmak değildir. Bu besinlerin öğütülmesi gerekir. Yeme miktarı ve hazmı zor besin maddelerinin tüketimi arttırıldıkça midenin yükü de artar. Bir süre sonra tam kapasite çalışamaz ve bazı mide hastalıkları baş göstermeye başlar. Günlük hayatta en sık karşılaşılan mide rahatsızlığı şişkinliktir. Şişkinlik ayrıca bağırsaklarda da meydana gelebilir. Hangi yaş grubunda olursanız olun eğer şişkinlik çok sık tekrar ediyorsa mutlaka doktora başvurun. Aslında şişkinlik denilince akla daha çok mide ve bağırsak gazı gelir. Bu gazlar dışarı ne kadar kolay atılırsa şişkinlik o kadar hızlı geçer. İşte bu nedenle şişkinlikten kurtulmak için ağızdan veya makattan gaz çıkartmayı başarmak çok önemlidir. Doktor tarafından daha çok gaz giderici veya gaz çıkarmayı, sindirim ve boşaltımı rahatlatıcı ilaçlar reçete edilir. Bunları tedavi sürecinde dikkatli bir şekilde kullanmak kalıcı tedavi için çok önemlidir. Ancak bunun dışında başta beslenme olmek üzere bir çok hususa da dikkat etmek gerekir.

Şişkinliğe ne iyi gelir
 • Şişkinlik ister bağırsak ister mide gazından kaynaklansın hiç fark etmez. Her ikisi de soğuk havayı sevmez. Bu nedenle ayakların her mevsim sıcak tutulması, ıslak bırakılmaması gerekir. Bu sayede şişkinlikten basit bir önlemle kurtulabilirsiniz.
 • Şişkinliğe en iyi gelen şeylerden bir tanesi harekettir. Küçük büyük her yaştaki bireyin hareket kabiliyeti arttıkça hazım sorunu ortadan kalkar. Böylece mide ile bağırsak daha iyi çalışır ve şişlik oluşumunun önüne geçilir. Kaldı ki herhangi bir nedenle şişlik oluşmuş olsa bile yapılan hareketler sayesinde bağırsak ve mide hareketi de hızlanacağı için gaz çıkarmak kolaylaşır. 
 • Probiyotik besin maddeleri şişkinliğe iyi gelir. Bunun için evde yapacağınız yoğurdu eczanede satılan probiyotik yoğurt mayasıyla mayalayabilirsiniz. Probiyotik besin özellikle sindirim sistemi için çok önemlidir.  
 • Maden suyu şişkinliğe iyi gelir. Ayrıca bol posalı besin maddeleri yerine bir süre kiraz ve turunçgiller gibi daha az şişkinlik sağlayan meyvelerin tüketimine ağırlık verebilirsiniz.  
 • Yeme sıklığınızı ve akşam yemeğini yediğiniz saati gözden geçirin. Çok ve sık yemek yemek yerine az ama sık yemek yemeyi tercih edin. Doymadan sofradan kalkmayı başarmak vücut sağlığı için çok önemlidir. Ayrıca akşam yemeğini mutlaka uyku saatinden 3 saat önce yemeye gayet gösterin. Yine akşam yemeğinde yağlı ve hazmı zor besinler yerine salata, çorba veya sebze yemeklerini tercih edin. 
 • Akşam yemeğinden sonra yürüyüş yapın. 
]]>
Gaz Sancısına Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/gaz-sancisina-ne-iyi-gelir.html Sun, 29 Apr 2018 11:38:37 +0000 Gaz sancısına ne iyi gelir, sorusunun yanıtı her yaşta bireyi yakından ilgilendirmektedir. Aslında gaz sancısı denildiğinde ilk akla gelen hasta grubu yeni doğan ve 15 günü tamamlayan bebeklerdir. Ancak hiç şüphe yok ki v Gaz sancısına ne iyi gelir, sorusunun yanıtı her yaşta bireyi yakından ilgilendirmektedir. Aslında gaz sancısı denildiğinde ilk akla gelen hasta grubu yeni doğan ve 15 günü tamamlayan bebeklerdir. Ancak hiç şüphe yok ki vücutta oluşan ve dışarı çıkamadığı için sancıya neden olan gaz hemen hemen her yaş grubu bireyin karşısına çıkabilecek bir sıradan bir sağlık sorunudur. Sık tekrarlayan gaz sancısı haricinde arda bir oluşan ve sebebi bilinen gaz sancısını hastalıktan bile saymamak gerekir. Fakat gaz sancısı bazen dayanılmaz derecede acı verebilir. Kasılma şeklinde gelen bu ağrı, hareket etmeyi,yürümeyi, uykuya dalmayı ve daha birçok hareketi gerçekleştirmeyi engeller. Ayaklar karın bölgesine doğru çekildiği takdirde azalan bu ağrıdan kurutulmak için yapılması tavsiye edilen en etkili yöntem gaz giderici ve gazın vücuttan atılmasını kolaylaştıran ilaçlar kullanmaktır. Tabi bu ilaçları kullanmadan önce bir hekime danışmak gerekir. Gaz sancısına sebep olan organlar mide veya bağırsak gibi organlardır. Bu organlar başta beslenme olmak üzere bazı faktörlerin etkisiyle gaz üretimi artırır. Bu gaz miktarının fazlalığı ve vücuttan atılamaması halinde hasta ağrı çekmeye başlar. Aslında bu olay yaşamak için beslenmek zorunda kalan her birey için normal karşılanması gereken bir sağlık sorunudur. Ancak gaz sancısının dayanılmaz hal aldığı ve çok sık tekrarladığı durumlarda kalıcı bazı tedbirler alınması gerekir. Yani beslenmeye dikkat etmek her zaman tek başına yeterli olmayabilir. Yetişkinlerde görülen gaz sancısından kurtulmak daha kolaydır. Ancak bebekler için aynı şeyi söylemek her zaman mümkün olmayabilir.  

Gaz sancısına ne iyi gelir
 • Gaz sancısına ne iyi gelir sorusuna doğru ve etkili cevaplar verebilmek için öncelikle gaza neden olan etkenleri açık bir şekilde ortaya koymak gerekir. Ancak bu sayede gaz sancısından daha kolay kurtulmak mümkün olabilir. Bunun için içim ilk yapılması gereken şey yetişkinlerde beslenme alışkanlığının gözden geçirilmesidir. Bakliyat, lahana, karnı bahar, taze fasulye gibi besin maddeleri içeriğinde fazla miktarda posa bulundurur. Bu gıdalar aynı zamanda gaza neden olur. Sayılan gıda maddelerini çok sık ve fazla miktarda tüketmek bazı bünyelerde gaz sancısına neden olacağından bunların tüketimi dengelenmelidir. 
 • Bebeklerde gaz sancısı için yapılması gereken en önemli şey mama veya anne sütünün kontrol edilmesidir. Özellikle annenin tükettiği besinler süt yoluyla bebekte gaza ve doğal olarak da gaz sancısına sebep olabilir. Bunun için gaz yapan besinleri daha az tüketmek gerekir.
 • Bebeklerin ayaklarının alt kısmı acı elma yağı adı verilen yağla ovulur ve karın bölgesine saat şeklinde masaj yapılırsa gaz sancısı hafifler.
 • Bazı doğal gaz ilaçları sayesinde bebeğin gaz sancısı giderilebilir. 
 • Gaz sancısına sadece besin maddeleri sebep olmaz. Vücudun özellikle ayakların soğuğa maruz kalması da gerekir. Bu sebeple her mevsim ayak bölgesi sıcak tutulmalıdır. 
 • Gaz sancısı çekerken hareket etmek zor olsa da bunun etkili bir yöntem olduğu unutulmamalıdır. Bunun için hafif yürüyüşler yapmak, bacakları bükerek karına doğru çekip indirmek gaz sancısına iyi gelir. 
 • Bazı doğal çaylardan yararlanarak da gaz sancısından kurtulabilirsiniz. Dere otu ve çörek otu gibi bitkiler yenildiğinde gaz sancısının kısa sürede geçtiğini göreceksiniz. Yine başta rezene olmak üzere bazı otlarla hazırlanan çayları da içebilirsiniz. 
 • Kiraz çekirdeği bebeklerde gaz sancısının tedavisinde son yıllarda çok fazla kullanılmaktadır. Satılan kiraz çekirdeği bebeğin yatağına yerleştirilirse gaz sancısı azalır. 
 • Gaz sancısına ne ne iyi gelir diye düşünenler için bir diğer öneri de nane yağıdır. Gazın neden olduğu ağrılara iyi gelmesiyle bilinir.
]]>
Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/bebeklerde-burun-tikanikligina-ne-iyi-gelir.html Sun, 29 Apr 2018 15:49:53 +0000 Bebeklerde burun tıkanıklığına ne iyi gelir, diye her gün yeni bir yöntem deneyen ebeveynler etkili bir yol bulmak için bazen büyük çaba harcamak zorunda kalabilir. Ancak mevzu bahis bebeklerin sağlığı olduğu için bu kon Bebeklerde burun tıkanıklığına ne iyi gelir, diye her gün yeni bir yöntem deneyen ebeveynler etkili bir yol bulmak için bazen büyük çaba harcamak zorunda kalabilir. Ancak mevzu bahis bebeklerin sağlığı olduğu için bu konuda hassas davranmak gerekir. Bebekler dünyanın en narin varlıklarıdır. Çok kolay hasta olurlar. Çoğu defa anne babalar her şeyin yolunda gitmesi için ellerinden gelen çabayı sarf etseler bile minikleri bazı hastalıklardan korumak her zaman mümkün olmayabilir. Aslında bu konuda rahat olmak gerekir. Bebekler sosyal çevreye ayak uydurmaya çalışırken vücut olarak bazı reaksiyonlar gösterebilir.  Onları tamamen steril bir ortamda yetiştirmeye çalışmak bir bireye yapılabilecek en büyük kötülüktür. Bırakın bebeğiniz insan içinde kalarak güçlenmeyi, sağlam bir bağışıklık sistemine sahip olmayı öğrensin. Unutmayın ki her zaman her şeyi kontrol altında tutamazsınız. İşte bu zaman dilimi geldiğinde çocuğunuz için hayat daha zor bir hal alabilir. Anne babaya düşen en önemli görevler bebeğin düzenli ve dengeli beslenmesi ile hijyene uygun bakımının sağlanmasıdır. Bu süreç içinde elbetteki bebeğiniz grip, soğuk algınlığı ve bazı enfeksiyon hastalıklarına maruz kalabilir. Burada önemli olan husu onun iyileşmesi için doğru adımları atmaktır. Örneğin siz ne kadar dikkat ederseniz edin bebeğiniz burun tıkanıklığı sonucunu doğuran bir çok hastalıkla karşı karşıya kalacaktır. Bu aşamada ebeveynin üzerine düşen şey bebeğin rahatlaması için gerekli olan uygulamaları yapmaktır. Bu uygulamalardan en zararsız ve basit olanları aşağıda maddeler halinde sıralanmaktadır. 

Bebeklerde burun tıkanıklığına ne iyi gelir
 • Bebeklerde burun tıkanıklığı eğer birkaç günde daha uzun süredir devam ediyor ve ateş, öksürük gibi başka bulgularda bu duruma eşlik ediyorsa bebeğinizi sağlığı için onu mutlaka bir çocuk doktoruna muayene ettirin. Bu tür durumlarda enfeksiyon yoksa ağrı kesici, ateş düşürücü ve burnun açılmasını sağlayacak burun damlası reçete edilir. 
 • Bebeklerde burun tıkanıklığı için kullanımında çok fazla aşırıya kaçmadan ve doktora danışmadan deniz suyu veya serum fizyolojik gibi daha doğal malzemelerden de yararlanabilirsiniz. Bunlar eczanede reçetesiz olarak satışa sunulan ürünler arasında yer alır.
 • Burun tıkanıklığı bazen hastalık belirtisi olarak değil de daha çok kuruyan havanın etkisiyle oluşabilir. Özellikle kış mevsiminde görülen burun tıkanıklığı bu sebebe dayanabilir. Burun tıkanıklığını tedavi etmek için bebeğin bulunduğu ortamın nemli olması sağlanmalıdır. Kalorifer gibi ısınma sisteminin uygulandığı evlerde bu risk daha fazla olduğu için peteğin üzerine su kabı veya ıslak çamaşır konulabilir. Yine soğuk buhar makinesi olarak satılan makinelerden de istifade edilebilir. 
 • Bebeklerde burun tıkanıklığına ne iyi gelir diye düşünen anneler mutlaka bebeklerini uyku esnasında başının yüksekte kalmasını sağlamalıdır. Ayrıca emzirirken de normale göre daha dik pozisyon aldırmak burunun açık kalmasını kolaylaştırır. 
 • Yine ılık suyla sık sık banyo yaptırmak, sıcak suyla ıslatılmış havluyu bebeğin sinüslerinde bekletmek, banyodan sonra yüz aşağı yatırıp burnunun akmasını sağlamak burun tıkanıklığına iyi gelir.
]]>
Alerjik Öksürüğe Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/alerjik-oksuruge-ne-iyi-gelir.html Sun, 29 Apr 2018 22:02:02 +0000 Alerjik Öksürüğe Ne İyi Gelir, konuya girmeden önce alerjik öksürüğün hangi sebeplerden kaynaklandığını bulmak gerekir. Bu sebepler ortadan kaldırıldığında alerjik öksürükler de geçecektir. Vücudun alerjenlere verdiği Alerjik Öksürüğe Ne İyi Gelir, konuya girmeden önce alerjik öksürüğün hangi sebeplerden kaynaklandığını bulmak gerekir. Bu sebepler ortadan kaldırıldığında alerjik öksürükler de geçecektir. Vücudun alerjenlere verdiği bir tepki olarak kişide öksürük oluşur. Nefes yoluyla alınan bu alerjenler sonucu, mukus miktarında artış meydana gelir ve akciğerler bir korunma mekanizması oluşturup, yabancı maddeyi dışarı atmak amacıyla refleks olarak öksürmeye başlar. Öksürük tek başına bir hastalık değildir. Vücudun meydana getirdiği doğal bir olaydır. Bu gibi durumlarda öksürüğü kesmek yerine öksürüğe sebep olan nedeni ortadan kaldırmak gerekir. Öksürük çeşitli nedenlerle oluşabilir. Neden kaynaklandığını anlamak için hastanın öyküsünü çok detaylı dinleyerek, öksürüğün ne kadar sürdüğü, balgamlı olup olmadığı konuları araştırılmalıdır. Öksürüğün başlamasını tetikleyen ve birlikte yaşanan rahatsızlıklar ortaya konmalıdır.

Alerjik Öksürüğe Ne İyi Gelir
 • Hastanın neye alerjisi olduğu tespit edilip, o unsurdan uzaklaşması gerekir. Alerjik öksürük sadece alerji yapan maddeyle karşılaşınca değil başka nedenlerin etkisiyle de ortaya çıkarlar o nedenle alerjik öksürüğü olanların yaşadığı ortamların çok iyi havalandırılması gerekir. 
 • Bu hastaların en fazla zaman geçirdikleri yatak odaları ve oturma odaları gibi yerlerde çok fazla halı, koltuk, kanepe ve kilim bulundurulmamalı
 • Yatak ve yorganların yün veya kaz tüyü olması gerekir.
 • Belli hayvanlara alerjisinin olduğu bilinenlerin evlerinde o hayvanı beslememeleri gerekir.
 • Rüzgarlı ortamlarda veya sabah erken saatlerde havada daha fazla polen olduğundan bu zamanlarda mümkün oldukça dışarı çıkmamaları gerekir. Mutlaka dışarı çıkması gereken kişiler ise maskeler kullanılarak dışarı çıkmaları gerekir.
 • Açık havada çok fazla efor harcayacağı hareketler yapılmamalı
 • Çok kapalı mekanlarda bulunanlar daha sonra mutlaka bir duş alıp kıyafetlerini, yattıkları yada oturdukları alanların dışında çıkarmaları gerekir.
 • Alerjik öksürüğe ne iyi gelir sorusunun bir diğer cevabı ise bitkisel önlemlerdir. Bunun için meyan kökü kullanılabilir. Meyan kökü kemirilmesi ile alerjik öksürüklerde tahrişlere karşı, doğal kortizona benzeyen etkiler göstererek öksürüğü engelleyebilir. Ancak unutulmaması gereken nokta bu tarz bitkiler ne için kullanılırsa kullanılsın, muhakkak bir doktora gidip onayını almalısınız aksi taktirde çok ciddi başka sorunlar yaşayabilirsiniz. Çünkü meyan kökü faydalı olduğu kadar zararları da vardır. Yüksek tansiyon hastalarının ve şeker hastalarının çok dikkatli kullanmaları gerekir.
Öksürükleri uzun süre geçmeyenlerin çok büyük bir bölümünde alerjik nedenlerle öksürük oluşur. Hava kirliliği, sigara ve gıda alerjilerinin bu tür öksürükleri oluşturduğu bilinmektedir. Ayrıca dışarıya çok çıkan, çiftlik ortamında büyüyen insanların, çocukluktan bu yana daha fazla mikropla ve virüsle karşılaşıp, vücutları bu mikroplarla nasıl mücadele etmeleri gerektiğini öğrendikleri için daha az alerjik öksürük gibi rahatsızlıklara yakalandıkları görülmüştür. Çünkü bu insanların bağışıklık sistemleri daha iyidir. Kapalı mekanlarda çok temiz ortamlarda tek olarak büyüyen çocuklarda alerjik öksürükler daha fazla görülür. Böyle bireylere sahip olan aileler alerjik öksürüğe ne iyi gelir diye araştırmalar yapmaktadır. Astım, uzun süreli geçmeyen öksürüğün nedeni olabilir. Erken dönemde öksürük boğazda gıcık şeklinde meydana gelir ilk etapta başka şikayetler yaratmaz. Hastanın öksürüğü 3 haftadan daha fazla sürüyorsa, alerjik öksürüğe ne iyi gelir diye kendileri araştırma yapmak yerine, göğüs hastalıkları ile ilgili bir doktora gidip değerlendirilmesi gerekir. Astım hastalarının çok büyük bir kısmında beraberinde reflü nünde olduğu saptanmıştır. Çünkü astım mide başındaki kasları gevşetir ve mide deki asitli içerik geri kaçarak öksürüğü oluşturur. Sinüzit alerjik, rinit gibi durumlardan kaynaklanabilir. 
]]>
Gebelikte Bulantıya Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/gebelikte-bulantiya-ne-iyi-gelir.html Mon, 30 Apr 2018 21:46:49 +0000 Gebelikte bulantıya ne iyi gelir, bayanların en büyük hayallerinden biri olan anne olmak ne yazık ki çoğu zaman çok kişinin kabusu olarak başlar ve sonu gelene kadar gebelikte bulantı devam eder. Gebelik sürecinde her anne adayı f Gebelikte bulantıya ne iyi gelir, bayanların en büyük hayallerinden biri olan anne olmak ne yazık ki çoğu zaman çok kişinin kabusu olarak başlar ve sonu gelene kadar gebelikte bulantı devam eder. Gebelik sürecinde her anne adayı farklı hislere kapılarak farklı süreçler yaşar. Bir çok anne adayı gebeliği süresince bebeğini kucağına alacağı zamana kadar gebeliğini yatarak geçirir. Bu durum kişilerce ne kadar sıkıcı olsa da gebelikte bulantı yaşanması normal olarak bilinir. Gebelikte bulantısı olması ayrıca bebeğinizin sağlıklı olduğunun işaretidir. Bu nedenle tedirgin olmamalısınız, gebelikte bulantıya sebep verecek durumlardan veya ortamlardan uzak durulmalıdır. Gebelikte bulantıya iyi gelecek bir çok yiyecekler ve içecekler mevcuttur. Gebe kalındığını öğrenen bir anne adayı hemen bir kadın doğum uzmanına giderek durumunu netleştirmelidir. Bunun yanı sıra bazı bayanlarda çok erken bulantılar olur, bazılarında hiç olmayabilir.

Gebelikte bulantıya ne iyi gelir
 • Tuzlu çubuk kraker türleri yenilebilir.
 • Ekmek ve içi olabilir.
 • Sarı leblebi, zencefil.
 • Gazsız içecekler ve taze sıkılmış meyve suları.
Belirtilen gıdaların yukarıda yazılı olanları gebelikte bulantıya iyi gelen yiyecekler, ve içeceklerdir. Bunların yanı sıra doktorunuzun vereceği ilaçlar kullanılması gerektiğinde kullanılmalıdır. Gebelik süresinde anne adaylarının taşıdığı bebek vücut ısısını yükselmesine sebep olur, bu nedenle bulantı olması normaldir. Çok sıcak ortamlarda bulunmamak gerekir, ayrıca klimalı ve serin yerlerde anne adayı dinlenmelidir. Gebelikte bulantıya iyi gelen ve anne adayını iyi hissettiren her şey son derece önem taşır. Bu sebepten huzurlu geçirilen gebeliklerde sağlıklı bir bebeğe sahip olunur.
]]>
Mantara Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/mantara-ne-iyi-gelir.html Tue, 01 May 2018 17:06:24 +0000 Mantara ne iyi gelir, Mantar oldukça küçük mikropların bulunmasıyla meydana gelen hastalık türüdür. Genellikle kişisel temizliğe önem gösterilmediği zaman meydana gelmektedir ve bu sayede daha çok karşılaşılmaktadır. Gene Mantara ne iyi gelir, Mantar oldukça küçük mikropların bulunmasıyla meydana gelen hastalık türüdür. Genellikle kişisel temizliğe önem gösterilmediği zaman meydana gelmektedir ve bu sayede daha çok karşılaşılmaktadır. Genellikle ciltte meydana gelerek çoğu zaman ayaklarda, tırnakta, saç derisinde, kasıkta ve özel bölgelerde bile gözlemlenebilir. Mantar genellikle kaşıntı ve kırmızı lekeler ile kendini göstermektedir. Ancak her zaman kaşıntı olacak diye bir kaide olmamaktadır. Mantar enfeksiyonu çoğu zaman mantar durumu olan hayvana yada insana direk olarak cilt teması ile bulaşabilmektedir. Korkulacak bir hastalık türü olmayıp tedavisi mümkündür. 

Mantar hastalığı kişiden kişiye değişir, bazı kişilerde şiddetli gözlemlenirken bazı kişilerde hafif geçirilmektedir. Ancak mantarın en geliştiği durumlar havuzlar, soyunma salonları, sıcak ortamlar ve hamam gibi nemli yerlerdir. Mantar hastalığı olan kişinin havlusu, giysisi, çorabı gibi  her şeyi ayrı olmalıdır. Aksi halde bir başkasına bulaşması oldukça kolaylaşır. Mantar hastalığı sadece kişisel temizlikten dolayı olmayıp kan dolaşımının oldukça yavaşlığından da kaynaklanabilir. Kullanılan bazı ilaçlardan kaynaklı olabilir. Birde bağışıklık sistemi zayıf kişilerde mantar meydana gelebilir. 

Mantara ne iyi gelir ve neler uygulanır
 • Günlük olarak bir yada iki kase yoğurt tüketimi bağışıklık sistemini güçlendirir ve mantara karşı savaşarak iyileşmesini sağlar. Ancak yoğurt tüketilemiyor ise bir pamuk yardımıyla mantar olan bölgeye iyice uygulanır. Yaklaşık yarım saat uyguladıktan sonra ılık su ile güzelce yıkanır. Mantar geçene kadar günde iki kere uygulanır.
 • Elma sirkesi de mantara iyi gelen tedavi yöntemleri arasında yerini almaktadır. Günlük olarak bir bardak ılık su içerisine iki yemek kaşığı elma sirkesi eklenerek içilmesi bu hastalığa oldukça iyi gelmektedir. Ancak bunun yanı sıra direk olarak ciltteki mantar üzerine uygulanabilir. Yine su ile karıştırılarak ciltteki mantara uygulanır ve yarım saat beklenir. Daha sonra güzelce bir havlu ile kurutulur. Böylece düzenli uygulanması halinde kısa sürede mantara iyi gelecektir.
 • Zeytin yaprağı bağışıklığı güçlendiren en doğal mantar öldürücü bitki çeşididir. Üç dört zeytin yaprağı ezilerek mantar olan bölgeye uygulanır. Yaklaşık yarım saat beklendikten sonra ılık su ile güzelce yıkanır. Günde iki kere mantar iyileşene kadar uygulanmalıdır.
 • Kızılcık suyu mantar ile savaşan oldukça da iyi gelen yöntemlerdendir. Günlük olarak bir kaç bardak kızılcık suyu tüketilmesi mantarla savaşmasına ve iyi gelmesine yardımcı olur.
 • Zerdeçal içerisinde ki doğal antibiyotik sayesinde hızlı bir iyileştirme etkisine sahiptir. Ayrıca bu tür enfeksiyonların yeniden oluşmasını önlemektedir. Mantar oluşan cilt bölgesine zerdeçal kökünün suyu uygulanarak 2 saat beklenir. Ardından ılık su ile güzelce yıkanır. Kısa sürede mantara iyi geldiğine şahit olacaksınız.
 • Kekik yağı antimikrobiyel özelliğiyle mantar enfeksiyonlarını gidermede oldukça etkilidir. Kekik yağıyla zeytinyağı eşit şekilde alarak karıştıralım. Mantar olan bölgeye uygulayarak iki üç saat açık bir şekilde bekletilir. Düzenli uygulandığı takdirde kısa sürede mantara iyi gelecektir.
]]>
Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/bebeklerde-gaz-sancisina-ne-iyi-gelir.html Wed, 02 May 2018 02:55:50 +0000 Bebeklerde gaz sancısına ne iyi gelir, sorusunun yanıtını arayan anne sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Bebeklerini sabırsızlık içinde 9 ay boyunca karnında taşıyan ve sağlıklı bir şekilde onu kucağına almayı b Bebeklerde gaz sancısına ne iyi gelir, sorusunun yanıtını arayan anne sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Bebeklerini sabırsızlık içinde 9 ay boyunca karnında taşıyan ve sağlıklı bir şekilde onu kucağına almayı başaran anne adaylarını artık daha farklı bir süreç beklemektedir. Kimisine göre hamilelik evresi zor geçse bile layıkıyla yani hakkını vererek bebek bakmak her zaman daha zordur. Bebeklik dönemi ayni ilk iki yıl bebeğin gelişimi için en önemli evredir. Bu sürecin başından itibaren ilk birkaç hafta bebekler eğer bir sağlık sorunları yoksa anne sütü almak dışında vakitlerini hep uyuyarak geçirir. Bu haftalarda genellikle pek sesleri duyulmaz. Ancak çoğu bebek 15. günden itibaren ağlama krizlerine girer. Bu durumda ebeveynler genellikle soluğu hastanede alır. Çünkü bebek katılaşıncaya kadar ağlar. Bunu gören anne babalar her zaman sakin ve sabırlı olmayı başaramayabilir. Tabi bahsedilen bu olay daha çok ilk defa anne baba olan bireylerde daha çok görülür. Oysaki bebeğin ağlamalarının sebebinin gaz sancısı olma ihtimali çok yüksektir. Bu durumla karşı karşıya kalındığında soğuk kanlı olmak ve bebeğin rahatlamasını sağlamak için bir şeyler yapmak daha faydalı olacaktır. Bebeklerde gaz sancısını azaltmak ve oluşumunu engellemek için genellikle gaz damlası gibi bazı ilaçlar tavsiye edilir. Bu damlaların bazıları doğal bazı maddelerden oluşmaktadır. Gaz damlası dışında bazı basit uygulamaları deneyerek bebeğinizi rahatlatıp beslenme ve uykuya dalmasını kolaylaştırabilirsiniz.

Bebeklerde gaz sancısına ne iyi gelir
 • Bebeklerde gaz sancısına en iyi gelecek şey hiç şüphesiz annenin beslenmesine dikkat ermesidir. Bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmesi ve 2 yaşına kadar da anne sütü almaya devam etmesi uzmanlar tarafından bugün her fırsatta dile getirilmektedir. Bebek anne sütü sayesinde yiyemediği besinlerin faydasından yararlanır. Süt yapımı beslenmeyle yakından ilgilidir. Beslenmeden itibaren yaklaşık 2 saatte bir annenin göğsüne süt gelir. Anne ne kadar içinde gaz bulunan besin maddesi tüketirse bebeğe o kadar gaz geçer. Bebek hareket edemediği için gaz çıkartamaz ve sancı çekmeye başlar. Bu nedenle gaz yapan besinlerin tüketimin dengelemek gerekir. Ayrıca anne çörek otu, kimyon ve dere otu gibi gaz çıkarmayı kolaylaştıran besinler tüketirse bebeğin gaz sancısı da azalabilir. 
 • Bebeklerin ayak tabını kış mevsiminde sıcak tutulmalıdır. Bunun için sıcak su torbası, patik ve pamuk gibi maddelerden yararlanılabilir.
 • Rezene veya çörek otu kaynatılarak elde edilen su bebeğe çay kaşığıyla birkaç defa içirilir ise gaz sancısı azalır.
 • Bebeğin gündüz uykuları kontrol altında ve sert zeminde olacak şekilde yüz aşağı pozisyonunda gerçekleştirilmelidir. Bu sayede karına uygulanan baskı gaz çıkarmayı kolaylaştırır  ve sancıyı azaltır. 
 • Bebeği çok sık emzirmek sindirilmiş ve sindirilmemiş sütün birbirine karışmasına, doğal olarak da gaza neden olur. Gaz ve gaz sancısından kurtulmak için 1,5-2 saatte bir emzirmek gerekir.
 • Bebeğin gaz çıkarmasını sağlamak için masaj uygulanmalı ve basit hareketler yaptırılmalıdır. 
]]>
Yetişkinlerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/yetiskinlerde-gaz-sancisina-ne-iyi-gelir.html Wed, 02 May 2018 23:04:50 +0000 Yetişkinlerde gaz sancısına ne iyi gelir, yanıtı hemen hemen bütün yetişkinler için acilen cevaplanmasını istedikleri soruların başında gelir.Çünkü gaz sancısı sorunu yetişkinler arasında oldukça yaygındır. Bu konuda ge Yetişkinlerde gaz sancısına ne iyi gelir, yanıtı hemen hemen bütün yetişkinler için acilen cevaplanmasını istedikleri soruların başında gelir.Çünkü gaz sancısı sorunu yetişkinler arasında oldukça yaygındır. Bu konuda gereken bilgileri vermeden önce gaz sancısının belirtileri ve nedenleri üzerinde az da olsa bazı bilgiler vermek yerinde olacaktır.

Yetişkinlerde gaz sancısı belirtileri nelerdir
 • Genellikle bağırsaklarda oluşup vücut tarafından serbest bırakılmadığı için sancı yapan bu gazlar bağırsaklardan gelen istenmeyen sesler de çıkararak kişiye rahatsızlık verirler
 • Bazı gaz sancıları göğüs ağrısına da sebep olur.
 • Bağırsaklarda burulma, kıvrılma gibi şiddetli sancılar haline gelebilirler.
Yetişkinlerde gaz sancısı nedenleri nelerdir
 • Sancılara sebep olan bağırsak gazları, kalın bağırsaktaki yararlı bakteriler tarafından yeterince sindirilememiş olan gıdaların fermente olmasından kaynaklanırlar. Sindirimi zor olan bazı gıdalar nedeni ile fazlaca gaz salgılanır. Kötü kokulu olan bu gaz azot, karbondioksit, metan ve kükürt içerir. Bu gazların vücuttan salınımına dışarı çıkmasına izin verilmediği zaman bu gazlar bağırsak içinde şiskinliğe baskıya sebep olurlar.
 • Özel bir hastalık duruma eşlik etmiyorsa şayet, tüketilen bazı gaz yapan yiyecekleri daha az tüketerek yetişkinlerde gaz sancısına ne iyi gelir sorusu kısmen de olsa cevaplanmış olur. Örneğin; kuru fasulye, enginar, karnabahar, kuru soğan, brokoli,bezelye, mercimek vücutta sindirilirken oldukça fazla gaz yapılmasına sebep olan gıdalardır.Bunların daha az tüketilmesi, 
 • Çok hızlı yemek tüketmemek ve yerken hava yutmak,
 • Sakız çiğnememek de vücutta daha az gaz oluşumunu sağlar.
 • Çölyak hastalığı ve Crohn hastalığı da gaz sancıları yapan hastalıklardandır. Bir diğer hastalık huzursuz bağırsak sendromudur.
Yetişkinlerde gaz sancısına ne iyi gelir

Gaz sancılarının giderilmesi için insanlar ya tıbbi tedavi şekli olan reçeteli ilaçlara yada doğal reçetesiz yollara başvurmaktadır.
 • Doğal yöntemler arasında sıcak suyu azar azar içmek en basit ve hızlı çözümdür.Bunun yanı sıra bazı bitki çayları da yetişkinlerde gaz sancısına iyi gelene doğal ilaçlardır. Örneğin; nane veya papatya çayı, zencefil çayı veya limon suyu içmek, her gün bir kase yoğurt tüketmek, bir bardak suya 1-2 çay kaşığı karbonat ilave ederek iyice karıştırdıktan sonra içmek gaz sancılarını gidermede kullanılan doğal yöntemlerdendir.
 • Gaz sancılarına iyi gelen reçeteli tıbbi ilaçlar olarak; antiasitler, antibiyotikler, hidroklorik asit gibi ilaçlar sayılabilir.
]]>
Mide Sancısına Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/mide-sancisina-ne-iyi-gelir.html Thu, 03 May 2018 22:54:08 +0000 Mide sancısına ne iyi gelir, Mide sancısı günümüzde hemen hemen herkesin en az bir kere de olsa yaşadığı durumlardan birisidir. Yani kişiler bu duruma çokta yabancı olmamaktadır. Bazen yaşanan mide sancıları nefes kesecek kad Mide sancısına ne iyi gelir, Mide sancısı günümüzde hemen hemen herkesin en az bir kere de olsa yaşadığı durumlardan birisidir. Yani kişiler bu duruma çokta yabancı olmamaktadır. Bazen yaşanan mide sancıları nefes kesecek kadar şiddetli geçirilse de bazen de şiddetli olmayıp uzun süreli yaşanmaktadır. Mide sancısı bazen hastalıkların yada vücuttaki oluşacak sıkıntıların habercisi olabilmektedir. Çoğunlukla mide sancısı yenilen yemeklerin dokunması ile, gaz oluşumu ile gözlemlenebilir. Yada soğuk içecekler, gıdalar tüketilmesi sonucunda mide üşütmesi sonucunda sancılar meydana gelir. Mide ağrısı yaşanılmaması için azar azar ve sık sık yemek yenilmelidir. Aşırı ve hızlı yemek yemek mide sancısı yaşanmasına en büyük nedenlerden biri olmaktadır. Birde az sıvı tüketen ve bundan dolayı kabızlık yaşayan kişilerde mide sancısı daha çok meydana gelmektedir. Gençlerin en çok gün içinde yaşadıkları stres ve yorgunluk mide sancısı ile kendini göstermektedir. Bütün bunların yanı sıra fazla kilolu olan kişilerde mide sancısı daha çok yaşanmaktadır. Mide sancısına ne iyi gelir dediğimizde ilk akla gelen bitkisel tedaviler ve düzenli beslenme olmaktadır. Mide ağrısını geçirecek en güzel şey yemek yemektir.

Mide sancısına ne iyi gelir, neler yapılır

Çoğu uzman mide sancısına ne iyi gelir sorusunu az yağı yiyecekler, bol lifli gıdalar ve gaz yapmayan gıdalar tüketilmesi ile açıklama yapmıştır. Bütün uygulanan yöntemler sonrasında sancılar hala devamlılık gösterirse uzman bir doktora görünmek daha faydalı olacaktır. Mide sancısına iyi gelecek bir kaç yöntem ise şu şekildedir.
 • Mide sancısı için ilk yapılması gereken şey günlük 2-2.5 litre sıvı tüketimi yapmaktır. Çünkü vücut susuz kaldığı zaman midede sancı oluşmaktadır.
 • Mide sancısı çoğu zamanda yaşanılan kabızlık nedeniyle oluşmaktadır. Sindirimi hızlandırmak ve mide sancısını dindirmek için lifli gıdalar tüketilmelidir. Lifli gıdalar tüketilmesi mide sancısına oldukça iyi gelir.
 • Yemeklerde hafif gıdalar tüketilmesi mide sancılarına iyi gelir ve kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur. Örneğin az yağlı yemekler, muz, tost ve haşlama gibi yiyecekler ile mide asidi dengelenerek mide sancıları durdurulabilir.
 • Bitkisel çaylar tüketilmesi yaşanılan mide sancılarına iyi gelerek son vermektedir.  Özellikle de akşam yemeklerinden sonra hazmı kolaylaştırmak için bitkisel çaylar tüketilmesi midede meydana gelen ağrıları yok etmeye yarar.
 • Mide üzerine dışarıdan sıcak kompresler uygulamak sancılarına hafifleyerek kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur.
 • Kola ve alkol gibi içeceklerden uzak durulmalıdır. Bu tür içecekler mideye zarar vererek sancıların oluşmasına neden olur.
 • Mide sancısına iyi gelen bir yöntem ise sırt üstü uzanıp ayak altına minder koyularak dinlenmeye geçmektedir.
]]>
Evde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/evde-dis-agrisina-ne-iyi-gelir.html Fri, 04 May 2018 21:17:44 +0000 Evde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir, Diş ağrısı bazı insanların diş doktoruna gitmeme gibi bir fobisi vardır. Ve bundan dolayı diş ağrısı çekse bile hastaneye gitmeyi reddederler. Diş sağlığı önemli bir durum olduğundan d Evde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir, Diş ağrısı bazı insanların diş doktoruna gitmeme gibi bir fobisi vardır. Ve bundan dolayı diş ağrısı çekse bile hastaneye gitmeyi reddederler. Diş sağlığı önemli bir durum olduğundan dolayı kesinlikle bir doktora başvurulması gerekir.

Evde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir
 • Diş ağrısı için öncelikle dişlerinizi bir diş fırçası yardımıyla iyice fırçalayın ve temizleyin. Diş fırçasıyla dişi temizlemek oldukça önemlidir. Çünkü dişinizde herhangi bir çürük var ise herhangi bir madde çürük dişinizin etrafında olabilir ve bu da ağrıya neden olabilir. 
 • Tuzlu su diş ağrısına iyi gelebilir. Yarım çay bardağı suyun içine bir çay kaşığı tuz atınız ve iyice karıştırınız. Bu su ile gargara yapınız. Diş ağrısına neden olan bakterileri ve mikropları yok edecektir. 
 • Karanfil diş ağrısına oldukça iyi gelen yöntemlerden bir tanesidir. Karanfili ağzınıza alınız ve yavaş bir şekilde çiğneyin. Ağrıyan yeri uyuşturma gibi bir özelliği olduğundan diş ağrınızı geçirebilir. 
 • Evde diş ağrısına ne iyi gelir sorusuna sirkeli su yaparak ağızda gargara yapılabilir şeklinde cevap verilebilir. 
 • Ağrıyan dişinizin üzerine kesinlikle aspirin ve herhangi bir ilaç koyup bekletmeyin. Bu durum dişlerinize daha çok zarar verebilir. 
 • Sarımsak diş ağrısına iyi gelen bir besin olarak bilinmektedir. Bunun için sarımsağı az miktar tuzla eziniz ve bir damla su ile ıslatın. Bu karışımı dişinizin üstüne sürünüz. Bu yöntem diş ağrınızı azaltacaktır. Eğer tekrar diş ağrınız başladıysa bu karışımı uygulayabilirsiniz. 
 • Diş ipi kullanınız. Dişlerinizin arasına sıkışmış olan maddeler diş ağrısına neden olabilir. 
 • Sirkeli su yapınız ve bu suyla ağzınızı gargara yapınız. Bu karışım bakterilerden uzak tutar ve diş ağrınızı az miktar uyuşturur.
 • Ağrımakta olan bölgenizi soğuk kompres yapabilirsiniz. 
 • Ağrımakta olan dişinize kesinlikle kolonya sürmeyiniz. 
 • Biber ve tuzdan karışım yapabilirsiniz. Bunu yapmak için bir tatlı kaşığı tuz ile bir tatlı kaşığı biberi tabakta karıştırınız ve macun haline getiriniz. Ağrı yapmakta olan dişinizin üstüne sürünüz. Bu karışım dişte oluşan mikropları öldürecektir ve kısa sürede ağrınızı kesecektir.
]]>
Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Evde https://www.neiyigelir.gen.tr/dis-agrisina-ne-iyi-gelir-evde.html Sat, 05 May 2018 20:24:00 +0000 Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Evde, Eğer çok şiddetli bir şekilde diş ağrısı çekiyorsanız ilk olarak dişlerinizi çok temiz olacak şekilde fırçalamalısınız. Diş sağlığı çok önemlidir. Kişinin yemek yemesini ve konuş Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Evde, Eğer çok şiddetli bir şekilde diş ağrısı çekiyorsanız ilk olarak dişlerinizi çok temiz olacak şekilde fırçalamalısınız. Diş sağlığı çok önemlidir. Kişinin yemek yemesini ve konuşmasını sağlayan yapılardandır. Bu yüzden eğer dişlerimizin uzun kullanımlı olmasını istiyorsak her gün düzenli bir şekilde bakım yaparak fırçalamalıyız. Diş ağrılarının nedenleri genel olarak artık diş çürümesinde ileri boyutta olduğunu gösterir. Kişi bu ağrılara bir süre sonra katlanamaz hale gelir. Bu yüzden evde bu ağrıları dindirecek bir çok yola başvururlar. Diş ağrısına iyi gelen evde yapılabilecek kürler bulunmaktadır.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Evde ve Uygulanışı

Biber ve tuz karışımı: Anti-bakteriyel ve analjezik özelliklere sahip olan biber ve tuz karışımdan elde edilecek macun diş ağrısına iyi gelir. Macunu oluşturmak için, bir tatlı kaşığı biber ile bir tatlı kaşığı tuzu eşit miktarda bir tabakta karıştırarak macun haline getirilir. Ağrı yapan dişinize uygulanır. Dişte oluşan mikropları öldüreceğinden kısa sürede ağrıyı keseceğini göreceksiniz.

Sarımsak: Sarımsak diş ağrılarını oldukça rahatlatır. Herkes tarafından doğal antibiyotik olduğu bilinir. 2 diş sarımsağı soyduktan sonra çiğnemeniz iyi gelecektir. Bunun yanı sıra eğer evde var ise karanfil, tuz ve sarımsağı karıştırıp ezdikten sonra dişlerinizin üzerine uygulayabilirsiniz. Ortalama 5-10 dakika sonra iyi geldiğini görürsünüz.

Karanfil: Antioksidan özelliğe sahip olan karanfil diş ağrılarını dindirme özelliğine sahiptir. ağrı olan dişinizin üzerine karanfil koyarak 20-30 dakika bekletiniz. Bunun yanı sıra karanfili zeytinyağı ile karıştırarak diş üzerine pamuk yardımı ile uygulayın faydasının olduğunu görürsünüz. Eğer evde karanfil yağı varsa karanfil yağı ile ağzınızda gargara yapmanızda diş ağrısını hafiflettiğini görürsünüz.

Soğan: Soğanın doğal antibiyotik olduğu herkes tarafından bilinir. Ağrıyan dişinizle birlikte soğanı çiğnemeye çalıştığınızda kısa süre içerisinde diş ağrısının hafiflediği görülür. Eğer çiğnemek zor gelir ise soğanı rendeleyip süzerek suyunu elde ediniz ağrı olan dişinizin üzerine pamuk yardımı ile pansuman yapınız.

Zeytin: Zeytini çekirdeğinden ayırma işlemi ile başlayarak ağrı olan dişin üzerine çekirdeği çıkarılmış olan zeytini yerleştirip birkaç dakika bekletiniz. Diş ağrısının azaldığını anlayacaksınız.

Sıcak tuzlu su: Ilık su içerisine tuzu attıktan sonra iyice karıştırıp çözünmesini sağlanır. Daha sonra bu elde edilen karışım ile ağızda bir kaç dakika gargara yapılarak diş ağrısını azaltıcı etkiye sahip olduğunu anlarız.

Zerdeçal: Eğer evde zerdeçal var ise su ile karıştırıp küçük bir hamur elde ediniz, elde ettiğiniz bu hamuru ağrı olan dişinizin üzerine uygulayınız. Zerdeçal bitkisinin antiseptik özelliği bulunduğu için ağrı olan dişinize iyi gelecektir.

Alkol veya kolonya: Kulak çöpünü alkol veya kolonyaya batırarak ağrı olan dişin üzerine uygulayın. Alkol ve kolonyanın uyuşturucu etkisi var olduğu için dişiniz uyuşarak ağrınızın azalacağını görürsünüz.
]]>
Gripte Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/gripte-burun-tikanikligina-ne-iyi-gelir.html Sun, 06 May 2018 01:21:20 +0000 Gripte burun tıkanıklığına ne iyi gelir, sorusuna cevap vermeden önce gribinin belirtilerini çok iyi tanımak gerekir. Bilindiği üzere grip özellikle kış mevsimin en popüler hastalığıdır. Bu hastalığın en bariz belirt Gripte burun tıkanıklığına ne iyi gelir, sorusuna cevap vermeden önce gribinin belirtilerini çok iyi tanımak gerekir. Bilindiği üzere grip özellikle kış mevsimin en popüler hastalığıdır. Bu hastalığın en bariz belirtisiyse burun akıntısı veya burun tıkanıklığıdır. Bazen burun tıkalı olduğu halde akıyor gibi bir his oluşabilir veya beyaz bir su gelebilir. Hastalar genellikle bu durumla karşı karşıya kaldıklarında çok fazla mendil kullandıkları için burun ve çevresi hemen tahrir oluverir. Oysaki bu sadece nefes alıp vermenin zorlaşmasına bağlı olarak oluşan bir akıntı hissidir. Çoğu defa mendil kirlenmez ve burun içinin kuruluğu artarak daha çok tıkanmaya zemin oluşturulmuş olur. Grip olan hastanın yapması gereken en etkili şeylerden bir tanesi mendil yerine su kullanarak burun temizliğini gerçekleştirmektir. Bu sayede burun tıkanıklığı daha kolay açılır. Gripli hastanın hiç sevmediği mevsim yaz mevsimidir. Yaz ayında grip olan bir kimse güneşe çıktığında güneşin ve kuru havanın etkisiyle nefes alıp vermekte daha çok zorlanır, burnu iyice tıkanır devamında da hapşurmaya başlar. Bunun yerine aşağıdaki bazı basit uygulamaları deneyerek burunun akması sağlanabilir. Böylece hasta daha rahat nefes alıp vermeye başlar ve kısa süre içinde de eski sağlığına kavuşur.   

Gripte burun tıkanıklığına ne iyi gelir
 • Burun tıkanıklığına iyi gelecek şeylerden bir tanesi sudur. Tabi su deyince herkesi aklına içme suyu gelebilir. Hayır tam aksine ılık bir duş almak, burna su çekmek ve çok fazla sıkmadan burnun içini temizlemek, eğer grip çok ağır belirtiler göstermiyorsa yüzmek dahi çok etkili olabilir.  
 • Viks veya buğu olarak bilinen eski ilaçlardan yaralanabilirsiniz. Bunun için kaynatılmış suyun içine bir miktar bu tıbbi malzemeden katın ve suyun sıcaklığı gitmeden üzerine eğilin. Tabi bu aşamada üzerinizi bir örtüyle örtmeniz gerekir. Mentolün etkisiyle burnunuz geçici bir süre içinde olsa akmaya başlayacaktır. İşlem esnasında mutlaka terlemeye çalışın. Hastalıktan kurtulmak için ter çok etkilidir. Terinizi soğutmadan üzerinizi değiştirmeyi ihmal etmeyin.  
 • Eczanede satılan mentollü pastiller veya nefes açısı şekerleri ara sıra yerseniz burun tıkanıklığına iyi geldiğini fark edersiniz. Özellikle nane, mentol ve zencefil gibi keskin tada sahip olanları tercih edin. 
 • Gece yatarken veya dinlenirken başınızın altına her zaman kullandığınız yastıktan daha sert ve kalın bir yastık koymayı deneyin. 
 • Turunçgillerin kokusu nefesinizi açmaya yardımcı olabilir. Bunun için oba veya tavada mandalina kabuğu pişirerek ortaya çıkan kokuyu içinize çekmeniz tavsiye edilir. Yine içinde alkol olduğunu nazara alarak çok içinize çekmeden limon kolonyası koklamak etkili olabilir.   
]]>
Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/hamilelikte-idrar-yolu-enfeksiyonuna-ne-iyi-gelir.html Sun, 06 May 2018 14:29:53 +0000 Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir, diye düşünmeye artık son verebilirsiniz. Boşaltım sistemi böbrek, üreter ve idrar kesesinden oluşan bir mekanizmadır. Boşaltım sistemiyle ilgili ortaya çıkabilecek pek çok Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir, diye düşünmeye artık son verebilirsiniz. Boşaltım sistemi böbrek, üreter ve idrar kesesinden oluşan bir mekanizmadır. Boşaltım sistemiyle ilgili ortaya çıkabilecek pek çok sağlık sorunu bulunmaktadır. Bu sağlık sorunlarının başında idrar yolu enfeksiyonu adı verilen iltihabik hastalık gelmektedir. Böbreklerde tutulan ve süzülen sıvının zarlı kısmı idrar yolu aracılığıyla cinsel organdan dışarı atılır. Bu işlemin gerçekleşmesine etki eden idrar yolunda ve cinsel organda yeterli hijyenin sağlanamaması, korumasız cinsel ilişki, üşütme veya çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişen idrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmediği takdirde bebekler ve gebeler için daha tehlikeli sonuçlara sebep olabilir. İdrar yolu enfeksiyonu en çok çocuklar ve hamilelerde görülür. Erken doğum riskini tetiklediği için ağrılı idrar yapma, sık idrara çıkma, koyu işeme, ateş, kasık ağrısı gibi belirtiler baş gösterdiği takdirde mutlaka bir hekimden yardım alınması gerekir. Ancak gebelik döneminde başta antibiyotik olmak üzere birçok ilacın kullanımı sakıncalı olabileceği için muayene esnasında gebelik hakkında doktora bilgi verilmesi gerekir. Enfeksiyon idrar tahlili ve ultrason sayesinde kolayca tespit edilir ve gerekli tedaviye başlanır. Hamilelikte de idrar yolu enfeksiyonu antibiyotik ilaçla tedavi edilir. Ancak bu ilacın gebelerin kullanımına izin verilen türleri tercih edilir. Antibiyotiği düzenli olarak içmek enfeksiyona etki edecektir. Ancak tedavi bittiğinde enfeksiyonun kuruyup kurumadığını tespit emek için tekrar doktora gidilmesi tavsiye edilir. Antibiyotik tedavisine ilave olarak evde uygulanacak bazı basit ama etkili birkaç yol sayesinde daha hızlı iyileşebilirsiniz.

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir
 • İdrar yolu enfeksiyonuna en iyi gelen şey bol sıvı tüketmektir. Gebeler günde 2,5-3 litre su tüketerek enfeksiyonu idrarla birlikte daha hızlı bir şekilde vücuttan atabilir. 
 • Hamileliğin belirli bir haftasına kadar cinsel ilişkiye belirli koşullar altında izin verilir. Ancak anne adayı idrar yolu enfeksiyonu olmuşsa bu süreç onun için daha dikkat edilmesi gereken bir hal alır. Özellikle hijyene daha çok dikkat edilmesi gereken bu evrede cinsel ilişkiden bir süre uzak durmak veya koruma altında (örneğin eşin kılıf kullanması gibi) cinsel ilişkinin sağlanması gerekir. 
 • Kullanılan iç çamaşırının naylon malzeme yerine pamuktan yapılmış kumaştan üretilmiş olanlarının tercih edilmesi gerekir. Yine iç çamaşırının enfeksiyon en azından enfeksiyon geçinceye kadar ayrı yıkanması ve yıkama için kaynar su kullanılması tavsiye edilir. 
 • Ayrıca iç çamaşırını daha iyi dezenfekte edebilmek için giymeden önce ütülemek gerekir.
 • Maydanoz ve soğan suyu idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelir. Ancak hamilelerin miktarda aşırıya kaçması böbrekleri olumsuz etkileyebilir.
]]>
Mide Kazınmasına Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/mide-kazinmasina-ne-iyi-gelir.html Sun, 06 May 2018 15:41:56 +0000 Mide kazınmasına ne iyi gelir, diye düşünenler için aşağıda bir listeye yer verilecektir. Ancak bunun öncesinde mide kazınmasının sebeplerinin çok iyi ortaya konulması gerekir. İnsan vücudu hiç durmadan çalışır ve b Mide kazınmasına ne iyi gelir, diye düşünenler için aşağıda bir listeye yer verilecektir. Ancak bunun öncesinde mide kazınmasının sebeplerinin çok iyi ortaya konulması gerekir. İnsan vücudu hiç durmadan çalışır ve bunun için ihtiyaç duyduğu şeyleri bazen kendisi üretir bazen de besin yoluyla dışarıdan alır. Özellikle beslenme vücut fonksiyonlarının gereği gibi erine getirilmesinde çok etkilidir. Fakat bir çok organ beslenmeden dolaylı olarak etkilenirken mide doğrudan etkilenir. Tüketilen besin maddelerini ilk uğrak yeri olan mide bir süre aç kaldığında veya yeme alışkanlığına aykırı olarak sık sık atıştırılmadıkça kazınmaya başlar. Özellikle oruç tutanlarda ve gebelerde daha sık görülen bu durumdan kurtulmak için mideye iyi gelecek şeyleri bilmek gerekir.

Mide kazınmasına ne iyi gelir
 • Geçici bir açlık hali olan ve basit bir lokmayla geçebilecek bu duruma en iyi gelecek şey leblebi olarak bilinir. Midede bulunan asit fazlasını ve sıvıyı toplama özelliğine sahip olan sarı leblebi sayesinde bu şikayetten anında kurtulabilirsiniz.
 • Yine leblebi dışında galeta, gliserin, light kepekli ve şekersiz bisküviler de mide kazınmasına iyi gelen gıda maddeleri arasında yer alır.  
 • Mide kazınmasının sürekli bir hal almasını engellemek için uzun süre aç kalmamaya özen göstermek gerekir. Bunun için az ve sık sık yemek tavsiye edilir.   
 • Mide kazınmasından kurtulmak için tükettiğiniz besin maddelerinin hangi yöntemle pişirildiğine dikkat edin. Glisemik indeksi yükselterek mide kazıntısı arttıran kızartma yöntemi yerine haşlanarak hazırlanan besin maddelerin tercih edin. Örneğin patates haşlaması, tavuk haşlama mide kazınmasına iyi gelir.  
 • Demli ve çok fazla içilen çayla kahve gibi kafein içeren içecekler mide kazıntısını artırdığı için uzak durulmalıdır. 
 • Ayrıca tuzu azaltıp su tüketimin arttırmak da mide kazınmasına iyi gelir.
]]>
Adet Sancısına Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/adet-sancisina-ne-iyi-gelir.html Mon, 07 May 2018 05:27:05 +0000 Adet Sancısına Ne İyi Gelir, Adet olmak kız çocuklarının ergenliğe girişini temsil eden bir süreçtir. Ergenliğe geçiş dönemi ile birlikte kız çocukları üreme yeteneği kazanır. Bu süreç menopoz adı verilen adet kesilmes Adet Sancısına Ne İyi Gelir, Adet olmak kız çocuklarının ergenliğe girişini temsil eden bir süreçtir. Ergenliğe geçiş dönemi ile birlikte kız çocukları üreme yeteneği kazanır. Bu süreç menopoz adı verilen adet kesilmesine kadar devam eder. Adet olmak kadınlar için bir sağlık göstergesidir. Sağlıklı bir adet döngüsü 26-30 günlük periyotlarda bir gerçekleşir ve yaklaşık 3-6 gün arası devam eder. Adet olma süresi kadınlar arası farklılık gösterse de periyotlar hemen hemen aynıdır.  İlk günlerde daha şiddetli gelen kanamalar periyot sonuna doğru azalma göstererek sona erer. 

Adet Sancısının Nedenleri

Adet dönemini kimi kadınlar oldukça kolay geçirirken kimileri ise adet sancısı gibi şikayetler nedeniyle bu dönemi oldukça sıkıntılı şekilde geçirir. Adet sancısı normal adet görme olayının bir parçası olan rahim kasılmalarının kişi tarafından ağrı şeklinde hissedilmesidir. Çok aşırı adet kanamasının olmaması ve kan kaybının kısıtlanması için adet döneminde rahim bunu önlemek amacıyla bir miktar kasılır. Kasılmaları sağlayanlar ise rahimde bölgesel olarak salgılanan maddelerdir. Bu maddelerin aşırı miktarda salgılanması sonucu vücut duyarlılık göstererek adet sancılarını meydana getirir. 

Rahim kasılmalarına bağlı olarak adet dönemi sırasında hafif şiddette sancı hissedilmesi normaldir. Rahip gerilip gevşeyen bir kastır ve bu hareketleriyle kramp benzeri ağrılara, sancılara neden olabilir. Her vücut ve her vücudun metabolizması farklı şekilde ilerler. Ancak yaşanan sancılar genel olarak iki başlık altında toplanır. Bunlar:

Birincil dismonera: En sık rastlanan adet sancısı türüdür. Karnın alt kısmında ve belde hissedilen kramplar adet döneminden 1-2 gün önce başlayıp adet sürecince yaklaşık 3-4 gün kadar sürebilir.

İkincil dismonera: Krampların sadece adet dönemi ile ilgili olmayıp, üreme organlarıyla ilgili başka bir sağlık sorununu işaret eden sancıları kapsar. Bu tip ağrılar daha  çok 35–40 yaş aralığındaki kadınlarda görülür.

Adet sancının neden kaynaklandığını anlamak için mutlaka doktora görünmek gerekir. Jinekoloji muayene sonucu teşhis konularak tedavi süreci başlatılır. Olağan sancılar için düşük dozda ağrı kesiciler verilirken diğer durumlar için ilaç tedavisine başlanabilir. Yapılan araştırmalar sonucu sancı nedeniyle jinekoloğa başvuran kadınların sadece %10'luk kısmında ikincil dismonera durumu saptanmıştır. 

Adet Sancısına Ne İyi Gelir, Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Adet sancısını dindirmek için öncelikli olarak doğal tedavi yöntemlerinin tercih edilmesinde fayda vardır. Düşük dozda dahi olsa kullanılan ağrı kesicileri bazen adet kanamasının kesilmesine neden olabilir. Çoğu zaman doktorlar da ilaç kullanımını önermez. Doğal tedavi yöntemleri sonuç vermediğinde adet sancısını dindirmek için nonsteroid anti-inflamatuar ilaçlar reçete ederler. 

Zencefil: Zencefil adet ağrısına neden olan prostaglandinlerin seviyelerinin düşürülmesinde önemli bir rol oynar. Ayrıca adet öncesi yorgunluk ile mücadele ve düzensiz adet döngüsü gibi durumlarından da üstesinden gelir. Tadı oldukça sert ve acı olduğu için tek başına çayını tüketmekte zorlanabilirsiniz. Çayın içerisine limon yada bal katarak tatlandırabilirsiniz. Günlük 3 fincan tüketimi yeterli olacaktır. Bunun dışına 1 yemek kaşığı rendelenmiş zencefil çayına bal katarak direkt de tüketebilirsiniz. 

Fesleğen: Fesleğen regl ağrısı ve krampları azaltmada çok etkili bir başka bitkidir. Kafeik asit içerdiği için alerjik ve ağrı unsurlarına neden olan durumların ortadan kalkmasını sağlar. Fesleğeni bir bardak suda kaynatın ve 15-20 dakika demlenmeye bırakın. Günde 1 fincan tüketimi yeterli olacaktır. 

Tarçın: Tarçın antispazmodik, anticlotting ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bunlar genellikle ağrı kesicilerin içinde bulunan ağrıyı ve sancıyı dindiren maddelerdir. Su dolu cezvenin içine 1 adet çubuk tarçın konularak su iyice kaynatılır. Soğuduktan]]> Mide Asidine Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/mide-asidine-ne-iyi-gelir.html Mon, 07 May 2018 15:39:47 +0000 Mide Asidine Ne İyi Gelir, Mide sorunu herkesin çok sık bir şekilde yaşadığı durum haline gelmiştir. Çünkü gün içerisinde tüketmiş olduğumuz besinler ya da yaşamış olduğumuz herhangi sorunlar stres haline gelerek midemizd Mide Asidine Ne İyi Gelir, Mide sorunu herkesin çok sık bir şekilde yaşadığı durum haline gelmiştir. Çünkü gün içerisinde tüketmiş olduğumuz besinler ya da yaşamış olduğumuz herhangi sorunlar stres haline gelerek midemizde ağrılara ve yanmalara neden olabilir. Mide asidi de bunlarda bir tanesidir. Mide asidinin bir çok nedeni vardır bunlar sigara kullanmak, aşırı derecede tuz tüketmek, fiziki egzersizlerin yetersiz olduğu durumlar, bazı ilaç kullanımları ve astım gibi bir çok nedenleri bulunmaktadır. Mide asidi sorunları genel olarak yemek yedikten sonra doluluk hissiyatı, saç dökülmesi, yemekten sonra midede şişkinlik gaz ve yanma gözlemlenmesi, zayıf ve kırık tırnaklar, mide bulantısı, ishal ya da kabızlık gibi belirtileri olabilir. 


Mide Asidine Ne İyi Gelir
 • Tarçın tüketimi sindirim için oldukça önemli bir gıdadır. Midede oluşmakta olan gazı gidermede etkisi vardır. Mide asidi için tarçın kullanımı için; bir bardak su içerisine yarım tatlı kaşığı tarçın tozu katınız ve bu karışımı kaynatın. Kaynattıktan sonra 3 dakika kadar dinlenmeye bırakınız. Tarçın karışımını günde iki ya da üç kere tüketebilirsiniz. Eğer tarçını çok seviyorsanız isteğe bağlı olarak çorbanıza ya da herhangi yemeğinizin içine katabilirsiniz. 
 • Fesleğen yaprağı mide asidine oldukça iyi gelmektedir. Fesleğenin insan vücudunda yatıştırıcı özelliği bulunmaktadır. Mide de oluşmakta olan gaz ya da mide bulantısını önler mideyi rahatlatır. Mide asidi yanmalarına karşı etkili bir çözüm olarak bilinen fesleğeni yapraklarını kopartarak çiğneyebilirsiniz. Ya da diğer bir yöntem olarak fesleğen çayı da yapabilirsiniz. Fesleğen çayı yapmak için bir fincan sıcak suya 3 ya da 5 tane fesleğen yaprağını atınız ve dinlenmesi için bir kaç dakika bekletiniz. Fesleğen çayına bir kaç damla bal da atarak tatlandırabilirsiniz. Bu karışımı günde iki kere tüketebilirsiniz.
 • Elma sirkesi mide asidine fayda sağlamaktadır. Elma sirkesini bir bardak suya iki çay kaşığı kadar katabilirsiniz. Bu karışımı günde iki kere yemeklerden önce tüketebilirsiniz.
 • Süt midede asidi önleyen bir gıdadır. Süt bildiğiniz üzere içerisinde kalsiyum içerdiğinden dolayı asidi azaltır ve mideyi rahatlatır. Sütü tüketirken soğuk olmasını tercih ediniz.
 • Muz içerisinde potasyum barındıran oldukça önemli bir meyvedir. Muz potasyum kaynağı olduğundan midenizde oluşmakta olan asidi kontrol altında tutar ve midede meydana gelen asit üretimini zararlı etkilerinden korumaya yardımcı olur. Ayrıca muzda lif içeriği oldukça yüksek bir meyvedir. Bu neden ile muz tüketerek sindirim sisteminizi düzene girmesini sağlarsınız ayrıca sindirim sisteminizi hızlandırmış olursunuz.
 • Meyan kökünden yapılmakta olan çay da mide asidine oldukça yarar sağlamaktadır. Mide asidiniz eğer çok şiddetli bir şekilde yanma yapıyor ise meyan kökü çayı yaparak midenizi rahatlatabilirsiniz. 
 • Zencefil mide asidi tedavisinde oldukça doğal ve etkili bir çözüm haline gelmiştir. Zencefil midede oluşan asidi yok eder ve vücudu asitten uzak tutmaya yardımcı olur.
 • Karbonat mide yanması için birebir ilaç olarak görülmektedir. Karbonatı mide yanması için kullanımı, bir bardak suya yaklaşık olarak bir buçuk çay kaşığı karbonat atınız. Ve bu karışımı tüketiniz. Midede oluşmakta olan asidi yok eder ve tuz içeriği oldukça fazla olduğundan dolayı mide yanmasını önler.
 • Kuruyemişler ya da meyve tüketimi vücut sağlığı bakımından oldukça önemli bir etkendir. Bunun yanında mideye de yarar sağlamaktadır. Salatalık, limon suyu gibi doğal besinler mide asidini önler ve mide yanmasını alır.
]]> Sese Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/sese-ne-iyi-gelir.html Tue, 08 May 2018 04:20:26 +0000 Sese Ne İyi Gelir, sorusuna bu yazımızda detaylı bir şekilde cevap bulabilirsiniz. Sesimiz bizler için oldukça önemlidir. İletişim kurmamıza, kendimizi rahat bir şekilde anlatmamıza gibi bir çok önemli durumlar için fazlasıyl Sese Ne İyi Gelir, sorusuna bu yazımızda detaylı bir şekilde cevap bulabilirsiniz. Sesimiz bizler için oldukça önemlidir. İletişim kurmamıza, kendimizi rahat bir şekilde anlatmamıza gibi bir çok önemli durumlar için fazlasıyla önemlidir. Sesimiz olmasaydı zor bir şekilde anlaşır ve iletişime geçebilirdik. Ses tellerimiz oldukça narin bir yapıya sahiptir. Herhangi bir bağırmada ya da uzun bir süre içerisinde konuştuğumuzda sesimizde kısılma ya da boğuklaşma gibi nedenler gerçekleşebilir. Sesimizde oluşmakta olan sorunlar bir çok nedene bağlı olabilir. Bunlar genel olarak alerjiler, alkol ve sigara tüketimi, kafeinli besinler, üst solunum yolları enfeksiyonu ve aşırı kuru havalar gibi bir çok nedene bağlı olabilir. Aşağıda bu durumlara bağlı olarak sesimizin kısılmasına ne iyi gelir sorusunun yanıtını bulabilirsiniz.

Sese Ne İyi Gelir
 • Meyan Kökü: Meyan kökü içerisinde anti iltihap özelliği bulunmaktadır. Herhangi bir doku ya da organımızda  meydana gelen iltihaplanmanın gidermesine yardımcı olur. Bundan dolayı ses ellerinde oluşmakta olan herhangi bir nedene bağlı iltihaplanmayı gidermede yardımcı olur ayrıca ses tellerini rahatlatır ve dinlenmesini, yenilenmesine de yardımcı olur.
 • Kırmızı Biber: Ses tellerinde mucizevi sonuç yaratan bir besindir. Sadece ses tellerinde değil bütün vücutta uyarıcı etki sağlayan kırmızı biber enfeksiyonları ve şişmelerinde gitmesine yardımcı olur. Kırmızı biber ses tellerindeki enfeksiyonları giderir ve boğaz ağrısını azaltır. Kırmızı biberi ses telleri için kullanımında, bir bardak su içerisine bir tutam kırmızı biber ya da kırmızı biber özünü de 5 damla kadar damlatabilirsiniz. Eğer bu karışımı tatlandırmak istiyorsanız isteğe bağlı bir miktar kadar bal da ekleyebilirsiniz. 
 • Hatmi Çiçeği: Ses kısıklığına birebir gelen bir ot çeşididir. Öksürükle oluşmakta olan boğaz kuruluğunu alır ve boğazı rahatlatır. Çiçekli bir ot olduğundan dolayı çiçeğindeki bazı salgılar boğazı yumuşatmasına yardımcı olur.
 • Propolis: Bal ile benzer bir yapıya sahip olan propolis reçineli bir karışımdan oluşur. Propolis arıların kovanlarında topladıkları bitki özleri ve başka bitkisel kaynaklarından oluşturdukları salgılardan meydana gelen propolis doğal ilaç olarak mükemmelliyetini kanıtlamıştır. Propolis boğazda meydana gelen enfeksiyonlarını ortadan kaldırır ve ses kısıklığına da çare bulur. Boğaz şişkinliğini de önler. Propolisi ses için kullanımı oldukça basittir. Bunun için yapmanız gereken şey, bir bardak ılık suya bir çorba kaşığı prololisi ekleyin ve iyice karıştırınız dilerseniz içerisine herhangi bir şifalı otları da ekleyebilirisiniz. 
 • Ada Çayı: Boğaz ağrısına oldukça fayda sağlamaktadır. Ada çayını ses için kullanımı gargara yapılmasında sonuç bulunur. Ada çayını başka şifalı otlar ile birleştirip gargara yapılması ses tellerine ve boğaz ağrılarına oldukça fayda sağlamaktadır. 
 • Zerdeçal: Her hastalığa karşı önemli derecede fayda sağlayan zerdeçal sese de oldukça fayda sağlamaktadır. Çin ve Hint şifa kaynaklarında en ön sırada yer alır. Her türlü iltihaplanmaya karşı iyileştirici özelliği olan zerdeçal ses tellerinin tahrişini de önler. Ses için kullanımı gargara şeklinde olmaktadır Ses tellerinde oluşmakta olan herhangi bir sorunu mucizevi bir şekilde iyileştirme gösterir ve ses tellerini rahatlatır. 8 yaş üzeri insanların kullanması önerilmektedir. 
 • Limon: Limon ses tellerindeki sertliği yumuşatır ve içerisinde bulunmakta olan C vitamini sayesinde boğazda oluşmakta olan enfeksiyonun yayılmasını önler. Bir bardak suya 3-4 damla limon sıkarak içiniz.
]]>
Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/mide-eksimesine-ne-iyi-gelir.html Tue, 08 May 2018 12:36:03 +0000 Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir, Yemek yedikten belirli bir süre sonra hissedilen mide ekşimesi, sol kaburga bölgesinin alt kısmından ortaya çıkan yakıcı ve ağrı verici bir durumdur. Bazı durumlarda ise kişi yere doğru eğildiği Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir, Yemek yedikten belirli bir süre sonra hissedilen mide ekşimesi, sol kaburga bölgesinin alt kısmından ortaya çıkan yakıcı ve ağrı verici bir durumdur. Bazı durumlarda ise kişi yere doğru eğildiğinde ya da yattığı zaman midede bulunan asit yani mide ekşimesi kişinin boğazına gelebilir. Ağır yemekler ile beraber asitli yiyecekler tüketilmesi ve aynı zamanda aşırı stres gibi durumlarda tetiklenen mide ekşimesi kişiyi oldukça rahatsız eder. Diyafram fıtığı, yemek borusu ülseri ve hamilelik durumunda daha sık rastlanan bu durum birçok kişinin ortak şikayet haline gelmiştir. 

Mide ekşimesine ne iyi gelir konusunda çözüm arayan kişiler bazı yöntemler ile bu rahatsız edici durum kontrol altına alabilir. Birtakım yiyecekleri tüketmekten kaçınarak de bazı önlemler alınarak mide ekşimesini büyük bir oranda gidermek mümkündür. Fakat mide ekşimesinin kişi hafif gıdalar tüketse dahi bir sorun haline geldiğinde ve sık yaşandığı durumlarda doktor muayenesi şarttır. Çünkü bu durum gastrit ve ülser gibi mide rahatsızlıklarından kaynaklanabileceği için öncelikle bu hastalıkların tedavi edilmesi gerekir. 

Mide ekşimesine iyi gelecek yöntemler

Mide ekşimesi en çok da midenin aşırı asit ürettiği durumlarda ortaya çıktığı için öncelikle asit oluşmasına neden olacak bir takımın gıdaları tüketmekten uzak durmak gerekir. Mide asidi aslında midede bulunan yiyeceklerin parçalanması bakımından gereklidir. Fakat aşırı miktarda olduğu durumlarda mide asidi yemek borusuna gelerek bu bölgenin zarar görmesine neden olur. Bu durumda da göğüs bölgesinde yanma hissi ile beraber ağrı ortaya çıkar. Bu nedenle mide ekşimesi konusunda tüketilen gıdalara dikkat edilmesinde fayda vardır.
 • Mide ekşimesi mide asidinden kaynaklandığı için maden suyu tüketimi mide ekşimesine oldukça iyi gelir.
 • Aşırı baharatlı gıdaların tüketilmesi mide ekşimesini tetikleyeceği için bu tür yiyeceklerden uzak durulması ile mide ekşimesi kontrol altına alınabilir. 
 • Gaz ve asitli içecekler mide şişkinliği neden olur. Asit ve gaz midede basınç oluşturarak midenin hava dolmasına yol açar. Bu nedenle mide ekşimesi durumunda bu içeceklerden uzak durulması mide ekşimesini büyük bir oranda azaltır. 
 • Mide ekşimesine ne iyi gelir konusunda yatarken yüksek yastık tercih edilmesi size yardımcı olabilir. Bu şekilde baş bölgesi yükselir ve midede bulunan asidin yemek borusuna kaçması engellenir. Bu durumda da mide asidinden kaynaklanan mide ekşimesi kontrol altına alınmış olur. 
 • Mide ekşimesine iyi gelecek yöntemlerden biri de elma tüketimidir. Mide ekşimesi şikayeti olan kişiler düzenli olarak elma tükettiği taktirde mide ekşimesine önüne geçmiş olur. 
 • Maydanoz mide ekşimesine üzerinde etkili olan bir bitkidir. 
 • Mide ekşimesine ne iyi gelir konusunda işinize yarayacak bir diğer yöntem ise fesleğen tüketimidir. 
 • Mide ekşimesi üzerinde hardal bitkisinin de olumlu etkileri vardır. Hardal bitkisi içerisinde bulunan maddeler sayesinde mide ağrısı ile beraber mide ekşimesine de oldukça iyi gelir.
 • Mide ekşimesine badem de iyi gelir. Yağ içeriği sayesinde mide asidini düzenleyen badem düzenli olarak tüketildiği takdirde mide ekşimesini büyük bir oranda azaltır. 
 • Soğuk ayran tüketilmesi mide ekşimesi üzerinde oldukça etkilidir. Ayran mide asidini dengeleyerek mide ekşimesine iyi gelir. 
 • Mide ekşimesi aynı zamanda stres durumunda da tetiklenebilir. Bu durumda sakinleştirici etkisi ile papatya çayı tüketilmesi stresi azaltır ve bu sayede de mide ekşimesi ne iyi gelir.
 • Mide ekşimesi vücudun susuz kalmasının nedeni ile de ortaya çıkabilir. Bu nedenle düzenli olarak su tüketilmesi mide ekşimesi üzerinde olumlu etkilerini gösterir.
 • Mide dostu olarak bilinen bal günde 1 yemek kaşığı tüketildiği takdirde mide ekşimesinde büyük bir oranda rahatlama sağlar. 
 • Mide ekşimesi şikayetim olan kişiler düzenli olarak sarımsak tüketerek bu şikayetini azaltabilir. 
 • Diş Eti Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/dis-eti-agrisina-ne-iyi-gelir.html Wed, 09 May 2018 02:21:55 +0000 Diş eti ağrısına ne iyi gelir, diş etleri, dişlerin sağlıklı kalmasında ve dişleri tutucu özelliğiyle beraber çok büyük bir öneme sahiptir. O yüzden diş etlerinde oluşan kızarıklık, şişlik, zonklama gibi ağrılar Diş eti ağrısına ne iyi gelir, diş etleri, dişlerin sağlıklı kalmasında ve dişleri tutucu özelliğiyle beraber çok büyük bir öneme sahiptir. O yüzden diş etlerinde oluşan kızarıklık, şişlik, zonklama gibi ağrılar da ve dişlerin soğuğa ya da sıcaklığa karşı bir hassasiyeti varsa kesinlikle yapılacak en iyi şey kısa bir zamanda doktora gitmek olacaktır. Tabii doktora gitmeden önce evde yapacağımız doğal yöntemlerle diş eti ağrısına ne iyi geldiğini iyice araştırıp uygun bir yöntemi elde edebiliriz. Diş eti hastalığına ne iyi gelir sorusunu sorduğumuzda aklımıza birçok tedavi yöntemleri gelmektedir. Kulaktan dolma bilgilerle diş eti ağrısına şunun iyi geldiğini ya da bunun iyi geldiğini sözlerine itibar etmemek gerekir. Çünkü diş eti sağlığı çok önemlidir. Şayet diş eti tahriş olursa zarar görürse eski sağlığına kavuşması mümkün değildir. Diş eti ağrısına iyi gelen özellikle diş eti sağlığını destekleyip bunları güçlendiren birçok bitkisel ve doğal yöntemler vardır. Bunları yazmaya çalışacağız.

  Diş eti ağrısına ne iyi gelir

  • Yağ çekme: Eski zamanlarda alternatif tıp uygulamalarında uygulanan ve diş eti ve sağlığının koruyucu etkisi ile bilinmektedir. Ağzın içerisindeki bakterilerden kurtulmasına yardımcı olan yağ çekme işleminde, amaç diş eti ve diş sağlığı koruyup dişlerin daha parlak ve iyi görünmesini sağlamaktadır. Bunun için bir çorba kaşığı susam yağı ağza atılır ve 20 dakika boyunca ağzın içerisinde çalkalanır. Bu süre zarfında tükürülür ve hiçbir şekilde gargara yapılmadan ya da yutmadan uygulanmalıdır. Daha sonra ağız ılık su ile çalkalanmalıdır. Mümkün mertebe de bu işlem her sabah yapılmalıdır. Yağ çekme işleminde susam yağı şartı yoktur. Hindistan cevizi ile de kullanılabilir. Ama dikkat edeceğimiz husus ise kesinlikle gargara yapılmamalı ve bu yağlar yutulmamalıdır.
  • Tuzlu su: Yumuşatıcı etkisiyle bilinmektedir. Ağzı tuzlu su ile çalkalayarak ya da gargara yaparak diş etlerinin ağrısını iyi gelecektir. Bundan dolayı iltihaba neden olabilecek faktörleri de ağızdan uzaklaştırıp diş eti ağrısını korumaktadır.
  • Soğuk kompres: Diş eti ağrılarına buz uygulaması yapılarak diş etlerinin içerisindeki ağrıların dindirmede yardımcı olabilir.
  • Fesleğen: Fesleğen yapraklarının içerisinde bulunan koku hem diş eti sağlığı hem de ağız kokusu için çok etkilidir. Ağzı ferahlatıcı ve dezenfekte etme özelliğiyle bakteri, mikropları yok eder. Çürük diş etlerinin yenilenmesine ve dişlerin daha sıkı kavranmasını sağlayıp, diş kayıplarına da önlemektedir. Bunun için birkaç gün boyunca güneşin altında kurutulmuş olan bir tutam fesleğeni toz şekline getirdikten sonra, bu toz ile dişler fırçalanmalıdır. Günlük olarak 4-5 adet fesleğen yaprağı çiğnenebilir. Ya da alternatif olarak soğuk fesleğen çayı ile de ağız çalkanabilir.
  • Yeşil çay: İçerisinde bulunan doğal bileşenler sayesinde hem diş çürümesine karşı hem de bakterileri yok etmekte hem de diş eti sağlığını korumak da önemli bir yeri vardır. Yeşil çay diş eti ağrısına iyi gelmesinin yanı sıra, ağız kokusunu da önlemektedir. Bu yüzden rutin olarak 3-4 fincan yeşil çay tüketilmelidir. Hem ağız sağlığı da korunmuş olacaktır. Yalnız yeşil çayı şekersiz ve bal olmadan tüketmeye itina gösterilmelidir. Yeşil çay sakız şeklinde de çiğnenebilir.
  • Akures: Diş eti ağrılarını ve acılarını azaltmaya yardımcı olmaktadır. Tedavi etme özelliği olan akures, doktora danışmadan kullanılmamalıdır.
  • Karanfil yağı: Doğal bir antiseptiktir. Bu yüzden karanfil yağı diş eti ağrılarını ve etrafındaki dokuların uyuşmasını sağlar. Bu yüzden parmak ucuna 1-2 damla kadar karanfil yağı damlatılır ve ağrıyan diş etinin üzerine iyice sürülür ya da bunu kaya tuzu, sarımsak suyu, biber tozu ile karıştırıp ağrıyan diş derinin üzerini sürülebilir.
  • Masaj uygulaması: Eller ile yada diş ipleriyle ağrıyan diş etlerine masaj yapılabilir. Bu şekilde kan dolaşımını arttırarak diş ve diş etlerinin sağlıklı olmasını sağ]]> Mide Gastrit Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/mide-gastrit-ne-iyi-gelir.html Wed, 09 May 2018 11:07:04 +0000 Mide gastrit hastalığına ne iyi gelir, Gastrit hastalığı midede meydana gelen bir hastalıktır. Gastrit mide zarı iltihabı, tahriş ya da erezyona uğrama sonucu oluşur. Gastrit hastalığı aniden ya da yavaş yavaş meydana Mide gastrit hastalığına ne iyi gelir, Gastrit hastalığı midede meydana gelen bir hastalıktır. Gastrit mide zarı iltihabı, tahriş ya da erezyona uğrama sonucu oluşur. Gastrit hastalığı aniden ya da yavaş yavaş meydana gelebilir. Aşırı alkol kullanımı, stres, asitli ve gazlı içecekler, baharatlar, acı yiyecekler, aşırı sıcak ve aşırı soğuk yiyecekler, üşütme gibi şeylerden meydana gelir. Ayrıca gastrit hastalığının oluşmasında mukoza tabakasında yaşayan ve helikobakter adına sahip bir bakteri de sebep olabilir. Bu bakteri tedavi edilmediği zaman gastrit hastalığı ülsere ve daha sonra da mide kanserine dönüşebilir. Bakteri ve enfeksiyonların sebep olduğu hastalıklarda mide gastrit hastalığına yol açabilir.

   Mide gastrit hastalığına ne iyi gelir

   Mide gastrit hastalığına ne iyi gelir diye düşündüğümüz zaman aslında bir çok tedavi yöntemi aklımıza gelir. Öncelikle kişi stresten uzak durmalıdır. Özellikle sınava hazırlanan gençler aşırı stres yaparlar ve bu stres sonucunda mide de gastrit hastalığı meydana gelebilir. 
   • Ferahlamak amacıyla içilen gazlı içecekler, kutu meyve suları ve diğer enerji içeceklerinden kesinlikle uzak durulmalıdır. Çünkü asitli ve gazlı içecekler mide asidini arttırır. Ve midede yanma meydana gelir. Midede bulunan asitin artması ile meydana gelen yanma kişinin rahatsızlanmasına neden olur.
   • Nohut, fasulye, soğan ve sarımsak gibi gaz yapıcı yiyeceklerde kişiyi rahatsız eder. Böyle bir hastalığa sahip olduğunuz zaman bu tarz yemekleri yemekten kaçınınız. 
   • Cips, çikolata, şeker türü abur cubur yiyeceklerden uzak durun. Vücuda alınan fazla şeker ve baharat mideyi rahatsız eder. 
   • Kahve ve çay gibi vazgeçilmez içecekleri terk edin. Günlük hayatta sıkça tükettiğimiz bu içecekler sıcak içildiğinden dolayı mideyi yakar. 
   • Zencefil içerisindeki anti enflamatuar ve anti bakteriyel özelliğe sahip olan zencefil gastrit hastalığına iyi gelmenin yanında şişkinlik ve hazımsızlığa da iyi gelir. Ama zencefil kullanmadan önce de mutlaka doktorunuza danışın.
   • Gastrit hastalığının oluşturduğu mide ağrılarını dindirmek için yoğurt yenilmelidir. Yoğurt midedeki asidi dindirir ve mideyi rahatlatır.
   • Gastrit hastalığının tedavisinde papatya çayı içmek de çok faydalıdır. Ama kesinlikle aşırı sıcak bir şekilde tüketmeyiniz. Bağırsaklardaki gaz miktarını azaltır. Ayrıca mide ülseri ve kansere yakalanma riskini azaltır.
   • Ayrıca hepimizin çok sevdiği meyvelerden biri olan çilek içerdiği antioksidan ve yüksek miktardaki fenolik bileşikler gastrit hastalığına iyi gelir.
   • Yemeği yedikten sonra direk olarak ayağa kalmayın. Hemen ayağa kalkmanız mideyi çalkalar ve rahatsız eder. Yemeği yedikten sonra baş bölgesi yere değmeyecek şekilde bir yere uzanırsanız eğer midenizde bulunan yiyecekler daha rahat bir şekilde sindirilir ve ağrımaya sebep olmaz.
   • Yiyecekleri kesinlikle sıcak bir şekilde yemeyiniz biraz soğumasını bekleyin. 
   • Sevdiğimiz meyvelerden biri olan elma da mide gastritini yatıştırıcıdır. Turunçgiller ailesinden olan portakal, mandalina, limon, greyfurt gibi asit içerikli meyvelerden uzak durun ve asit içeriği az olan meyvelere yönelik hareket edin.
   ]]>
   Tansiyona Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/tansiyona-ne-iyi-gelir.html Wed, 09 May 2018 16:06:00 +0000 Yüksek tansiyona ne iyi gelir, sakin bir hayat ile yüksek tansiyon kontrol altına alınabilir. Tıp dilinde hipertansiyon kanın damarlar içindeki mevcut basıncının artması durumudur. Normal bir insanın kan basıncının yani normal t Yüksek tansiyona ne iyi gelir, sakin bir hayat ile yüksek tansiyon kontrol altına alınabilir. Tıp dilinde hipertansiyon kanın damarlar içindeki mevcut basıncının artması durumudur. Normal bir insanın kan basıncının yani normal tansiyon değeri 130/85 olarak kabul edilmektedir. Günümüzde stresli yaşam ve beslenme bozukluğu alışkanlıkları ister istemez insanın tansiyonunu yükseltebilir. Yüksek tansiyon ciddi risk taşıyan bir çeşit hastalıktır. Bu nedenle yüksek tansiyonun kesinlikle ihmal edilmemesi ve gereken önlemlerin alınması gerekir. Yüksek tansiyon ihmal edilirse ciddi boyutlara erişerek insanlarda inme felç yada ölümlere kadar gidebilmektedir. Bu hastalığın nedenlerinden biri genetik faktörlerdir. Çeşitli hormon bozuklukları, böbrek rahatsızlıkları, şeker hastalığı, tiroid, kolesterol rahatsızlıkları fazla tuz tüketimi, yaş, fazla kilo, yüksek tansiyonun ortaya çıkmasına neden olan sebepler arasında yer almaktadır. 

   Yüksek tansiyona ne iyi gelir

   Yüksek tansiyona ne iyi gelir diye sorarsanız en iyi çözüm doğa ile iç içe olmaktır. Çünkü doğada yaşamak stresten ve kaygıdan uzak doğal yiyeceklerle beslenerek şehir hayatının sıkıntısından uzak kalarak daha sağlıklı ve uzun ömürlü bir hayat sürdürülebilir Sizinde bildiğiniz gibi kaygı, korku, öfke hayal kırıklığı sinir, stres bu saydıklarımın hepsi birleşince sinir sistemini çökerterek hipertansiyona neden olur. Ancak yalnızca bu saydıklarımızda değil beslenme stilinize dikkat etmezseniz çok yağlı ve tuzlu beslenmeye devam edilirse ve kilo kontrolü yapılmazsa sonuçta hipertansiyon kaçınılmaz olur. Yüksek tansiyona ne iyi gelir derseniz sarımsak herkesin bildiği gibi doğal antibiyotik olma özelliği sayesinde düzenli bir şekilde her gün tüketilmeye devam edilirse kişide tansiyon problemi oluşmaz. Aşırı kafein alımından sigaradan ve tütün ürünlerinden uzak durmanız gerekir. Günlük düzenli olarak yapılan nefes egzersizleri yoga ve meditasyon kan basıncını düzenlediği için tansiyon hastalarına önerilmektedir. Yüksek tansiyonu olan hastaların çok fazla ağır egzersiz yapmaması günlük hafif tempoda yürüyüş yapması daha uygundur.

   Yüksek tansiyona için evde doğal ilaç yapımı

   Yüksek tansiyona ne iyi gelir gibi çevremizde birçok soru bulunmaktadır. Bunların en başında yoğurt ile sarımsak karıştırılarak veya cacık yapılarak her gün tüketildiğinde yüksek tansiyonu bir nebzede olsa kontrol altına almış olursunuz. Yapılan bir araştırmaya göre  sarımsağın  yüksek tansiyonu düşürmek için  ağızda çiğnenmesi  veya yemeklere konması gerekir. Ayrıca her sabah bal ve limon suya karıştırarak içildiğinde veya 1/2 çay kaşığı kadar kimyon rezene tohumlarını bir su bardağı suyun içerisine ekleyerek içmeye özen gösteriniz Ayrıca yüksek tansiyon hastalarının sürekli yanlarında limon gezdirmeleri önemli bir unsurdur. Çünkü tansiyon yükseldiği zaman 1 limonu bir bardak suyun içerisine sıkılarak içildiğinde tansiyonunuzun çok hızlı bir şekilde düştüğünü göreceksiniz Ayrıca tansiyonu düşürmek için önerilen yiyecekler arasında sebze, meyve ve süt ürünleri bol lifli gıdalar ve özellikle balık bulunur. Tam tahıllı gıdalar kan basıncını düşürmekte oldukça faydalıdır. 

   Yüksek tansiyonu düşüren besinler nelerdir

   Yüksek tansiyonun belirtileri arasında ilk ensede ağrı başlar ve bunu baş dönmesi, bulantı, kusma takip eder ve titremeler ile devam eden sıkıntılı bu süreçte mutlaka bir doktora başvurmanız gerekir. Tansiyonunuzu ölçtükten sonra dil altı ilaçları  ile bir şekilde  tansiyonunuzu kontrol altına alır. Eğer tansiyon hastası iseniz  muhakkak ilaçlarınızı günlük almanız ve kesinlikle aksatmamanız gerekir. Tansiyonunuzu normal seviyelerde tutmak için başta limon olmak üzere çilek,ıspanak, sarımsak, alıç kereviz türü yiyecekler tüketmeniz gerekir. Ancak düşük tansiyonda yüksek tansiyon kadar tehlike arz etmektedir. çünkü tansiyon düştüğü zaman kalp atışında yavaşlama olur.Ve kişide ani gelişen bayı]]> Gribe Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/gribe-ne-iyi-gelir.html Wed, 09 May 2018 20:59:10 +0000 Gribe ne iyi gelir, kış mevsiminde sürekli karşımıza çıkan ve sıklıkla yakalandığımız bir rahatsızlık çeşididir. Genellikle soğuk havalarda ortaya çıkan bu rahatsızlık bireyleri de olumsuz etkilemektedir. İnfluenza Gribe ne iyi gelir, kış mevsiminde sürekli karşımıza çıkan ve sıklıkla yakalandığımız bir rahatsızlık çeşididir. Genellikle soğuk havalarda ortaya çıkan bu rahatsızlık bireyleri de olumsuz etkilemektedir. İnfluenza virüsünün sebebiyet verdiği grip, aniden yüksek ateş ile başlayarak, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, kuru öksürük ve baş ağrısı ile seyreden bulaşıcı enfeksiyondur. Çoğunlukla bağışıklık sistemi ve direnci zayıf olan bireylerde, yaşlılarda ve çocuklarda görülmektedir. Böbrek hastalığı, kalp ve damar hastalıkları, ve şeker hastalığı gibi kronik rahatsızlıklar görülen bireylerde ölüme kadar varan ciddi sorunlar doğurabilmektedir. Grip ilk 2 gün içerisinde bulaşıcı hale gelmektedir. İstirahatle birlikte yaklaşık 8-10 gün içerisinde geçmektedir. Fakat verilen süre içerisinde geçmediyse ve belirtileri çok şiddetli görülüyorsa mutlaka bir hekime başvurulmalıdır. Gribin başlangıç aşamalarında ve hafif seyreden zamanlarında bazı tedavi yöntemlerini uygulayarak hastalığınızın belirtilerini hafifletebilirsiniz. 

   Gribe Ne İyi Gelir
   • İlaç Tedavisi: Bekleyerek geçecek bir hastalık olmadığından mutlaka doktora görünmelisiniz. Doktorun vermiş olduğu ilaç tedavisini aksatmadan düzenli bir şekilde kullanmaya çalışınız. Doktor muayenesi olmadan kesinlikle kafanıza göre ilaç kullanmayınız. Özellikle de antibiyotiklerden uzak durunuz. 
   • Okaliptüs Bitki Çayı: Avustralya kıtasında yetiştirilmekte olan okaliptüs bitkisi, burun akıntısı, göğüs ağrısı, burun tıkanıklığı gibi rahatsızlıkların tedavisinde sıkça kullanılan bir üründür. Günümüz zamanında da gribal enfeksiyonların giderilmesinde kullanılan bir bitki türüdür. Okaliptüs çayını ısıtıp, buharını içinize çekiniz. Bu uygulama hem burun akıntısını gidererek solunum yollarını açacaktır hem de boğaz ağrısını giderecektir. 
   • Sık Sık İstirahat Ediniz: Grip esnasında yoğun bir şekilde halsizlik görülmektedir. Eğer birey yatmasa bile kendini yoracak işlerden ve hareketlerden uzak tutmalıdır. Böylece hastalığın tedavi süreci kısalarak, oluşturmuş olduğu yan etkileri de azaltacaktır.
   • Ihlamur Çayı: Vücudun terlemesiyle birlikte dışarıya atılan mikropları azaltmada etkilidir. Ihlamur doğada yetişen bir bitki olup, ağacı da 5 metreye kadar uzayan, dallarındaki tomurcuk meyvelerinin olgunlaşıp haziran ayında meyvesini dökmektedir. Ihlamur bitkisi vücutta antioksidan etkisi oluşturarak, enfeksiyonlara karşı direnç sağlamaktadır. 
   • Su Tüketimi: Solunum yollarının nemli tutularak, enfeksiyonların önlenmesine adına günlük en az 8 bardak su içilmelidir. Su, mukus birikimlerini dağıtıp, üst solunum yollarını açarak daha rahat nefes alınmasını kolaylaştırmaktadır. Suyun yanın sıra sebze suları, sporcu içecekleri ve meyve suları da içebilirsiniz. Fakat kahve ve çay gibi kafeinli içecekler tüketilmemelidir. Sıvı alacağınız diye, sıvı kaybına uğrayabilirsiniz. 
   • Papatya Çayı: Gribal enfeksiyonlardan ötürü oluşan bakterileri ve mikropları yok etme özelliği bulunmaktadır. Ayrıca papatya yapısındaki maddelerden ötürü antioksidan özelliği sayesinde vücut sistemini dengede tutmayı başarmaktadır. Bir bardak sıcak suyu, bir tutam papatyayı ilave ederek demlenmesini bekleyiniz. Demlediğiniz çayı sıcak bir şekilde tüketiniz. 
   • Buhar Banyosu: Bir kaseye sıcak kaynar su doldurunuz. İçerisine de iki çay kaşığı taze kıyılmış zencefil ekleyip biraz bekleyiniz. Ardından başın arkasına bir havlu yerleştirerek, buharın üzerine doğru eğiliniz. Bu yöntem bir nevi su baharı teneffüsüdür. Buhar banyosu sinüslerin ve bronşiyal tüplerin açılmasını, daha rahat nefes almayı ve tıkanıklıkları gidermede etkilidir. Buhar banyosu esnasında taze zencefil yerine, mentol içerici özelliği bulunan viks gibi merhemlerden, nane yağından ya da okaliptüs yağından birkaç damla damlatabilirsiniz. 
   • Çemen Tohumu: Güçlü antiviral özelliğinin yanı sıra grip ve soğuk algınlığı rahatsızlığını da tedavi etmede yardımcıdır. Bir bardak kaynar suyun içerisine çemen tohumu ekleye]]> Halsizliğe Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/halsizlige-ne-iyi-gelir.html Thu, 10 May 2018 10:31:18 +0000 Halsizliğe ne iyi gelir, sorusuna verilecek bir çok cevap vardır. Çünkü günlük hayatımızda halsizlik herkesin karşılaştığı sorunlar arasındadır. Hatta dünyada sorun haline gelmiş bir durumdur. Halsizlik kişide iş verimini Halsizliğe ne iyi gelir, sorusuna verilecek bir çok cevap vardır. Çünkü günlük hayatımızda halsizlik herkesin karşılaştığı sorunlar arasındadır. Hatta dünyada sorun haline gelmiş bir durumdur. Halsizlik kişide iş verimini azaltır, anlama kapasitesi düşürür, yorgunluğun artması gibi olumsuz durumları meydana getirir. Özellikle uyku bozuklukları, uzun süren stres ya da hastalıklar kişide halsizliğin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bunların yanı sıra yanlış diyet uygulamaları, düzensiz ve dengesiz beslenme, hareketsizlik de halsizliğe yol açabilir.

    Halsizliğe ne iyi gelir
    • Halsizliğe karşı en önemli etken vücuda yeterli gelecek kadar uyumaktır. Yetişkinlerin bir günde en az 7 saat uyuması gerekir. Bu saat çocuklarda ona kadar çıkmaktadır. Fakat uyuduğunuz yerin ortopedik olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde boynunuz, beliniz veya sırtınız ağrıyabilir. 
    • Sağlıklı, dengeli ve düzenli beslenmeye dikkat etmelisiniz. Hazır gıdalardan, çok tuzlu yiyeceklerden, çok şekerli yiyeceklerden, bol yağlı yiyeceklerden uzak durmanız tavsiye edilir. Çünkü bunlar kişiler de hazımsızlığa yol açar. Böylece kişi halsiz olur.
    • Ayrıca gün içerisinde çok su içmeye özen göstermelisiniz. Yetişkin bir insan bir günde en az 2 litre su içmelidir. Bu su miktarı günlük aktiviteler ve çalışma şartlarına göre değişmektedir.
    • Tabii ki sizinde bir vücut için düzenli egzersiz yapmak şart. Yaptığınız sporu her gün düzenli bir şekilde yapmaya özen gösteriniz. Ayrıca sporu yapmanın en iyi zamanın sabah olduğunu unutmayalım. Fakat spor yaparken vücudunuzu çok zorlamaktan ve çok fazla ağırlık kaldırmaktan kaçınmalısınız. Daha çok zihin ve beden izin rahat duyacağı sporlara yönelmelisiniz. Özellikle yoga ve meditasyon tavsiye edilmektedir. Böylece zihninizi boşaltabillirsiniz ve daha enerjik bir hayatınız olur.
    • Çalışma saatleriniz de aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Yani kendinize dinlenecek zaman ayırmalısınız. İş saatleri dışında iş ile ilgilenmemeli ve zihninizi iş ile ilgili konularıyla meşgul etmemelisiniz. Eğer yaptığınız iş sizi yoruyor veya çok strese sokuyorsa işinize son vermeli veya ara vermelisiniz.
    • Eğer herhangi bir rahatsızlığınız veya Kullandığınız bir ilacınız yoksa multivitamin hapları kullanmaya başlayabilirsiniz. Fakat başlamadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışmayı unutmayınız. Multivitamin hapları genellikle günde 1 kere sabah aç karına alınmaktadır. Birden fazla multivitamin çeşidi vardır. Bunları kişiler ihtiyaçlarına göre seçebilirler. Örneğin özellikle zihin açıcı ya da enerji verici multivitamin çeşitleri vardır. Bunlardan kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz.
    • Alkol, sigara, nikotin, eroin, uyuşturucu gibi bağımlılık yapan maddelerden uzak durmalı ve tüketmeye özen göstermelisiniz.
    Halsizliğe ne iyi gelir sorusuna bitkisel çözümler nelerdir
    • Elma: Sürekli halsiz hissedenler için günde bir tanem elma yemeleri tavsiye edilir. Çünkü elmanın birçok faydası bulunmaktadır. 
    • Muz: Vücut hareket ettikçe yorulup enerji kaybeder. Eğer bu enerji kaybını karşılaşsanız halsiz kalırsınız. Gerekli vitamin ve mineralleri almanız gerekir. Muz ve üzerine bir tatlı kaşığı bal yediğiniz takdirde halsizliğinize iyi gelecektir. 
    • Yoğurt: Yoğurdun sindiriminin çok kolay olması ve protein içeriği açısından zengin olduğu için tercih edilen bir besindir. Ayrıca sindirimine yardımcı olan probiyotikler bakımından da zengin bir içeriğe sahiptir. Hem bağışıklık sisteminizi güçlendirir hem de kronik yorgunluğunuza iyi gelir.
    • Greyfurt suyu: Greyfurt suyu içerisinde p-450 enzim bulunduğu için vücudumuzda enzim indüksiyonuna neden olur. Hatta uyuşukluk tedavisinde dahi doktorlar tarafından önerilen bir besindir. Düzenli bir şekilde her gün bir bardak greyfurt suyu içmeniz enerji toplamanız için tavsiye edilir. Fakat içtiğiniz greyfurt suyunun organik olmasına dikkat ediniz, hazır meyve suyu tüketmekten kaçınınız.
    • Fesleğen yaprağı çayı: Fesleğen bol m]]> Çoçuklarda Kusmaya Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/cocuklarda-kusmaya-ne-iyi-gelir.html Fri, 11 May 2018 05:48:06 +0000 Çocuklarda Kusmaya Ne İyi Gelir: Çocuklarda kusma rahatsızlığı sıkça görülebilen rahatsızlıklardandır. Kusmanın başka bir rahatsızlıktan doğan kusmalar veya tüketilen gıdalardan dolayı oluşan kusma nedenler Çocuklarda Kusmaya Ne İyi Gelir: Çocuklarda kusma rahatsızlığı sıkça görülebilen rahatsızlıklardandır. Kusmanın başka bir rahatsızlıktan doğan kusmalar veya tüketilen gıdalardan dolayı oluşan kusma nedenleri olabilir. Kusma midede bulunan gıdaların ağızdan büyük zorlukla çıkarılmasıdır. Çocuklarda kusma, genellikle soğuk algınlığına bağlı ateşlenme, midenin üşütülmesi, çocuğun tükettiği gıdaları mideye ağır gelmesi nedeniyle kusma sorunu yaşanabilir. Sağlıksız tüketilen ürünlerden vücuda alınan bakteriler veya süt ve süt ürünlerinin çabuk bozulması nedeniyle süt tüketiminden oluşa bilmektedir. Çocuklara yedirilmesi engellenemeyen abur cubur denilen tüketim malzemeleri nedeni ile kusma rahatsızlığı yaşanmaktadır. Çocuk yediği besin sebebiyle mikrop kapmış veya zehirlenme gibi sorun yaşamasında kaynaklı olabilir. Uzun süren kusma rahatsızlığında çocuğu hemen bir sağlık kuruluşuna götürülmeli. Çocukta görülen kusma ne iyi gelir, şeklinde düşünülen ilk tedavi şekli için dotora götürmeden önce evde hazırlanan birçok değişik yöntem ve organik bitkisel tedavi yöntemi uygulanmaktadır. 

     Çocuklarda Kusmaya Ne İyi Gelir, Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir

     • Kusmayla beraber vücutta büyük ölçüde su kaybı yaşayacağı için çocuğa bol su içirilmeli. Bol su tüketimi mide kusmaya iyi gelmektedir.
     • Kusma sorunu çocukta halsizlik ve bitkin olma durumu yarattığı için çocuğun uyuması sağlanmalı ve istirahat etmesine dikkat edilmeli. Çocuk istirahat ederek kendisine gelir ve kusma rahatsızlığından kurtulur.
     • Kusma rahatsızlığı yaşayan çocuğu sıcak ortam sıkıp bunaltacağı için daha serin havadar bir ortam veya odada bulundurulması sağlanmalıdır. Havadar ve temiz hava çocuk sağlığı için iyi gelir
     • Henüz kusma sorununu gidermemiş çocuğa kızarmış, yağlı, süt ve süt ürünlerinden tüketmesine engel olunmalı. 
     • Çocuğa verilecek gıdalar soğuk ve sıcak gıdalar yerine ılık gıdalarla beslenmesine dikkat edilmeli.
     • Kusma rahatsızlığı yaşayan çocuk, kustuktan sonra bir süre hiçbir gıda maddesi verilmemeli ve dinlendikten sonra küçük bardak ile su verilmelidir.
     • Çocuğun kusması kesildi ise komposto, bitkisel çay, bisküvi gibi hafif besinler vererek midenin sakin kalması rahatlaması sağlanmalıdır. Bir süre sonra çorba, yağsız süt veya portakal suyu ile takviye yapılabilir.
     • Erik çiçeği birçok rahatsızlık gibi mide bulantısına iyi geldiği için kaynatılarak demlenmesinden sonra ılk olarak çay gibi tatlandırılarak çocuğa içirilir.
     • Melisa yaprağı kaynatılarak elde edilen melisa çayı ılık olacak şekilde çocuğa içirildiğinde mide bulantısına iyi gelmektedir.
     • Nane limonun mideyi yatıştırıcı özelliği bulunmaktadır. Üşütülen mideye ve kusmaya karşı nane ile limon karışımını kaynatarak dinlendirilir ve çocuğun içebileceği şekilde tatlandırılarak ılık olarak içirilir.
     • Türk kahvesi ile limon karıştırılarak su ile içile bilir konuma getirerek çocuğa içirilmeye çalışılmalıdır.
     • Biberiye kaynatılarak güzel aroması eşliğinde soğuyup süzüldükten sonra çocuğa içirilerek mide bulantısının önüne geçilmiş olur.
     • Limon çiçeği mideye rahatlık veren bir bitki olduğu için kaynatarak demlenmesi sağlanarak çay olarak ılık şekilde içilmesi  kusmanın önüne geçilebilir.
     • Ihlamur her derde deva olduğu gibi çocukların mide bulantısı veya kusma hastalığına çok iyi gelmektedir. Ihlamur çay gibi demlenerek tatlandırıcı ile çocuğun içebilir duruma getirerek içmesi sağlanmalıdır.
     • Karabaş otu mide bulantısı ve kusma hastalığına karşı kaynatılarak tüketilmelidir.
     • Mentolü nane zengin vitamin içeren, ateş düşürücü ve kan dolaşımının hızlanmasını sağlamasının yanı sıra mide sorununa iyi geldiği için çiçeksiz hali ile mentollü nane kaynatılarak içilmesi sağlanmalıdır.
     • Lavanta çayı karın, bağırsak sorunu, bulantı, kusma ve mide rahatsızlığına çok iyi gelen şifalı bitkinin çayı çocuğa içirilmek için hazırlanır ve çocuğun faydalanması sağlanır.
     ]]>
     Kaşıntıya Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/kasintiya-ne-iyi-gelir.html Fri, 11 May 2018 19:07:28 +0000 Kaşıntıya Ne İyi Gelir, Vücudun deri katmanında herhangi bir nedenden ötürü kaynaklanan kaşıntı probleminin giderilmesi için birtakım unsurlar vardır. Ancak hassas yapıya sahip cilt dokusunun tahriş olmaması adına doktor mua Kaşıntıya Ne İyi Gelir, Vücudun deri katmanında herhangi bir nedenden ötürü kaynaklanan kaşıntı probleminin giderilmesi için birtakım unsurlar vardır. Ancak hassas yapıya sahip cilt dokusunun tahriş olmaması adına doktor muayenesinin yapılması ile birlikte tavsiye edilen önerilerin dikkate alınması önemlidir. Egzama, mantar, alerjik reaksiyon, böcek ısırması ve tüy çıkışı kaşıntı sorununun ortaya çıkmasına kaynaklık eder. Hal böyle olunca ciltte kızarıklık, yanma ve ağrı hissi meydana gelerek huzursuzluk başlar. Bu durumda uykusuzluk probleminin yüz göstermesi kaçınılmazdır. Bunun yanı sıra bazı hastalıkların varlığı da bu durumu tetikler. Özellikle uyuz problemi kaşıntının şiddetini arttırır. Söz konusu bu rahatsızlıkla baş edebilmek için kulaktan duyma yanlış uygulamaların yapılmaması gerekir. Adı geçen rahatsızlığa maruz kalan insanlar kaşınan bölgeyi genellikle sert bir şekilde kaşıyarak tahrişe sebebiyet verirler. Kaşıntı bölgesel olarak tek bir noktada oluşabildiği gibi tüm vücudu da kapsama alanına alabilir. İşte bahsedilen bu sorunun ortadan kaldırılması için birtakım çözüm yolları vardır. 

     Kaşıntıya Ne İyi Gelir

     Soğuk Su İle Duş Almak: Vücuttaki kaşıntı hissinin giderilmesine yönelik soğuk su ile duş alınması derinin kendini yenilemesine kaynaklık eder. Böylece kan damarlarının akış hızı dengelenir. Bahse konu olan kaşıntı probleminin ortadan kaldırılması için cildin suyla buluşması ile vücuttaki kir ve ter atılır. Nefes alan deri gözenekleri işlevini yerine getirerek kaşıntı sorunu giderilir. Ancak naylon, yün ve sentetik içerikli kıyafetler kaşıntının devamlılığına neden olur. Bu nedenle pamuklu iç çamaşırı ve giysilerin giyilmesi önemlidir. Söz konusu soğuk su ile duş alınırken kimyasal temizlik ürünlerinin kullanılmaması gerekir. Organik olmayan kişisel bakım ürünlerinin cilde temasıyla birlikte kaşıntı tekerrür eder.

     Limon: Limonun içerdiği asitler sayesinde kaşıntı problemi kısa sürede giderilir. Bu hususta vücudun temiz ve kirinden arındırılmış halde olması önemlidir. Limon vitamin ve mineral bakımından zengin olduğu için kaşınan cilt yüzeyiyle temasta bulunduğu andan itibaren olumlu yönde etkisini gösterir. Limonun saf haliyle kabuklarıyla birlikte deri yüzeyine sürülmesi son derece önemlidir. Katkı maddesi ilave etmeden kaşınan bölgeye söz konusu bu değerli ürünün uygulaması yapıldığında kaşıntı engellenir. Fakat ciddi rahatsızlıklar mevcut ise kaşıntı bir süre sonra tekrar kendini gösterir.

     Papatya: Şifalı bitkiler arasında yer alan papatya sayesinde kaşıntıdan kurtulmak mümkündür. Kaşıntıyla birlikte oluşan cilt rahatsızlıkları kapsamında döküntü ve pullanma oluşumlarını da gideren papatya çay halindeyken etkisini daha iyi gösterir. Bunun için bir tutam papatya ile iki bardak suyun kaynama aşamasına gelinceye kadar ocakta tutulması şarttır. Keskin papatya kokuları geldikten sonra papatya suyu soğutularak kaşınan deri tabakasına sürülür. Bu değerli bitkiyi uyguladıktan sonra cildinizi yıkamanıza gerek yok. Ancak ikinci uygulama yapılırken kaşınan bölgeyi yıkamanız hususuna dikkat etmenizde fayda var.
     ]]>
     Bebeklerde Boğaz Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/bebeklerde-bogaz-enfeksiyonuna-ne-iyi-gelir.html Sat, 12 May 2018 05:56:49 +0000 Bebeklerde Boğaz Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir, Bebeklerde boğaz enfeksiyonu, genellikle soğuk algınlığının baş gösterdiği ateş, öksürük, nezle ve grip gibi rahatsızlıkların baş göstermesidir. Bebekler doğumdan Bebeklerde Boğaz Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir, Bebeklerde boğaz enfeksiyonu, genellikle soğuk algınlığının baş gösterdiği ateş, öksürük, nezle ve grip gibi rahatsızlıkların baş göstermesidir. Bebekler doğumdan sonra beli bir süre anne sütü ile beslendikleri için birçok hastalıktan korunurlar ama zayıf düşen bebekler boğaz enfeksiyonuna yakalanabilmektedir. Boğaz enfeksiyonuna yakalanan bebekler beslenmelerini gerektiği gibi yapamazlar ve ağlamaklı, huzursuz olurlar. Bebeklerde boğaz enfeksiyonu, yakın temas, mevsim geçişi, çevresinde bulunan hastalar kanalıyla yakalana bilirler. Bebeklerde boğaz enfeksiyonu uzun süreli geçmez ve yüksek ateş gözlenirse mutlaka doktora götürülmeli. Doktorun gerek gördüğü ilaçlarla tedavi yoluna gidilmeli. Bebeklerin boğaz enfeksiyonuna iyi gelen yöntemleri şöyle sıralayabiliriz.

     Bebeklerde Boğaz Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir

     • Bebeklerde boğaz enfeksiyonu ağrısı soğuk algınlığının etkisi ile olduğu için boğaz hafif sarılarak boğazın sıcak tutması sağlanır. 
     • Hastalığa bağlı olarak boğazda kuruluk olacağı için bebeğin bulunduğu ortam havadar ve nemli tutulmalı. Kalorifer çalışıyorsa peteklerin üzerine su konmalıdır. 
     • Bebeklerde boğaz enfeksiyonuna yakalanan bebekler anne sütü ile besleniyorsa sütle beslemeye devam etmeli ve ek olarak vitamin içeren sıvı gıdalar verilmesine gayret gösterilmeli.
     • Bebeği mümkün olduğu kadar kişilerden uzak tutarak dinlenmesini sağlamak bebeğin hastalığına iyi gelir. 
     • Okaliptüs yağını bir pamuğa batırarak bebeğin boğazına mesaj yapmak bebeğe büyük rahatlama ve boğaza yumuşaklık verir.
     • Nane yağı ile bebeğin göğüs ve sırt kısmına mesaj yapmak rahatlık verir ve nane yağı kokusu bebeğin tıkalı olan burnunun açılmasına yardımcı olur. 
     • Dışarıdan gelen kişilerin ellerini yıkamadan bebeğe dokunmalarına izin verilmemeli ve dokunmalarına müsaade edilmemeli.
     • Bebeğin bulunduğu ortamda sigara türü maddelerin içilmesine izin verilmemelidir.
     • Bebeğin bulunduğu odanın sıcaklığını normal derecede tutarak bebeğin terlemesinin önüne geçilmeli.
     • Boğaz enfeksiyonu olan bebeğe kalın giysiler giydirilmemeli mümkünse pamuklu giysiler giydirilmeli.
     • Bebeğin kullandığı biberon, emzik ve yemek yedirilen kaşık kaynatılarak temizlenmesi sağlanmalı.
     • Bebeğin banyo yaptırırken ve sonrasında soğuk almasına engel olunmalı. 
     ]]>
     Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/cocuklarda-oksuruge-ne-iyi-gelir.html Sat, 12 May 2018 13:55:54 +0000 Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir, Öksürük bir hastalık belirtisi olabilir. Ama boğazda veya solunum yollarında takılan, boğazı tahriş eden bir durum da öksürük oluşmasına neden olabilir. Öksürük basit bir şey gibi gö Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir, Öksürük bir hastalık belirtisi olabilir. Ama boğazda veya solunum yollarında takılan, boğazı tahriş eden bir durum da öksürük oluşmasına neden olabilir. Öksürük basit bir şey gibi görünse de bazen tehlikeli sonuçlar meydana getirebilir. Derinlerden gelen öksürük bronşit gibi uzun süreli ve tedavisi uzun süren bir hastalığın belirtisi de olabilir. Öksürük akciğer enfeksiyonlarını ve solunum yollarında oluşan balgamın atılmasını sağlamaktadır. Hırlama şeklinde gerçekleşen öksürük tehlikeli olabildiği gibi, kuru öksürük ise tehlike arz etmemektedir. Ayrıca soğuk havalarda sıkça rastladığımız grip, nezle, soğuk algınlığı da öksürük oluşmasını tetikleyebilir. Yemek yerken, birşeyler içerken ya da herhangi bir anda tükürük boğazımıza kaçtığında bile öksürük oluşabilir. Çocuklarda meydana gelen öksürüğün diğer sebebi ise yetişkin kişilerin küçük çocukların yanında sigara içmeleridir. Sigara çocukların solunum yollarını tahriş edeceğinden çocuk öksürmeye başlar. Çocuk hastalıklarından biri olan kulak enfeksiyonu kuru öksürüğe neden olur.

     Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir

     • Çocuğunuzda oluşan öksürük balgamlı öksürük ise kesinlikle öksürük şurubu kullanmayınız. Çünkü böyle bir durumda önemli olan öksürüğün kesilmesi değil balgamın vücuttan atılması önemlidir. Çocuğunuz öksürürken onu yüzüstü bir şekilde yatırın ve sırtına yavaş bir şekilde vurarak balgamın atılmasını sağlayın.
     • Çocuğunuz geceleyin yatarken öksürmeye başlarsa onun yastığının altına bir destek koyarak başının yüksekte kalmasını sağlayın.
     • Eğer çocuğunuz da öksürük varsa çocuğunuzun odasını nemli tutunuz. Hatta çocuğunuzun yanında bir çaydanlık su kaynasın ve odanın havasının kurumaması için odanın penceresini açık tutunuz.
     • Çocuğunuzun öksürüğünün en kısa zamanda geçmesi için gece yatmadan önce ve gün içerisinde ılık su veya içecekler verebilirsiniz. Ayrıca çocuğunuza aşırı sıcak ve aşırı soğuk içecekler içirmeyin veya yedirmeyin. Aksi takdirde yedirdiğiniz soğuk şeyler çocuğunuzun öksürüğünü arttırabilir ve daha kötü yapabilir.

     Çocuklarda öksürüğe ne iyi gelir denildiği zaman öksürük için bu yöntemler kullanılabilir. Ayrıca bunun yanında doğal olan çözüm yolları da önemlidir. Bunlara örnekler verelim:
     • Bal çocukların boğaz ağrılarına oldukça iyi gelir. Eğer çocuğunuz balı direk yemek istemezse süt ile karıştırıp ılık bir şekilde içirebilirsiniz. Bu çocuğunuzun öksürüğünü kesmede işe yarar.
     • Eski zamanlardan itibaren soğuk algınlığı, nezle, grip ve öksürük gibi hastalıklara pekmez çok iyi gelir. Hatta kesin bir çözüm yoludur diyebiliriz.
     • Bir çay kaşığı karabiber ile bir tatlı kaşığı bal karıştırılıp çocuğunuza verildiği zaman çocuğunuzun öksürüğünü kesmede büyük rol oynar. Bu karışımı verdikten sonra da bir bardak ılık süt içirdiğiniz zaman daha lezzetli ve etkili olacaktır.
     • Tereyağı ve pekmez karışımı da çocuklarda öksürüğe iyi gelen karışımlardandır. Aslında çocuklar pekmezi hiç sevmezler ama hasta oldukları için ve öksürüğe iyi geldiği için kesinlikle tüketilmesi gerekir.
     • Öksürüğü kesmenizde etkili olan ve bizim önereceğimiz son karışım ise ayva yaprağı ve ıhlamurun karıştırılarak çay yapılması ve öksüren çocuğunuza içirmeniz onun öksürüğünün kesilmesinde oldukça etkilidir.
     ]]>
     Gebelikte Mide Yanmasına Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/gebelikte-mide-yanmasina-ne-iyi-gelir.html Sun, 13 May 2018 08:55:10 +0000 Gebelikte mide yanmasına ne iyi gelir, bayanların neredeyse % 90'ı gebeliğin başlaması ile bir çok sorunla karşı karşıya kalmaktadırlar. Mide bulantısı, mide yanması, kusmalar, aş erme, iştahsızlık, aşırı gaz, sindirememe Gebelikte mide yanmasına ne iyi gelir, bayanların neredeyse % 90'ı gebeliğin başlaması ile bir çok sorunla karşı karşıya kalmaktadırlar. Mide bulantısı, mide yanması, kusmalar, aş erme, iştahsızlık, aşırı gaz, sindirememe, kabızlık, şişkinlik ve benzeri daha bir çok problemde meydana gelmektedir. Doğum yapana kadar da bu problemler devam etmektedir. Bazı problemlerin bitkisel ya da ilaç yöntemi ile tedavisi varken bazılarının da ne yazık ki doğum yapana kadar çözümü ya da tedavisi bulunmamaktadır. Gebelik kişiden kişiye ve bünyeden bünyeye de farklılıklar göstermektedir. Kimileri çok rahat bir gebelik süresi geçirirken kimileri de çok zorlu gebelikler geçirebilmektedirler. Her belirti her hamilelikte kendini göstermeye bilir. Mide yanması da bunlardan birisidir. Gebelerin yarısının şikayet ettiği mide yanması ilaçlar ve bitkisel yollarla çözülebilen bir durumdur. Gebelikte mide yanmasına bir çok şey iyi gelmektedir.

     Gebelikte mide yanması nedeni nedir

     Mide yanmasının nedeni hamilelikle beraber hormonların değişmesi ve rahimin zamanla büyüyüp mideye yansımasından kaynaklıdır. Genellikle mide bulantıları kesildikten sonra mide yanması başlar. Kimi durumda ise hamileliğin ilk aylarında da başlayabilmektedir. Mide yanması ise hamileliğin bitmesi ile son bulur. Çok nadir durumda gebelikten sonra da devam eder. Ama % 90 doğumla beraber mide yanması da biter. Halk arasında mide yanmasını bebeğin saçlarının çıkmasına bağlarlar. Saçı çok olan bebeklerin annelerinin mideleri yandığı söylenir. Bu çok doğru bir tespit değildir. Mide yanmasının saçla bir alakası yoktur. Genellikle midenin yenilenleri hazmedememesi ile alakalı bir durumdur. 

     Gebelikte mide yanmaması için yapılması ve yapılmaması gerekenler

     Yapılacak ilk iş doktorunuza görünmek olmalıdır. Doktor uygun şurup ya da ilacı tavsiye edecektir. Şayet ilaç kullanmayayım başka yollarla geçirmeye çalışayım derseniz doğal yollara baş vurmanız gerekecektir. Gebelikte mide yanmasına en iyi gelecek ilk şey süttür. Ilık ya da çok soğuk olmamak kaydı ile içebilirsiniz. Süt bir çok gebede gaz problemine yol açabilmektedir. Bundan dolayı süt yerine meyve tüketebilirsiniz. Örneğin; elma mide yanığını alan en iyi meyvedir. Armut ya da size iyi gelebilecek başka meyvelerde tüketebilirsiniz. Bol bol su tüketmekte mide yanmasına engel olacaktır. Özellikle geceleri mide yanması şikayeti olan gebelerin yatmadan yarım saat önce su içmeleri daha rahat bir gece geçirmelerine yardımcı olacaktır. Bunun dışında badem tüketebilirsiniz. Bademde mide yanmasını önleyici bir yiyecektir. Sade olamak şartı ile maden suyu da içebilirsiniz. Fakat gazlı bir içecek olduğundan içmeden önce doktorunuza danışmanızda fayda olacaktır. Yemek yedikten sonra sakız çiğneyebilirsiniz. Sakız çiğnemekte mideyi rahatlatacağından mide yanmasına iyi gelecektir. Mide yanmasına iyi gelecek bir diğer yiyecek ise yoğurttur. Yoğurt mideyi rahatlatacak ve yanmasına engel olacaktır. Bunların dışında yeme içmeye dikkat edilmelidir. Aşırı yağlı, baharatlı, asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. 
     ]]>
     Şiddetli Mide Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.neiyigelir.gen.tr/siddetli-mide-agrisina-ne-iyi-gelir.html Mon, 14 May 2018 03:43:13 +0000 Şiddetli Mide Ağrısına Ne İyi Gelir, Mide yemek borusu ile on iki parmak bağırsağı arasında kalan bölgedir. Sindirim sisteminin en büyük organlarından biridir. Mide günlük olarak tüketilen tüm besinlerin hem fiziksel hemde k Şiddetli Mide Ağrısına Ne İyi Gelir, Mide yemek borusu ile on iki parmak bağırsağı arasında kalan bölgedir. Sindirim sisteminin en büyük organlarından biridir. Mide günlük olarak tüketilen tüm besinlerin hem fiziksel hemde kimyasal sindirimin gerçekleştiği yapıdır. Midenin yapısı üç tabakadan oluşmaktadır. En içte yer alan tabaka mukoza tabakası olmakta ve besinlerin sindirimin gerçekleştirmek için sıvı salgılayan kısımdır. Orta tabakada ise düz kas yapısı bulunur. Kasılıp gevşeyerek besinlerin sindirimin sağlar. Mide ağrısı yemek yemeden önce veya sonra sol kaburgamızın alt kısmından hissedilen ağrıdır. Bu ağrıların şiddeti arttıkça sırt kısmında ağrı görülebilir. Mide ağrısına günlük yaşama bağlı olarak stres, herhangi bir besin maddesine karşı alerji, hormonal faktörler, psikolojik nedenler, çevresel faktörler, aşırı yeme ve içme, ağır ve asitli gıdalar tüketme, uzun süre aç kalınması, alkol veya sigaranın fazla tüketilmesi, aşırı baharatlı besinler tüketimi ve safra taşına bağlı hastalıklar gibi nedenler görülür.

     Şiddetli Mide Ağrısına Ne İyi Gelir

     Mide ağrısında ilk olarak hafif bir şekilde yanma hissi ile birlikte şiddetli bir ağrı girer. Bazen de ağrıların yanı sıra kişiye bağlı olarak kabızlık veya ishal durumu ortaya çıkar. Tüm bu belirtileri ortadan kaldırmak için uygulanan tedavi yöntemleri bulunur. Evde uygulanacak bitkisel çaylar mide ağrısını azaltacak etkiye sahiptir.

     Zencefil: Bu bitki sindirim sisteminde oldukça faydalı bir bitkidir. Canlı vücudunda dolaşan serbest radikallare karşı oldukça etkili olduğu için mide ağrısına iyi gelmektedir. Orta boy zencefili iyice dilimledikten sonra su ile kaynatıp süzülür. Daha sonra isteğe bağlı olarak içine tatlandırmak amacı ile bal koyarak günde 1 bardak içilmelidir.

     Rezene: Rezene çayı gaz giderici, idrar söktürücü, ağrı kesici özelliğinin yanı sıra en büyük etkilerinden biride şiddetli mide ağrısını azaltıcı etkiye sahiptir. Ayrıca rezene tohumu da çayı kadar faydalıdır. Sıcak bir bardağın içerisine ezilmiş olan rezene tohumunu atarak ortalama 5 dakika kaynattıktan sonra içilir. Alternatif olarak rezene tohumunu ağzınızda çiğnemeniz de etikli olur.

     Çadıruşağı: Gaz ya da hazımsızlığın neden olduğu mide ağrılarını tedavi etmeye neden olan bitki çaylarından biridir. Bir bardak suda çadır uşağını kaynatarak günde 2-3 kere içilir ve  mide ağrılarının tedavisinde başarılı olduğunu görürsünüz.

     Papatya: Papatya çok geniş bir alanda sağlığımıza faydalıdır. Mide kaslarının rahatlamasından hazımsızlığın neden olan mide ağrılarına kadar bir çok faydası vardır. Aynı zamanda mide enfeksiyonu ve üşütmeye nedeniyle kaynaklanan mide ağrılarına da  iyi gelmektedir. Papatya aynı zamanda stres ve depresyondan kaynaklanan mide ağrılarına faydalı olabilir. 6-7 tane kurumuş papatyayı bir bardak suda kaynatın ve soğuduktan sonra içilir.

     Kimyon ve Limon: Kimyon bitkisi içeriğindeki alkalinden dolayı vücudun pH dengesini sağlayarak kararlı bir iç denge oluşumunu sağlar. Limon ise içeriğinde çok fazla miktarda C vitamini içerdiği için mide ağrılarını tedavi edici özelliğe sahiptir. Kimyonu bir bardak suya koyarak üzerine 4-5 damla limon sıkarak içilir.

     Nane: Sindirim sisteminde ki kas yapılarına ve spazmlarına karşı rahatlatıcı etkiye sahiptir. Bu yüzden hazımsızlık ve gazın neden olduğu mide ağrılarına iyi gelmektedir.

     ]]>